A Nemzeti Sport, folytatva hagyományait, az idén is kísérletet tesz arra, hogy bemutassa az Aranylabdára leginkább esélyesnek tartott labdarúgókat. Ezúttal tíz játékost választottunk ki azok közül, akik pályázhatnak a France Football által 1956 óta évről évre odaítélt díjra. Elképzelhető, hogy a világhírű szaklap végeredménye és az NS listája nem egyezik majd egymással, de ez szinte minden szubjektív szavazás velejárója. Arra mindenesetre nagyon jó az esély, hogy az 1995-ben bevezetett szabálynak köszönhetően az idén újfent olyan futballista kapja az Aranylabdát, aki ugyan az öreg kontinensen keresi a kenyerét, de nem valamelyik európai ország állampolgára. Az év legfontosabb tornáját, a világbajnokságot ugyanis Brazília nyerte meg, soraiban a gólkirály Ronaldóval és a pillanatnyilag a Bajnokok Ligájában is címvédő Roberto Carlosszal. Kettőjükön kívül a német válogatottat vb-ezüstig repítő Oliver Kahn, illetve a rendre az esélyesek közé sorolt Raúl neve hangzik el a nagy favoritok lajstromozásakor, de hogy közülük ki lesz a befutó, az csak a France Football december 17-i számából derül ki.
Íme, az a bizonyos glasgow-i kép (Fotó: Afp)
Íme, az a bizonyos glasgow-i kép (Fotó: Afp)
Zizou a negyedik ikszben! Még csak most? – kérdik, akik elsősorban a kihullott hajszálak mennyiségéből következtetnek az idő múlására. De rohan az idő! – kapják fel a fejüket, akik úgy emlékeznek az 1998-as világbajnokság döntőjére, mintha tegnap történt volna. Minden csupán viszonyítás kérdése, így annak eldöntése is, hogy jó vagy rossz éve volt-e a 30. születésnapját júniusban ünneplő, az Aranylabda-szavazáson korábban első, második és harmadik helyezést is elérő Zinedine Zidane-nak. Semmiképpen sem olyan jó, mint 1998-ban, amikor az említett vb-döntőben két gólt fejelt a braziloknak, világbajnok és olasz bajnok lett, valamint hazavitte a France Football Aranylabdáját és a FIFA által odaítélt "év játékosa” címet. A válogatottbeli szereplést tekintve nem versenghet a 2000-es esztendővel sem, amikor Európa-bajnoki aranyat nyert – és főleg emiatt, megint ő lett az év legjobbja a FIFA-nál – sőt, ha az általa eddig 79 alkalommal erősített ,,kékek” szereplésén múlik, akkor Zidane egyetlen szavazáson sem rúghat labdába az idén. Emlékezzünk csak a szerzett gól nélküli vb-kudarcra! Zizou az első két csoportmecscsen sérülés miatt nem játszott, aztán a dánok ellen Lemerre kapitány kétségbeesésében őt is bevetette, de kötéssel a combján, lelassulva, nem tudott csodát tenni. Az őszi Európa-bajnoki selejtezőkön hiába nyertek háromból háromszor a franciák, nehéz feledni a címvédő csúfos bukását szimbolizáló incshoni fotót, amelyen Zizou fekszik, arccal a fűbe fúródva…
Névjegy
ZINEDINE ZIDANE Született: 1972. június 23., Marseille Nemzetisége: francia Posztja: középpályás Magassága/testsúlya: 185/80 Klubjai: Cannes (1988–92), Girondins Bordeaux (1992–96), Juventus (1996–2001), Real Madrid (2001–) Legnagyobb sikerei: világbajnok (1998), Európa-bajnok (2000), Bajnokok Ligája-gyôztes (2002), Világkupa-gyôztes (1996, 2002), Európai Szuperkupa-gyôztes (1996, 2002), 2x olasz bajnok (1997, 1998), Olasz Szuperkupa-gyôztes (1997), aranylabdás (1998), az év játékosa a FIFA választásán (1998, 2000)
De van egy másik, nem kevésbé kifejező idei fénykép is! Május elején készült Glasgow-ban, és egy tökéletes ballábas kapáslövést örökít meg. A balról beemelt labda Zizou baljáról bombaként vágódott a Leverkusen kapujának jobb felső sarkába, és mint utóbb kiderült, a Real Madrid ezzel a találattal meg is nyerte a Bajnokok Ligája 2001–2002-es kiírását. Milyen hosszú ideig üldözte Zidane ezt a trófeát! A Juventusszal kétszer is a fináléban bukott el (1997, 1998) – ki is kiáltották "az elveszített döntők emberének” –, erre most az év talán legszebb góljával ő vitte Madridba a kupát! Ezzel még messze nem volt vége az idei gyűjtögetésnek, hiszen a királyi gárdával az Európai Szuperkupát és a Világkupát is elhódította, sőt – ez talán természetes is – a Bajnokok Ligájában is bejutott a második csoportkörbe. Tavasszal becsúszott egy spanyol bajnoki 3. helyezés (31 fellépés, 7 gól), egy elveszített Spanyol Kupa-döntő. Az ősszel eddig 9 bajnokin 2 gólt szerzett. Ha a klubtrófeákat nézzük, meg kell állapítanunk, hogy Zinedine Zidane-nak még sohasem volt ilyen sikeres esztendeje. Rögtön hozzátehetjük: még nem is játszott ilyen nagyszerű klubcsapatban… Itt érdemes tennünk egy kitérőt, felelevenítve azt a néhány nyári napot, amikor az új francia szövetségi kapitány, Jacques Santini a válogatott csapatkapitányi posztján morfondírozott. Magától értetődően a listán ott volt Zidane neve is, ő azonban elhárította a felkérést, mondván, nem nagyon passzol az egyéniségéhez a "sok dumát, játéktéren kívüli feladatvállalást” kívánó megbízatás. Kérte, lehessen ő csak csapatkapitány-helyettes, hadd összpontosítson inkább a játékra. Mint a Realban, ahol ő csak az egyik aranylabdás a sok közül… Zizou, az algériai bevándorlók kevés szavú gyermeke, aki májustól már három gyermek boldog édesapjának vallhatja magát, nem szeret a középpontban lenni. Helyzete irigylésre méltó, hiszen a francia válogatottban és a Real Madridban is vannak olyan társai, akik ott feszítenek mellette a rivaldafényben. Lehet, hogy túl a harmincon, éppen e ,,luxus-csapatemberi” szerep hoz majd új sikereket a számára? Talán azt sem bánja, ha nem ő kapja az Aranylabdát. Különösen úgy, hogy jó esély van rá: valamelyik csapattársa lesz a győztes…