Egy athéni olimpiai kvótát már biztosan szerzett az evezősválogatott, hiszen a Varga Tamás, Hirling Zsolt könnyűsúlyú kétpárevezős egység futamgyőztesként jutott a középdöntőből az A-fináléba, azaz a legjobb hat közé. Márpedig ebben a számban még a B-döntő ötödikje is kvalifikálja magát a 2004-es athéni nyári játékokra.
Hirling (balra) és Varga legjobb hatba jutása Milánóban egyben olimpiai részvételt jelent (Fotó: Danis Barna)
Hirling (balra) és Varga legjobb hatba jutása Milánóban egyben olimpiai részvételt jelent (Fotó: Danis Barna)
A fiatal páros – Hirling tavaly még az ifjúsági vb-n indult – rutinos rókákat meghazudtoló elszántsággal evezte végig a 2000 méteres távot, csupán méterekre veszítve el – 1500-nál a németekkel szemben – a vezető pozíciót. A hajrára azonban újabb tartalékokat sikerült mozgósítania a magyar csapatnak, így hiába jöttek nagyon a németek és a görögök, végül az első helyen léphetett tovább. Micsoda megkönnyebbülés! Merthogy az előttük szereplő másik három olimpiai egységünk nem igazán remekelt. Pedig a sorsolás alapján úgy tűnt, a Remsei Mónika, Stift Edit könnyűsúlyú párosnak nagy esélye van a döntőre, ám végül nem jött be a latolgatás. Olyannyira nem, hogy épp ez a hajó volt az, amely futamában hatodikként végzett. Ami elsősorban azért lelombozó, mert a pénteki kisdöntőben legalább az első háromban kellene végeznie az ötkarikás kvalifikációért. Igaz, a reményfutamban mutatott teljesítménynyel – ami a mostaninál lényegesen jobb volt – nem lenne lehetetlen vállalkozás… Remseiékkel ellentétben a normálsúlyú párosoknak a sorsolás sem kedvezett. A kétszeres világbajnok Haller Ákos, Pető Tibor kettős ugyanis az éremre is esélyes francia duóval – amelyiktől az előfutam során egyszer már kikapott –, és a remek formában lévő ausztrállal került össze. Ezt az erőviszonyt tükrözte az 500 méteres időmérés, féltávnál viszont az észtek is lehagyták a mieinket, s ez a sorrend már a későbbiekben sem változott. Hallerék tehát B-döntősök, ott legalább egy hajót le kell hagyniuk az olimpiai kvalifikációhoz. Márpedig idény eleji gerincproblémák (Pető) ide, nyári bokatörés oda (Haller), ez nem jelenthet gondot…
Vonarburg nem a boldogságban fürdött
A svájci Andre Vonarburg kipróbálta, kellemes hômérsékletűre melegedett-e már az Hydroscalo víze. Igaz, nem jószántából… Az egypárevezôs versenyzônek az lett a veszte, hogy lépést akart tartani a nemzetközi mezôny új csillagával – sokak szerint inkább csak önjelölt sztárocskáról van szó… –, a német Marcel Hackerrel, akinek plakátjaiba, ismertetô füzeteibe és reklámfilmjébe lépten-nyomon bele lehet ütközni a milánói pálya környékén. Merthogy Hacker a középdöntôben játszi könnyedséggel faképnél hagyta a vetélytársait, egyedül szegény Vonarburg igyekezett a nyomában maradni. A gyilkos tempót azonban csak 1900 méterig bírta a svájci, akkor láthatóan leengedett, és a B-döntôt jelentô negyedik helyet is épp hogy elcsípte. Majd erejével teljesen elkészülve a célvonal mögötti zónában beborult a vízbe. Szerencsére a segítség egy gumimotoros képében azonnal ott termett, így remélhetôleg egy tüdôgyulladással nem folytatódik a pechsorozat.
A Verőci Lídia, Székely Viktória páros ugyancsak megkapta a középdöntőben a nagy mumusokat, és végül ötödikként zárt. Talán itt lesz a legnehezebb a kvóta utáni hajsza, mivel a B-fináléból csupán az első két egység szerezheti meg. A kevésbé jó hírek után azért a végére is maradt örülnivaló, hiszen Dénes Csaba Vargáékhoz hasonlóan ugyancsak beküzdötte magát a legjobb hatba. A könnyűsúlyú versenyző – akinek a száma nem szerepel az olimpiai műsorban – igencsak kihajtotta magát, ám megérte, hiszen sikerült megszorítania nagy ellenfelét, a német Peter Ordingot, ami pluszerőt adhat a szombati fináléhoz. Márpedig minden kis pluszra szüksége lesz Világkupa-győztes evezősünknek, hiszen ebben az erős mezőnyben egy éremért az eddigi legjobbját kellene húznia. S hogy a C-döntős hölgyekről se feledkezzünk meg, Barz Gitta második – az összesítésben 14., ami a jövő évi olimpiai pótkvalifikációt tekintve nem is hangzik olyan rosszul –, míg a könnyűsúlyú Kónya Alíz harmadik – az összesítésben 15. – lett.