Bolgár–magyar: 42 percig 0–0? Sem futball-láz, sem alkohol a stadion környékén

Vágólapra másolva!
2020.10.08. 09:58
Már a nagy meccsre készültek a Vaszil Levszki Stadionban, ugyanakkor a bolgár fővárosban még szerdán sem emelkedett túl magasra a futball-láz.
Egyelőre nincs futball-láz Bulgáriában – GALÉRIA A KÉPRE KATTINTVA! (Fotó: Szabó Miklós)
Egyelőre nincs futball-láz Bulgáriában – GALÉRIA A KÉPRE KATTINTVA! (Fotó: Szabó Miklós)

 

A szófiai szálloda portájára kikészített bolgár napilap, a 24Csasza szerdai számának egyik oldaláról Loic Nego mosolygott vissza ránk, igaz, meglehetősen sokáig kellett lapoznunk, mire elértünk a csütörtöki találkozót taglaló passzushoz. Az újságnál úgy tartották helyénvalónak, ha a huszonnegyedik oldalon foglalkoznak a Bulgária–Magyarország Nemzetek Ligája-találkozóval, a döntés pedig jól tükrözi a bolgár fővárosban uralkodó hangulatot. Az álmosító, hideg, szürke őszi délelőttel induló hétköznapon ugyanis nem volt valami magas a futball-láz.

Válogatott mezben vagy címeres melegítőben flangáló járókelőket is hiába kerestünk a kocsizajtól egy másodpercre sem szabaduló utcákon. A látkép egyébként nem sokban különbözik attól, amelyet a magyar fővárosban megszokhattunk. Az utcákon tíz emberből legfeljebb kettő visel maszkot, a zárt térben, a boltokban viszont szinte mindenki eltakarja az orrát és a száját. A budapesti sárga villamoskocsikra megszólalásig hasonlító szerelvényeken is maszkban zötykölődnek az utasok, a megállókban várakozó emberek között már jóval többen akadnak, akik nem fedik el az arcukat. A pániknak vagy a vírussal kapcsolatos félelemnek az utcákon semmi nyoma – igaz, az Eb-pótselejtező kiváltotta szenvedélynek sem.

A mérkőzésnek otthont adó Vaszil Levszki Stadion délelőtt is égő reflektorai jeleztek valamit abból, hogy csütörtök este két válogatott feszül egymásnak. A szerencseszámunk végül a húszas lett, az aréna körül ugyanis éppen a 20-as számú kapuig kellett gyalogolunk, mire néhány kedves szó után a bejáratnál álló biztonsági őr megengedte, hogy rövid időre besétáljunk az arénába. A tizenkilencedik századi bolgár forradalmár nevét viselő létesítmény gyepszőnyegén néhány pályamunkás dolgozott a délelőtti órákban, az eredményjelzőn ugyanakkor már ott virított a magyar és a bolgár címer, alattuk a gólok száma, a hatalmas kivetítő órái pedig a perceket számolták. Amikor beléptünk, a 42. percnél jártunk, és 0–0-ra állt a „meccs” – hasonló részeredménnyel csütörtökön akár a 89. percig is kiegyeznénk, feltéve, hogy utána valamelyik magyar játékos villanása eldönti a meccset.

A közvetítőkocsikból már pakolták ki a hosszú kábeleket, s a jelek szerint a többség otthonról, a kényelmes karosszékből követi majd a találkozót – meglehet, ez akkor sem történne másként, ha az Európai Labdarúgó-szövetség nem csak néhány ezer belépő eladását engedélyezné. Az aréna melletti grillteraszon a padokat emelték a placcra, amikor a csütörtöki mérkőzésen szervezőként közreműködő bolgár férfit megszólítjuk. Tekintve, hogy az UEFA-val is kapcsolatban áll, arra kért, neve lejegyzésétől tekintsünk el, véleményét ugyanakkor megírhattuk.

„Vélhetően három-négy ezer néző szurkol majd a helyszínen, és a stadion környékére sem várunk tömegeket. Ennek nemcsak a vírushelyzet az oka, az is közrejátszik, hogy hűvös időben, a szürkeségben senki sem mozdul ki szívesen, a legfőbb indok viszont az, hogy a válogatott hidegen hagyja az embereket. A futball továbbra is népszerű Bulgáriában, de a Levszki vagy a CSZKA Szófia sokkal jobban érdekli a drukkereket, mint a nemzeti csapat. A válogatott az elmúlt tizenöt-húsz esztendőben kizárólag csalódást okozott, nem véletlen, hogy mostanra a többség elpártolt tőle. Ami pedig ezt a grillteraszt illeti, vélhetően ki sem nyit a meccs idejére. Egyfelől nem várható tömeg, másfelől a kormányrendelet miatt a stadion három kilométeres körzetében tilos alkoholt árulni. Így pedig ki térne be ide este tízkor?”

Némi színt így a 44 ezer férőhelyes stadion mögött elterülő park vitt a szürkeségbe. A zöldövezetben október elején élénken rikítottak a piros, fehér, rózsaszín, valamint sárga virágokkal pompázó növények, az ösvényeken kutyáikkal együtt kocogó hobbisportolók rótták a köröket, miközben a park másik végében elterülő CSZKA Szófia-stadion egyik edzőpályáján a klub utánpótlás-játékosai izzadtak. S ha már ez az aréna szóba került...

Ha csak a stadionok állapotán múlna, akkor Magyarország fölényesen győzne, de mint mindig, csütörtökön is a pályán kell bizonyítani (Fotó: Szabó Miklós)
Ha csak a stadionok állapotán múlna, akkor Magyarország fölényesen győzne, de mint mindig, csütörtökön is a pályán kell bizonyítani (Fotó: Szabó Miklós)

Bár az egyesület rekordbajnoknak számít Bulgáriában, a létesítményén ez távolról sem látszik meg. A kapukon átsétálva az idő vasfogától igencsak kikezdett létesítmény látképe tárult elénk. A piros székeket – jobb esetben csak – por és kosz fedi, olykor kisebb-nagyobb darabok hiányoznak belőlük, a széksorok közti beton repedezett, a játékteret körülölelő futópálya felszíne több helyen felszakadt, míg a játéktér melletti oszlopokon a rivális csapatoktól zsákmányolt mezek, sapkák és sálak lógnak ereklyeként.

A Balgarszka Armija a magyar labdarúgás szempontjából mégis különös jelentőségű hely, a nemzeti csapat ugyanis 1934 márciusában itt játszotta történelme első világbajnoki selejtezőjét, ráadásul éppen Bulgária ellen. Egy rövidebb kalandregényt gond nélkül meg lehetne írni a mérkőzés krónikája alapján. A Nemzeti Sport korabeli beszámolója szerint a válogatottat szállító vonat az odaúton kigyulladt, és miután a futballisták sikeresen részt vettek az oltásban, Szófiába érve azzal szembesültek, hogy a zöld gyep helyett sárga agyagpályán kell pályára lépniük. Ezzel együtt megoldották a feladatot: a meccs reggelén templomba mentek, majd 4:1-re megverték a bolgárokat (akik később visszaléptek a selejtezőtől). S hogy akkoriban mennyire papírforma-győzelemnek számított a siker, azt a találkozón büntetőből betaláló P. Szabó Gábor szavai jelzik. A lefújás után mindössze annyit mondott: „Nem volt jó napunk”.

Akkor tavaszias, meleg idő, ezúttal szürke, hűvös, esős ősz van Szófiában.

Az azóta eltelt nyolcvanhat évben a stadion, a környék és az egész világ megváltozott.

Egyvalami azonban változatlan: a magyar válogatottnak győznie kell!

