Nagy József (jobbra) Mike Barrowman mellett rövid ideig Rózsa Norbert felkészülését is irányította
Nagy József (jobbra) Mike Barrowman mellett rövid ideig Rózsa Norbert felkészülését is irányította
A japán Kitadzsima Koszuke sporttörténelmet írt, az Ázsia-játékokon 200 méter mellen megdöntötte az amerikai Mike Barrowman tízéves világrekordját (2:09.97). A Barrowman-féle csúcsnak magyar vonatkozása is volt – a barcelonai olimpián repesztette –, ugyanis Nagy József vezette a tengerentúli tréningjeit. Mint kiderült, Nagy sejtette, hogy hamarosan törlik Barrowman rekordját. – Amikor Mike a barcelonai olimpián megúszta az ominózus időeredményt, azt gondoltam, két-három éven belül biztosan megdöntik. Senki sem volt rá képes. Az utóbbi években azonban a száz mell erőteljes fejlődésnek indult, várható volt, hogy valaki kétszázon is maradandó időre lesz képes. Bevallom, én az amerikai Ed Mosestől vártam a világcsúcsot, kicsit csalódtam is benne. – Miért pont Kitadzsima? – Remek technikával úszik, szépen, nem fröcsköl. Ôt is azok közé soroltam, akiket esélyesnek véltem a csúcsdöntésre.
Ázsia-játékok, Puszan Nôk. 400 m gyors: 1. Szacsiko (japán) 4:07.23. 200 m mell: 1. Csi Huj (kínai) 2:24.01, 2. Luo Csüe-csüan (kínai) 2:24.67 Férfiak. 100 m gyors: 1. Csen Co (kínai) 50.76. 100 m hát: 1. Acusi (japán) 55.17. 100 m pillangó: 1. Takasi (japán) 52.59
– Mi jutott eszébe, amikor meghallotta, Barrowman rekordja nincs többé? – Tudomásul vettem. Örülök és büszke vagyok arra, hogy az én tanítványom mondhatja el magáról: tíz évig senki sem tudta megközelíteni az időeredményét. – Tíz év, rengeteg. Barrowman volt ennyire jó, vagy a kétszáz mell nem fejlődött megfelelően? – Inkább az előbbi. A kétszáz mell az állóképességről szól, kétszáz mellet úszni sokkal nehezebb, mint százat. Az elmúlt évek során többször is előfordult, hogy valaki százötven méterig Barrowman világcsúcsán belül úszott, ám olyan utolsó ötven métert, mint, amit ő tudott, még most sem tud senki…
A tét: 35 ezer euró
RIESA. Az elôzetes nevezések szerint 35 ország 496 versenyzôje vesz részt a németországi Riesában december 12–15. között sorra kerülô rövid pályás Európa-bajnokságon. Eredetileg a franciaországi Montpellier-ben lett volna a viadal, s visszalépése után esett a választás a Lipcse és Drezda között található kisvárosra. Ez lesz a hatodik kontinensvetélkedés 25 méteres medencében, de elôször fordul elô, hogy Magyarországot nagy és erôs csapat képviseli, élén az olimpiai bajnok Kovács Ágnessel. Ennek a korábbiakhoz képest jelentôs változásnak vannak szakmai indokai is, de legfôbb oka: az Eb-vel párhuzamosan zajló ülésén dönti el az Európai Úszóliga vezérkara, hogy hol lesz 2006-ban a nagymedencés Eb. A három pályázó: Magyarország, Hollandia és Szlovénia. A 3000 nézô befogadására alkalmas riesai uszodában sorra kerülô négynapos vetélkedés végén összesen 35 ezer euró pénzdíjat osztanak ki a legjobb eredményeket elérô 7-7 férfi, illetve nôi úszó között (a két éllovas 5-5 ezer euróval lesz gazdagabb), s jut 1500-1500 euró az újságírók szavazatai alapján legreményteljesebbnek ítélt két újoncnak is. Az Eb-n a házigazda németek csapata lesz a legnépesebb, de erôsnek ígérkezik az orosz, a francia, az ukrán, a brit, a svéd és a spanyol válogatott is.
– A kérdés költői: mikor lesz még egyszer olyan szintű tanítványa, mint az amerikai? – Tényleg költői. Lehet álmodozni, ám jelenleg Magyarországon nem az a kérdés, hogy mikor lesz olyan úszóm, mint Mike, hanem, hogy megél e normálisan a családom. Nem sajnáltatom magamat, hiszen egy házban élek, autóval járok, ám hétvégenként nekem is dolgoznom kell ahhoz, hogy megéljek. De visszatérve a kérdéshez, keresem a megfelelő alanyt – a Honvédnál fiatalokkal foglalkozom –, de sajnos még nem látom. Tudja, én már annak is nagyon örülök, ha találok olyan gyereket, aki hajlandó mindent kiadni magából az edzéseken.