Kötelező győzelmi gyakorlat

Vágólapra másolva!
2002.06.03. 21:15
Címkék
Olasz szempontból minden tökéletesen a helyére került: a labda a jobb felsô sarokba, Christian Vieri keze pedig a magasba
Olasz szempontból minden tökéletesen a helyére került: a labda a jobb felsô sarokba, Christian Vieri keze pedig a magasba
Olasz szempontból minden tökéletesen a helyére került: a labda a jobb felsô sarokba, Christian Vieri keze pedig a magasba
Olasz szempontból minden tökéletesen a helyére került: a labda a jobb felsô sarokba, Christian Vieri keze pedig a magasba
Olasz szempontból minden tökéletesen a helyére került: a labda a jobb felsô sarokba, Christian Vieri keze pedig a magasba
Olasz szempontból minden tökéletesen a helyére került: a labda a jobb felsô sarokba, Christian Vieri keze pedig a magasba
Az olaszok ígéretükhöz híven nem énekelték a himnuszukat, csupán a szokásos, réveteg tekintettel megejtett összekapaszkodást "produkálták” – az ecuadoriak bezzeg teli tüdőből fújták a sajátjukat, látszott rajtuk, el vannak varázsolva, lebegnek a föld fölött, hogy itt vannak, hogy itt lehetnek.

A lelki attitűdök közötti különbség aztán a pályán is visszaköszönt, mégpedig igencsak hamar. Öt perc röpke ismerkedést követően a világbajnoki atmoszférától kissé megrészegedett latin-amerikaiak csupán nézték, amint Vieri a 7. perc elején kilépett Tommasi pazar átadásával – a vetélytársak megbolondítása egy szédületes Totti-labdaátvétellel indult –, ám egy picit hosszan tette maga elé a labdát, így túl közel került az amúgy is remek ütemben kirontó Cevalloshoz, nem is tudta áttenni a vetődő kapus felett a labdát. A figyelmeztetés azonban nem térítette magukhoz az ecuadoriakat: harminc másodperc telt el, amikor Totti a tizenhatos jobb oldalán robbant, levitte a labdát az alapvonalig, jobbal, bokából visszatette – a passzban benne volt Itália két és fél ezer éves civilizációjának minden intelligenciája –, a rössel érkező Vieri pedig másodjára nem tévesztett: ballal a léc alá vágta a labdát. Az ütemezés tökéletességéről mindent elmond, hogy belsővel küldte rá tizenöt méterről – mégis olyan sebességre gyorsult fel a Fevernova (alkalmasint igazolva a kísérleti eredményeket: azaz hogy példátlanul gyorsan hagyja el a cipőt a labda), hogy Cevallosnak esélye sem lehetett.

A gólok

1–0 7. perc: Totti futotta le Porozót a jobbösszekötô helyén, majd az alapvonaltól három méterre futtából középre kanyarította a labdát a támadást második hullámban követô Vierihez. Az Internazionale csatára Obregon, De La Cruz és Hurtado gyûrûjébôl tizenkét méterrôl, állítgatás nélkül bal lábbal a kapu bal felsô sarkába bombázott.

2–0 27. perc: Di Biagio negyvenméteres, pontos indítása után Vieri lépett ki Guerron mellett a labdával, a védô megpróbálta vállal ellökni, ám az erôsebb felépítésû olaszról szinte lepattant, s felbucskázott. Vieri így egyedül vezethette rá a labdát Cevallosra, ellôtte a labdát a lába között, ám az elfekvô kapus sarkáról még felpattant a labda. Vieri megkerülte a kapust, és az amúgy is a hálóba tartó, aláhulló labdát egy méterrôl, bal lábbal a kapu bal oldalába bikázta.
Szédelegtek Delgadóék, az első negyedórában alig találkoztak a labdával: szerencséjükre az "érintők” között ott volt Cevallos, aki Totti huszonnyolcról elengedett bombáját tolta ki nagy vetődéssel. Az első fertályóra végén Vieri szabadrúgása pattant veszélyesen (Porozo porozta meg Di Biagio bokáját hátulról, nektár helyett sárgát kapott), a labda végül mellékocogott. Ezután kezdtek némiképp magukra találni az Egyenlítő-környékiek, de az egyenlítés meglehetősen távolinak tetszett, még ha a De La Cruz fémjelezte jobb oldal aktivizálta is magát. A taljánok ugyanakkor be-betörögettek a résekbe, a 24. percben Zambrotta tette futtából keresztbe a labdát, az azonban gyorsabban érkezett a kelleténél, Vieri már nem tudta normálisan kapura irányítani. Más kérdés, hogy az óriás csatár ezen a szapporói estén a "minden másodikat berúgom” elv alapján kapcsolódott be az akciókba: egy szokványosan tesze-tosza ecuadori akció elfojtása után Di Biagio a megszerzett labdát egy tolás után a meglóduló Vieri elé ívelte – csekélység: negyven méterről! –, utóbbi lepattintotta magáról a védőjét, balról betört a tizenhatoson belülre, és bár tizenkét méteres lövésébe Cevallos belerakta a lábát, a labda átpattant a cipőjén, Vieri meg lendületből megkerülte a kapust, és a gólvonalról a hálóba bikázott.
Félóra telt el, mire a dél-amerikaiak is hozzászóltak a partihoz, ekkor Mendez próbálkozott, majdnem eljutott az ötösig, csakhogy Tommasi belecsúszott a lövésbe, amely így az oldalhálóban halt el. Később egy Totti-bomba érdemelt említést (Cevallos kissé zavartan tolta ki a középre zúduló labdát), a hajrában pedig Mendez passzírozása – örömet elsősorban Buffonnak okozott, aki "érdemben” vetődhetett végre.

Ôk mondták

Giovanni Trapattoni: – Azt hiszem, az elsô félidôben megválaszoltuk azokat a kérdéseket, amelyeket az olasz média szegezett nekem vasárnap. Akkor azt mondtam, nem várhatunk arra, hogy Ecuador támadjon, nekünk kell kezdeményeznünk. Pont ez történt: hamar vezetést szereztünk, s ezáltal minden könnyebbé vált. Az elsô félidôben remekül játszottunk, a másodikban fizikálisan kissé visszaestünk, de erre számítottam, hiszen egy zárt, ráadásul párás levegôjû arénában könnyen elfáradnak a játékosok – ám így sem ért bennünket meglepetés. Úgy gondolom, sikerült kielégítenünk a szurkolóinkat.

Hernán Dário Gómez: – Rendkívül nehéz találkozót vívtunk: nem egyszerû egy világbajnokság elsô mérkôzését Olaszország ellen játszani. Nem véletlen, hogy a játékosaim idegesen kezdtek, látszott rajtuk, nincsenek igazán ráhangolódva egy ilyen összecsapásra. A második félidei teljesítményünk ugyanakkor nagy reményekre jogosít. Az, hogy nem bátortalanodtunk el, hogy volt erônk újítani, mindenképpen azt mutatja, a következô mérkôzésekre rendesen felkészülve lesz esélyünk a gyôzelemre. Azt viszont el kell ismernünk: ezen az estén nem érdemeltünk pontot.

Francesco Totti: – Megmutattam, hogy jó formában vagyok, bár fizikális teljesítôképességemnek még csak a nyolcvan százalékát értem el. A csúcsot a következô meccsekre tartogatom, azt viszont már most elmondhatom: rendkívül jó érzés együtt játszani Vierivel.

Iván Hurtado – Nagyon elrontottuk a bemutatkozásunkat. Roppant idegesen kezdtünk, ezért nem tudtunk kibontakozni, de a második félidôben már megvillantottunk valamit a valós tudásunkból. Ekkor már sikerült lefékeznünk az olaszokat, és volt néhány gólhelyzetünk is. Biztos vagyok abban, hogy Mexikó ellen egészen másképp fogunk játszani. Jól ismerjük az ellenfelet, sokan Mexikóban légióskodunk, személy szerint én is. Különösen Delgadóban bízom, aki, ha egy kicsit szerencsésebb, már az olaszok kapujába is betalálhatott volna.
Néhány nyegle passz jelezte, az olaszok kissé visszafogottabban kezdték a második félidőt: biztos vezetésnél ez azért érthető. Ettől még Zambrotta az 51. percben gyönyörűen elsuhant a jobb szélen, beadására Totti szépen rádőlt, kapáslövése azonban levágódott a belső védőkről. A túloldalon Mendez oldott ki egy rakétát tizenhétről, ami bőven mellészállt, Tommasi hasonló távolságról megeresztett lövésénél viszont Cevallosnak kellett kesztyűznie. Nem sokkal később a kapus kapott egy embereset Donitól, aki a labdát a léc közreműködésével fölé, Cevallos fejét viszont lerúgta nyújtott lábbal egy szöglet után. Minthogy Cevallos e megrázkódtatás előtt is bizonytalankodott, Vieri úgy vélte, az oldalvonal tájékáról is tesztelheti: kemény tekerintését megint csak kiütötte a kapus. Egy-egy kósza korner illusztrálta, hogy az ecuadoriak is próbálkoznak, de túl jól zárt a talján védelem, úgy tetszett, veretes mázli szükségeltetik ahhoz, hogy Mendezék betaláljanak.

Ehhez viszont erő kellett volna, az pedig fogyóban volt itt – ott meg úgy vélték, minek rohanni. Kissé le is ült a találkozó, sőt megkockáztatható, a félidő közepére le is feküdt, a stadionba csupán Del Piero becserélése költöztetett némi életet, az is elsősorban a lelátóra. Egy-egy jó becsúszás, a légtér korlátlan uralása, továbbá szükség szerint apróbb faultocskák fojtották meg az ecuadori próbálkozásokat – már-már úgy festett, az utolsó húsz perc erős mezőnyözésbe fullad. A 89.-ben aztán Maldini tett arról, hogy kissé hörögjön a nép: csúnyán beragadt, Delgado így kiléphetett egy leperdülő labdával a bal oldalon, tizenháromról tüzelt is, ahogy a csövön kifért, Buffon azonban szenzációs vetődéssel szögletre tolta a bal alsó sarokra zúduló labdát. Ekkor kellett egyedül izgulnia Olaszországnak – a squadra azzurra amúgy rendkívül magabiztosan mutatta be a "kötelezőket”: azon a napon, amelyen a többi meccs piros lappal körített tizenegyessel dőlt el, ez minimum megsüvegelendő teljesítmény.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik