NEM DÚSKÁLT magyar futballistákban az öt európai topbajnokság (Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga, Ligue 1) az elmúlt években. A német Bundesligában Szoboszlai Dominiknak, Willi Orbánnak, Gulácsi Péternek (mindhárman RB Leipzig), Sallai Rolandnak (Freiburg), Schäfer Andrásnak (Union Berlin) és a 2022. februárban a Mainztól távozó Szalai Ádámnak szurkolhattunk, míg Balogh Botond, Kosznovszky Márk (mindketten Parma) és Horváth Krisztofer (SPAL) az olasz Serie A-ban mutatkozott be a közelmúltban – ám az ilyen epizódszerepeken kívül leginkább a csúcsfutball reményében kapcsolhatunk a topligák hétvégi találkozóira. Megesik, a magyar játékosok teljesítményét az elfogultság és a vágyvezérelt gondolkodás miatt a kelleténél jóval többre taksáljuk, ám a magyar válogatott öt húzóembere (Szoboszlai Dominik, Gazdag Dániel, Sallai Roland, Szalai Attila, Kerkez Milos) esetében valós esélye van az európai szinten is számottevő átigazolásnak.
Az AZ Alkmaarban brillírozó Kerkez Milos első számú kérője, a portugál Benfica a Bajnokok Ligájában rendre továbbjut csoportjából, az utóbbi két idényben a negyeddöntőig menetelt. Játékospolitikájának köszönhetően ugródeszka az európai futballpiramis csúcsára, januárban 120 millió euróért értékesítette Enzo Fernándezt a Chelsea-nek.
Kerkez Milos édesapja és ügynöke, Sebastijan Kerkez azt nyilatkozta az M4 Sportnak, fia jól érzi magát Alkmaarban, ugyanakkor mind az öt európai topligából érdeklődnek iránta. A Benficáról szóló mondatát még a vezető portugál sportlap, a Record is közölte: „A Benfica szuper lenne neki, beszéltem is a portugálokkal, de tíz másik csapatról is hallok.”
A 2003-as születésű balhátvéd 2020-ban mutatkozott be az ETO FC Győrben az NB II-ben, fél évvel később Paolo Maldini személyesen egyengette átigazolását az AC Milanba. Theo Hernández árnyékában csak az UEFA Ifjúsági Ligában és az utánpótlás-bajnokságban kapott lehetőséget, ezért tavaly januárban az AZ-hez szerződött. A 2022–2023-as idény eleje óta alapembere az Eredivisie dobogójára hajtó csapatnak, a szeptemberi, Németország elleni Nemzetek Ligája-meccs óta a magyar válogatott kezdő bal oldali szárnyvédője. Megtestesíti a modern balhátvédet: nincs támadás a labdaérintése nélkül, csapattársai folyamatosan számíthatnak veszélyes mozgásaira, beadásokkal és lövésekkel támogatja az akciókat, és védekező feladatait sem hanyagolja el. Bár a gyakori becsúszások mellőzését Maldini is kérte tőle, agresszív stílusa korai karrierje során a javára vált. Nem véletlen, hogy az alapvonaltól alapvonalig robotoló játékos felkeltette a legnagyobb klubok érdeklődését is.
Szoboszlai Dominik ezt már salzburgi időszakában kivívta. Az RB Leipzig 2021 januárjában igazolta át a középpályást, s bár lipcsei karrierje döcögősen indult, Marco Rose tavaly őszi kinevezése óta alapember. A Bundesliga legjobb középpályásai közé emelkedett, a letámadásra és átmenetekre épülő lipcsei játék egyik motorja. Rúgótechnikájának és kivételes passzainak köszönhetően nyolc assziszttal holtversenyben negyedik a bajnokság gólpasszrangsorában.
Az RB Leipzig továbbra sem tud stabilan a Bayern München és a Dortmund mögött a harmadik erő lenni, s bár Szoboszlai így is Európa egyik nagyszerű csapatában játszik, időről időre felvetődik vele kapcsolatban sztárcsapat(ok) érdeklődése. Játékstílusa a Bundesliga mellett leginkább a Premier League-hez passzol, ennek megfelelően az idén a Chelsea volt a leghihetőbb pletyka vele kapcsolatban, hacsak Rafael Leao némileg komolytalan, Milánóba invitáló Instagram-kommentjeit nem számítjuk. Szoboszlai Dominik többször kijelentette, a Bajnokok Ligája-szereplés a legfontosabb a pályafutása szempontjából, így a Chelsea-hez csatlakozás ma már valószínűtlennek tűnik, míg a Milan a Lipcséhez hasonlóan élet-halál harcot vív, hogy az ötödik helyről a top négybe ugorjon hazája bajnokságában. Természetesen az esetleges júniusi Bajnokok Ligája-győzelem a Milan tárgyalási pozícióját teljesen más dimenzióba helyezné, ha valóban el szeretné csábítani a magyar válogatott középpályást. Akire a bajnokesélyes Napoli is szemet vetett, és jelentős pénzt is áldozna a megszerzésére, de a hírek szerint a Leipzig 80 millió euró alatt nem adná el.
Marco Rossi szövetségi kapitányi időszakának egyik első üdítő újdonsága a Sallai, Szoboszlai kettős játékkapcsolata volt a magyar válogatottban. Sallai Roland 2016-tól egy éven át az olasz Palermóban játszott, 2018 nyara óta pedig a német Freiburg és a nemzeti tizenegy alapembere. Bár eddigi karrierje nem bővelkedik gólokban és gólpasszokban, edzői rendre alapoznak sokoldalú játékára, mozgékonyságára és a támadásépítésnél kiaknázható képességeire. A 2022–2023-as idényét megtörte a Bayer Leverkusen ellen elszenvedett súlyos arcsérülése, a tavasszal mégis felerősödött a pletyka a visszatéréséről a Serie A-ba.
Erről elsősorban édesapja, Sallai Tibor gondoskodott, aki a válogatott márciusi összecsapásai után azt nyilatkozta, fia boldogan tért vissza klubjába, hiszen a válogatottban végre lehetőséget kapott. Sallai Tibor szerint Christian Streich vezetőedző azért mellőzi fiát, mert a nyártól a Lazio játékosa lesz. Korábban a Sevilla is érdeklődött a támadó iránt, ám édesapja nyilatkozata árulkodó volt, merre vezethet Sallai Roland útja a következő idényben.
A Philadelphia Unionban futballozó Gazdag Dániel góljait és gólpasszait tekintve Sallai Roland szöges ellentéte. A Bp. Honvédból 2021-ben az Egyesült Államokba szerződő játékos abban az évben főcsoportdöntőt, tavaly nagydöntőt játszott az MLS-ben, statisztikái önmagukért beszélnek: a Philadelphia mezében 79 mérkőzésen 35 gólt szerzett, és 13 gólpasszt adott. Jaime Ojeda MLS-szakújságíró gyűjtése szerint 2022-ben 72 játékos igazolt Európába az amerikai élvonalból, ezzel a legnagyobb Európán kívüli „exportőr”. Gazdag Dániel az év elején lapunknak azt nyilatkozta, érdeklődtek iránta topligás csapatok, ám egyik tárgyalása sem volt olyan meggyőző, hogy ne hosszabbítson inkább szerződést Philadelphiában. A 19-szeres válogatott támadó 2023-ban is jól játszik, így magasabb kivásárlási ára sem riaszthatja el az európai kérőket.
Marco Rossi a magyar válogatottnál Szalai Attilának is nagy szabadságot biztosít. A háromvédős rendszerben bal oldali belső védőként progresszív labdakihozatalaival és passzaival segíti a csapat támadásait, míg a Fenerbahcénál ha kell, négyvédős rendszerben remekel. 2021 és 2022 fordulóján rengeteg pletyka keringett arról, hogy a Chelsea megvásárolná, végül maradt Törökországban. Azóta a kieséstől menekülő West Ham mellett az egyre reménytelenebb helyzetbe süllyedő Leicester érdeklődéséről írt a nemzetközi sajtó, ám az ügy december óta teljesen elhalkult. Édesapja, idősebb Szalai Attila februárban a közmédiának azt nyilatkozta, a válogatott védőért mind az öt topligából érdeklődtek, de a télen nem lett volna szerencsés a váltás. Bár válogatott csapattársaihoz képest alacsonyabban rangsorolt bajnokságból kell a topligák valamelyikébe ugrania, meglepő lenne, ha a nyáron nem történne meg az évek óta levegőben lógó átigazolás.