AZ EB-PÓTSELEJTEZŐ PÁROSÍTÁSA
A-LIGA

ELŐDÖNTŐ, 2020. OKTÓBER 8.
20.45:Bulgária–MAGYARORSZÁG(Tv:M4 Sport)– élőben az NSO-n!
20.45:Izland–Románia (Tv:Sport1) – élőben az NSO-n!
DÖNTŐ, 2020. NOVEMBER 12.
20.45:Bulgária/Magyarország–Izland/Románia

NEMZETEK LIGÁJA (2020–2021)
Október 11., 20.45:Szerbia–Magyarország
Október 14., 20.45:Oroszország–Magyarország

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:Dibusz Dénes(Ferencváros),**Gulácsi Péter(RB Leipzig – Németország),Hegedüs Lajos(Paksi FC)
Védők:Bese Barnabás(Oud-Heverlee Leuven – Belgium),Botka Endre(Ferencváros),Fiola Attila(Mol Fehérvár FC),Hangya Szilveszter(Mol Fehérvár FC),Kecskés Ákos(FC Lugano – Svájc), Lang Ádám (Omonia Nicosia – Ciprus),Loic Nego(Mol Fehérvár),Willi Orbán(RB Leipzig – Németország),Szalai Attila(Apollon – Ciprus)
Középpályások:Cseri Tamás(Mezőkövesd),Gazdag Dániel(Budapest Honvéd),Holender Filip(Partizan Beograd – Szerbia),Kalmár Zsolt(Dunaszerdahelyi AC – Szlovákia),Nagy Ádám(Bristol City – Anglia),Schäfer András(Dunaszerdahelyi AC – Szlovákia),Sigér Dávid(Ferencváros)
Támadók:Könyves Norbert(Zalaegerszegi TE FC),Nikolics Nemanja(Mol Fehérvár FC),*Sallai Roland(Freiburg – Németország),Szalai Ádám(Mainz – Németország),Szőke Adrián(Heracles Almelo – Hollandia),Varga Kevin(Kasimpasa – Törökország)
*Sallai Rolandcsak a Bulgária elleni Eb-pótselejtezőn állhat a szakmai stáb rendelkezésére
**Gulácsi Pétera Szerbia elleni NL-mérkőzés után utazik vissza klubcsapatához

A BOLGÁR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Nikolaj
Mihajlov(Levszki),PlamenIliev(Ludogorec),GeorgiGeorgiev(Cserno More),MartinLukov(Lokomotiv Plovdiv)
Védők: Vaszil
Bozsikov(Slovan Bratislava – Szlovákia),SztrahilPopov(Hatayspor – Törökország), AntonNegyalkov(Ludogorec),GeorgiTerziev(Ludogorec),Cicinho(Ludogorec),KrisztianDimitrov(Hajduk Split – Horvátország),ValentinAntov(CSZKA Szófia),Dimitar Velkovszki(Cercle Bruges – Belgium)
Középpályások: Georgi Kosztadinov(Arszenal Tula – Oroszország),TodorNedelev(Botev Plovdiv),KrisztijanMalinov(OH Leuven – Belgium),GalinIvanov(CSZKA 1948),Alekszandar Cvetkov(Beroe),BirszentKaragaren(Lokomotiv Plovdiv),JaniszKarabeljov(Szlavija),Filip Krasztev(Szlavija),BoriszlavConev(Levszki),Dominik Jankov(Ludogorec)
Támadók: KirilDeszpodov(Ludogorec),BozsidarKraev(FC Midtjylland – Dánia), Dimitar Iliev (Lokomotiv Plovdiv), SzpaszDelev(Arda Kardzsali),Iszmail Isza(Cserno More),Georgi Jomov(CSZKA Szófia)

A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja:Babják Bence, Kocsmár-Tóth István(szöveg),Nagy-Pál Tamás(videó) ésSzabó Miklós(fotó)


Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik