Korzeniowski duplázhat

MARIK BALÁZSMARIK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2002.08.03. 20:30
Címkék
Augusztus 6. és 11. között rendezik meg Münchenben a 18. atlétikai Európa-bajnokság küzdelmeit. Az elmúlt század harmincas éveiben magyar javaslatra életre hívott kontinensviadal hosszú ideig az olimpia utáni legrangosabb atlétikai versenynek számított, s még mindig hatalmas a presztízse. Annak ellenére igaz ez, hogy az Európai Atlétikai Szövetség vezetői az IAAF vezérkarával szemben nem a versenyen induló és ott jól szereplő atlétákat jutalmazzák hatalmas összegekkel, hanem az egyes nemzeti szövetségeket dotálják, hogy aztán azok osszák tovább saját belátásuk szerint az Eb-n "megkeresett pénzt. Ha akadnak is visszalépések az egyes számokban, az esetek döntő többségében a győztesek elmondhatják magukról, hogy vitán felül a kontinens legjobbjai voltak az adott évben. Következő összeállításunkban az egyes szakágak esélyeseiről olvashatnak.
Roman Sebrle így örült, amikor elsô tízpróbázóként áttörte a 9000 pontos álomhatárt
Roman Sebrle így örült, amikor elsô tízpróbázóként áttörte a 9000 pontos álomhatárt
Roman Sebrle így örült, amikor elsô tízpróbázóként áttörte a 9000 pontos álomhatárt
Roman Sebrle így örült, amikor elsô tízpróbázóként áttörte a 9000 pontos álomhatárt
Roman Sebrle így örült, amikor elsô tízpróbázóként áttörte a 9000 pontos álomhatárt
Roman Sebrle így örült, amikor elsô tízpróbázóként áttörte a 9000 pontos álomhatárt
Az atlétikán belül kevés szám áll olyan távol egymástól, mint a többpróba és a gyaloglás, sorozatunk hatodik részében mégis ezek lehetséges főszereplőit mutatjuk be, hiszen az eredmények felsorolásakor egymás után jönnek. Hétpróbában hatalmas csata várható a junior-világbajnokságon új korosztályos rekordot felállító Carolina Klüft és a hazaiak nagyasszonya, Sabine Braun között. Az ifjú svéd korántsem biztos, hogy képes lesz nagyon rövid időn belül kétszer csúcsformát futni, míg a 37 éves német nyilván nagyon szép búcsúra készül. A hazaiak még Sonja Kasselschlägerben bízhatnak, míg a portugáloknak ott van a fedett pályás Eb-n az élvonalba berobbanó Naide Gomes. A litván reményeket az Amerikában tanuló Austra Skujyte tarthatja életben. A tavalyi vb-n vitézkedők ebben az évben egyszerűen nem álltak rajthoz, sem a világbajnok Jelena Prohorovának, sem az ezüstérmes Natalja Szazanovicsnak nincs jegyzett eredménye.
A női 20 kilométeres gyaloglók között az oroszok tűnnek a legerősebbnek. A tavaly a világ legjobb eredményét gyalogló és világbajnoki címet szerző Olimpiada Ivanova ezúttal könynyebb évet vállalt, legalábbis eredményei alapján erre következtethetünk. Helyette ott van még Jelena Nyikolajeva és Natalja Fedoskina. Az olimpiai ezüstérmes norvégot, Kjersti Plätzert azonban sohasem szabad elfelejteni, mint ahogy a román Norica Cimpeant, vagy az olaszokat, Erica Alfridit és Annarita Sidotit sem.
A dekatlonistáknál viszonylag egyszerűnek tűnik a képlet. A világcsúcstartó Roman Sebrle az idén kétszer csinálta végig a kétnapos, embert próbáló tíz számot, és mindkétszer magasan a legjobbnak bizonyult. Csakhogy a cseh
Elmaradó elôfutamok

MÜNCHEN. A kevés induló miatt nem rendeznek elôfutamokat nôi 100 és 400 méteren Münchenben, a jövô kedden kezdôdô Európa-bajnokságon – adta hírül az MTI. A sprintszámban egy fordulóval kevesebbre kerül sor, s azonnal a szerdai elôdöntôbe lehet jutni, a 400 méter pedig az elôdöntôvel kezdôdik. Szintén a nôknél diszkoszvetésben csak egy csoportban rendezik meg a kvalifikációs küzdelmeket. A magyarok közül 100-on Szabó Enikô, 400-on Petráhn Barbara áll rajthoz.

Bucher is rajthoz áll

BERN. A sérülésébôl felépült, 800-on világbajnok Andre Bucher úgy döntött, hogy rajthoz áll a kedden kezdôdô müncheni Európa-bajnokságon. A tavaly a legjobb európai atlétának választott svájci futó április végén szenvedett súlyos lábsérülést, és csak július 19-én, a monte-carlói Golden League-versenyen tért vissza, ahol 1:46.38 perccel tizedik lett. „Alaposan átgondoltam, hogy induljak Münchenben vagy sem – mondta. – Arra a következtetésre jutottam, hogy nincs veszítenivalóm. A célom a döntôbe jutás.”
tavaly még ennél is jobb volt, hiszen – elsőként a sportág történetében – áttörte a 9000 pontos álomhatárt. Aztán sérülések hátráltatták, és a vb-n nem került a legjobb nyolcba sem. Talán majd most. A háromszoros világbajnok Tomás Dvorák egyes hírek szerint odaáll majd, hogy megszerezze első Eb-aranyát, más vélekedések szerint kihagyja Münchent. Ha vállalja a megméretést, nyilván alaposan felkészült rá. A címvédő Erki Nool eddig nem tűnt túl acélosnak. Az egykor az év észtjének (tévedés ne essék, nem csak legjobb sportolójának) is megválasztott sztár azonban mindig a világversenyeken villan nagyot. Erről olimpiai és Európa-bajnoki diadala árulkodik, no meg tavalyi vb-ezüstje. Tekintélyes lista, az biztos. Sajnos Zsivoczky Attila sérülés miatt lemondta a részvételt, így csúcstartónkért nem szoríthatunk. Kürtösi Zsolt viszont most jó esélyt kapott arra, hogy beverekedje magát az első nyolcba.
A férfi gyaloglóknál nagy kérdés, hogy a tavasszal kiváló eredményeket elérők közül ki lesz képes az augusztusi melegben is csúcsteljesítményre. Az biztos, hogy a rövidebb és a hosszabb távon is komolyan kell venni a világversenyek specialistáját, Robert Korzeniowskit. A lengyel két olimpiai aranyat nyert Sydneyben, és világ-, valamint Európa-bajnoki címvédő 50 kilométeren. Ezen a távon legnagyobb kihívója a német Andreas Erm és a spanyol Jesús Angel García lehet, esetleg az oroszok, Andronov, Jugyin és Skurigin. A "sprinttávon” talán az orosz világbajnok Roman Rasszkazov vagy az edmontoni ezüstérmes Ilja Markov győzhet, de számolni kell majd a lett Fadejevsszel, valamint a bírók ítéleteivel is. Hiszen ebben a számban előfordult már nem is egyszer, hogy valakit az után zártak ki szabálytalan gyaloglás miatt, hogy már boldogan nyilatkozott a tévéseknek…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik