Pénteken elkezdődnek a küzdelmek az európai második vonalba sorolt bajnokságok egyik legerősebbikében, a holland pontvadászatban. A németalföldi széria azon kevesek egyike mellette az angol, a német és az olasz ilyen , ahol három BEK-győztes, az Ajax, a Feyenoord és a PSV toporog a rajtnál. A Holland Casino Eredivisie névre hallgató bajnokságot felvezető kétrészes sorozatunk mai fejezetében a bajnoki címétől két év után megváló PSV-t és a friss UEFA-kupa-győztes Feyenoordot igyekszünk bemutatni olvasóinknak, míg a második epizód a címvédő, Holland Kupa- és Holland Szuperkupa-győztes Ajaxról, valamint a bajnoksággal kapcsolatos általános informá- ciókról szól.
PSV (2.)
M Gy D V Gólk. Pont 34 20 8 6 77–32 68 Alapítási év: 1913 Vezetôedzô: Guus Hiddink Stadion: Philips-stadion (befogadóképessége: 33 500) A klub színe: piros-fehér Mezszponzor: Philips Legnagyobb sikerei: BEK-gyôztes (1988), UEFA-kupa-gyôztes (1978), 16x holland bajnok (1929, 1935, 1951, 1963, 1975, 1976, 1978, 1986, 1987, 1988, 1989, 1991, 1992, 1997, 2000, 2001), 7x Holland Kupa-gyôztes (1950, 1974, 1976, 1988, 1989, 1990, 1996), 6x Holland Szuperkupa-gyôztes (1993, 1997, 1998, 1999, 2001, 2002)
A keret. Kapusok: Ten Rouwelaar, Waterreus; védôk: Ooijer, Hofland, Faber, Heintze, Addo, Hese, Lamey, Bögelund, Dirkx; középpályások: Bouma, Van Bommel, Van der Schaaf, Vogel, Wilson, Lucius, Marquinho, De Jong, Do Bomfim; csatárok: Ramzi, Vennegoor of Hesselink, Kezsman, Bruggink, Robben, Gahokidze, Rommedahl, Huntelaar, Pedeira
Négy év után maradt ismét trófea nélkül a PSV együttese, amely ugyan több sorozatban (elsősorban a bajnokságban) ott volt a tűz közelében, de sehol sem sikerült célba érnie. A sikerekhez szokott vezérkarnak pedig enynyi éppen elég volt ahhoz, hogy menessze a kupákat az előző években menetrendszerűen szállító Eric Gerets mestert, és a helyére Guus Hiddinket, a dél-koreai válogatottat a világbajnoki negyedik helyig repítő trénert szerződtesse. A belga szakvezető eltávolítása cseppet sem volt váratlan, miután a szezon végére több kulcsjátékosával is összeveszett, a csapategységet akkorra már hírből sem ismerték a Philips-gyár társulatában, és az eredmények sem jöttek úgy, ahogyan azt szerették volna. Mert Eindhovenben a bajnoki ezüst kudarcnak számít, pláne egy olyan Ajax mögött, amely a 2001–2-es idényben még nem volt az igazi. A rossz emlékek ellenére Geretstől fantasztikus ünnepség keretében vettek búcsút a PSV-nél. A gálán többek között Romário is fellépett – mi több, két gólt is rúgott –, majd rengetegen könnyeztek, amikor Harry van Raaij klubelnök hivatalosan is elköszönt a belgától. "Nem tudom elmondani, mennyire meghatódtam. Ezek voltak életem talán legfelemelőbb pillanatai. A PSV volt az én csapatom, és mindörökké az is marad” – mondta a búcsúest után Gerets.
Guus Hiddink (középen) a nyolcvanas években egyszer már csodát tett a PSV-vel, most újabb nagy bravúrra készül (Fotó: Reuters)
Az egykori kőkemény bekk helyét a klub egy másik legendája, Guus Hiddink foglalta el. A vébén a dél-koreai nemzeti tizeneggyel a negyedik helyig jutó tréner elsősorban edzőként alkotott nagyot Eindhovenben, irányításával bajnoki címeket, kupát és ami mindennél fontosabb, Bajnokcsapatok Európa-kupáját nyert az együttes a nyolcvanas évek végén. Különösen utóbbira van most kevés remény (habár a PSV ott van a Bajnokok Ligája főtábláján), de az első két titulus begyűjtéséhez is alaposan össze kell kapnia magát a PSV-nek. Hiddink edzői kvalitásait ismerve ez meg is történhet. A kétéves megállapodást (utána alighanem újra második hazája, Dél-Korea felé veszi az irányt, de újabban már Kína is felvetődött lehetséges célállomásként) aláíró mester gyakorlatilag ugyanazzal a kerettel kezdheti meg a munkát, amellyel elődje a tavaszt befejezte. A gólvonalon nem lehet kérdéses Waterreus helye – ha ő megsérül, akkor hatalmas gondban lehet Hiddink, lévén nincs megfelelő képességű tartalék kapusa –, és előtte is nagyjából adott a védelem: ha valami nem jön közbe, akkor ebben a sorban Ooijer, Hofland, Faber, Heintze és Bögelund közül kerül be három, esetleg négy ember. A középpályán a többek között az Arsenal és a Barcelona által csábított, a vezérkar által végül mégis maradásra bírt Mark van Bommel lehet a kulcsember. A névjegyét már az oranjéban is letevő futballista Boumával együtt a támadásokért felel majd, míg De Jong és Vogel főképp a védekezéssel törődik. A választék a csatársorban a legbővebb és talán a legjobb, ami éppen kapóra jön a 3–4–3-as formációra esküsző Hiddinknek. Mateja Kezsman egyre jobban belejön a góllövésbe, az új évadban talán már Van Nistelrooy-i mértékű termelést is bemutathat, Jan Vennegoor of Hesselink az előző évadban gyakran ált joker szerepkörből kilépve a kezdőcsapatban kaphat helyet, akárcsak Arnold Bruggink. És akkor a vébén feltűnő Dennis Rommedahlnak nem maradt helye…