Herb Elliott (balra) – bár 42 éve találkozott utoljára Rózsavölgyi Istvánnal – barátként üdvözölte az egykori vetélytársat Budapesten, a Nemzetközi Olimpiai Nap alkalmából
Herb Elliott (balra) – bár 42 éve találkozott utoljára Rózsavölgyi Istvánnal – barátként üdvözölte az egykori vetélytársat Budapesten, a Nemzetközi Olimpiai Nap alkalmából
A Nemzetközi Olimpiai Nap alkalmából a MOB az Olimpiai Szoborparkban tartott emlékünnepélyt. Schmitt Pál elnök beszédében örömét fejezte ki, hogy az eseményen számos olimpiai bajnokunk, érmesünk, és olimpikonunk részt vett. Mint mondta, Magyarország büszke lehet, és büszke is az elmúlt több mint száz évben elért sportsikereire, és szerencsére az elismerés nem ér véget a sportolók pályafutásának lezárásával, hiszen legjobbjaink már évek óta életjáradékot kapnak az államtól. A hagyományok köteleznek, mondta, a lehetőség pedig adott. "Nem véletlen, hogy itt az Olimpiai Parkban hagytunk még jócskán helyet a jövő generációi számára. A márványfalon van még hely jócskán, és reméljük, hogy Athén után sok dolga lesz a vésnököknek. Mi mindenesetre a lehető legjobb feltételeket próbáljuk megteremteni legjobbjaink számára” – mondta Schmitt Pál. A megemlékezés után a küldöttség tagjai a Farkasréti temetőben megkoszorúzták az elhunyt olimpiai bajnokok emlékfalát.
Rózsavölgyi István, az elégedett bronzérmes Az 1960-as olimpia magyar, és ausztrál hôse 42 év után találkozott elôször. Rózsavölgyi István, az 1500 méter akkori bronzérmese cseppet sem szomorkodik az akkori harmadik hely miatt. – Nekem, pontosabban nekünk – a Iglói-csoport tagjainak – a melbourne-i olimpia lett volna életünk nagy lehetôsége – emlékszik Rózsavölgyi István. – A forradalom, és az azt követô felfordulás azonban tönkretette az addigi munkánkat. A rettenetesen hosszú és kalandos utazás, és az átszállások miatt két hétig jószerével semmit sem tudtunk edzeni. Egy futónak pedig ez a halála. Pedig akkor voltunk a csúcson. Hogy csak magamról beszéljek, négy évvel késôbb már harmincéves voltam, túl a csúcson. Elliott pedig mindössze huszonkettô volt abban az idôben, és így az idô neki dolgozott. Az elôfutamban rettenetesen erôsen megfutottam a nyolcszáz méter utáni kört, mert nem akartam, hogy valaki a semmibôl elôtûnve lehajrázzon a végén, s én kiessek a döntôbôl. Jól döntöttem, mert csak Elliott elôzött meg a végén. A döntôvel nem volt szerencsém. A második helyet céloztam meg. Azt sejtettem, hogy a világcsúcstartót nem leszek képes legyôzni, de az ezüstre jó esélyem volt. Csakhogy elôzô nap hatalmas esô zúdult a pályára, a salak nagyon felázott, én meg szinte elsülylyedtem a „mocsárban”. Hát így került elém a francia Jazy, akinek talán jobban feküdt a vizes salak. Bár „csak” harmadik lettem, végül örültem a bronzéremnek is.
Az ünnepség fényét emelte, hogy az Olimpikonok Világszövetségének elnökségi ülését is itt tartották Budapesten, így tiszteletét tette nálunk Herb Elliott, Amadou Dia Ba, Bill Toomey, Elizabeth Ferris, és Liston Bochette is.
Egy nagy találkozás is létrejött így, hiszen a római olimpia 1500 méteres síkfutásának aranyérmese, a lengedás Herb Elliott, és az akkori bronzérmes, Rózsavölgyi István negyvenkét év után először találkozott. Az 1500 méteren, és egymérföldön 1956 és 1962 között 44 alkalommal induló, és veretlenségét egész pályafutása alatt megőrző ausztrál készséggel válaszolt a kérdésekre. – Elliott úr, az ünnepség alatt szinte végig Rózsavölgyi István mellett ült, és úgy beszélgettek, mint régi barátok. Miről volt szó? – Bármilyen hihetetlen, negyvenkét évvel ezelőtt, az olimpiai dobogón láttuk egymást utoljára. Szóval volt témánk bőven. Kettőnk kapcsolata mindig is speciális volt, szavak nélkül is. Hiszen korábban ő volt az ezerötszáz méter világcsúcstartója. Ezerkilencszázötvennyolcban aztán már én voltam a világ leggyorsabb embere ezen a távon. Na és azt az olimpiai döntőt sohasem lehet elfelejteni. – Annak külön története van, amelyben egy sárga törülköző játszotta a főszerepet. – Az edzőmmel, Percy Ceruttyval úgy beszéltük meg, hogy az utolsó körben, ha esélyem van a világcsúcsjavításra, vagy valaki veszélyesen közel van hozzám, ő meglengeti ezt a bizonyos törülközőt. Háromszázzal a cél előtt fölényesen vezettem, amikor megláttam őt, amint őrült módjára rázza ezt a sárga rongyot. Én a nagy izgalmak közepette, no meg a fáradtságtól már nem emlékeztem, mit is jelent ez, csak futottam, ahogy bírtam. De hogy ő hogyan került a pálya szélére, nem tudom. A nagy pillanatban ugyanis már vagy húsz rendőr lógott rajta, hiszen egy olimpián már akkor sem lehetett csak úgy a küzdőtérre rohangálni a lelátóról. Szerencsére megúszta a letartóztatást. Én pedig minden idők legnagyobb különbségű diadalát arattam ezen a távon az olimpiák történetében. – Olyan világcsúcs lett a nagy integetés vége, amilyennel még napjainkban is labdába lehetne rúgni egy olimpián. Akkor – egyetlenegyszer pályafutása során – ha jól sejtem, képes volt legalább egy döntetlenre az edzőjével szemben. – A mesterem mindig is különös figura volt. A nagy versenyeim előtt futott előttem négy kört – akár egy parkban, akár a pályán. Bár hatvanéves jócskán elmúlt már, korát meghazudtoló tempóban rohant, és amikor célba ért, odahúzta a fejemet az övéhez, és öt centiről üvöltötte: "lehet, hogy gyorsabban tudsz futni nálam, de keményebben soha!” majd félrevonult elájulni. Rómában olyan kemény voltam, mint ő.
Névjegy
Herb Elliott Nemzetisége: ausztrál Született: 1938. február 25., Subiaco, Nyugat-Ausztrália Legjobb eredményei: olimpiai bajnok (1500 m, Róma – 1960), háromszoros világcsúcstartó (2x1500-en: 3:36.6, Göteborg – 1958, 3:35.6, Róma – 1960, 1 mérföldön: 3:54.5, Dublin – 1958). 1958–62 között 44-szer indult 1500 méteren, vagy egymérföldön, és mindvégig veretlen maradt. Tizenhét alkalommal futott négy percen belül egymérföldön.
– Pedig az edzéseik forradalmian újnak számítottak abban az időben. Már-már fanatikusan spártainak. – Igen, Ceruttynak rendkívül kemény módszerei voltak. De ez nemcsak edzésmódszer volt, hanem életszemlélet is egyben. "Stotanizm”, ahogy ő hívta. Arra tanított bennünket, hogy mindent rezzenéstelen arccal viseljünk, sztoikus nyugalommal. A példabeszéde szerint egy spártainak egyszer egy rókát kellett lopnia, azonban az ellenség lefülelte. Ô a ruhája alá rejtette azt, és hangtalanul tűrte, amint az állat kiharapja a hasát. Mi is így viseltük azokat a kínokat, amelyeket a homokdűnékre felfutva kellett kiállnunk. – A sikerért szinte mindent elvisel az ember, vagy nem? – Látja, ez érdekes. A mester, amikor felkerestem, és azt mondtam, vele akarok edzeni, azt kérdezte, miért. Mert én akarok a leggyorsabb lenni, mondtam. Ennek semmi értelme, válaszolta. Ha az edzéseken kilépve a kényelmi zónádból, nap nap után megszenvedve a sikerért megedzed a jellemedet, gyorsabb is leszel, megtanulsz győzni, de közben jobb ember is válik belőled. És ez a sport lényege. Az öreg zseniális filozófus volt. Platónt, és a Bibliát olvastatta velünk, rengeteget jártunk vele templomba. Ô az egész életet egy harmonikus egységnek tartotta. Azt mondta, mindig a tudásod legjavát add, és sikerre viszed! Igaza lett, hiszen a futás után az életben is ugyanúgy megálltam a helyem. – Tényleg, miért hagyta abba a versenyzést, mindössze huszonnégy évesen? – Nem maradt már motiváció a számomra. Hiszen soha, egyetlen alkalommal sem győzött le senki a pályafutásom során. Az edzések pedig rettenetesen kemények voltak. Így aztán továbbléptem. Kezdetben a Puma cég ausztrál leányvállalatát vezettem, később pedig ennél a cégnél az észak-amerikai divízió vezetője lettem. – A siker titka önnél egyértelműen a kemény munka volt. Ám érdekes módon tizennyolc éves koráig sportágak egész sorát próbálta ki a futás mellett. – Természetesen, hiszen imádtam mozogni. Ausztrál fociban, és gyeplabdában is az iskolaválogatott tagja voltam, de indultam lövészversenyeken, próbára tettem magam mezeifutásban, és az evezéssel is kacérkodtam egy kicsit. De ez így is van rendjén. Azóta is azt vallom, hogy a fiataloknak minnél több mozgásformát meg kell ismerniük, és nem szabad őket túl hamar versenyzésre kényszeríteni, mert hamar kiégnek. A győzni vágyás, a labda birtoklása éppen elég motivációt jelent egy óvodás számára is ahhoz, hogy kiélje ilyen irányú szenvedélyét. A tehetség adott, azt már csak akkor érdemes kiaknázni, amikor annak eljött az ideje. Nyolc-tíz éves kőkemény munkánál többet nehezen visel el az emberi szervezet, ennyi pedig kell ahhoz, hogy a csúcsra érjen valaki. De ha a motiváció elszáll, sürgősen abba kell hagyni, és más szórakozás után nézni. Mint mondtam, nekem ebben is szerencsém volt, és szent meggyőződésem, hogy a sport nélkül nem sikerülhetett volna.