Még el sem kezdődött a világbajnokság, máris megannyi csillag hullott alá a sportág egéről. Már az gyanút keltett, hogy Galabin Boevszki (69 kg) olimpiai világ- és Európa-bajnok , Georgi Markov (77) olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok , Zlatan Vanev (85) világ- és Európa-bajnok neve hiányzik a véglegesített listáról.
A világbajnok Zlatan Vanev (képünkön) – a másik két bolgár emelôhöz hasonlóan – megpróbálta kijátszani a doppingellenôröket, ahogy mondani szokták: nem jött be…
A világbajnok Zlatan Vanev (képünkön) – a másik két bolgár emelôhöz hasonlóan – megpróbálta kijátszani a doppingellenôröket, ahogy mondani szokták: nem jött be…
Elindult az ilyenkor szokásos susmus, amit rideg valósággá szilárdított meg az IWF nyilatkozata. E szerint a három bolgár sztár még a szeptemberben elvégzett doppingvizsgálaton bukott meg, de nem azért, mert tiltott anyagot találtak a vizeletükben. Nem, mert (és éppen ez a baj), mind a hárman ugyanannak a valakinek a mintáját adták le, vagyis manipuláción érték őket. Állítólag úgy lepleződtek le, hogy az a valaki gyógyszert szedett, és mindannyiójuk vizeletében ugyanolyan mértékben kimutatták a szer hatóanyagainak koncentrációját – de ez már nem hivatalos álláspont. Vagyis a bolgárokkal megismétlődött a sydneyi affér, amikor Izabella Dragnevát és Ivan Ivanovot is rajtakapták az olimpia előtt elvégzett kontrollon, és már úgy tűnt, hogy – miután több versenyző vétkéről van szó – az egész bolgár csapatot eltiltják az olimpiai részvételtől. Végül pénzbüntetés ellenében csak részben sújtotta őket a szankció, ami annyit tesz: amíg ez a megoldás megszületett, néhány bolgár szereplő áldozatul esett a súlyos bakinak. Itt, Vancouverben már most megbüntették 50 ezer dollárra a sportág egyik legeredményesebb országát, így a többi bolgár nyugodtan (?) készülhet a bevetésre. Mint ahogy felfokozott versenylázban égnek a magyarok is, akik közül hatan (Tancsics László, Kecskés Zoltán, Ráki Henrietta, Krutzler Eszter, Dankó Ilona, Varga Viktória) az A-csoportban, öten (Farkas Zoltán, Diószegi Sándor, Ehrlich György, Gyurkovics Ferenc, Stark Tibor) a B-csoportban, négyen (Baranyai János, Nagy Nikoletta, Nagy Szilvia, Laczi Katalin) a C-csoportban szerepelhetnek nevezési eredményeik alapján. Apropó, nevezés! A minél jobb besorolás érdekében minden szövetségi kapitány igyekszik minél több kilóval benevezni a versenyzőket, ami egyfajta arany középutat is igényel. Vagyis akár a sportoló eddigi egyéni rekordját meghaladó eredményt is érdemes beírni, ha közben figyelembe van véve a húszkilós szabály. Ennek értelmében a nevezési eredménynél húsz kilónál nem lehet kevesebb az első szakítás- és lökésgyakorlattal elért teljesítmény. Így fordulhatott elő, hogy Nagy Nikolettán, Nagy Szilvián, Vargán, Starkon kívül mindenki neve mellett eddigi saját rekordjánál nagyobb szám várható a nevezési listán. Tancsics László esetében is kicsit füllentett Zsuga Imre szövetségi kapitány, ám tőle el is várja a beírt 275 kilót, amely tízzel haladja meg a BKV Előre 56 kilósának országos csúcsát. Kis emberünk a nyitó napon, azaz péntek este versenyzett, ám a kilencórás időeltolódás miatt, magyar idő szerint csak szombat hajnali öt órakor – lapzártánk után – lépett pódiumra. Így ezen írásunkban csak annyit jegyezhetünk meg, hogy reggel nyolc órakor mindössze fél kiló testsúlytöbblettel küzdött, amelyet a késő délutáni mérlegelésig könnyedén el lehetett tüntetni. A cél pedig a következő volt: ha a 275 kilóért folytatott harca sikerrel zárul, jó eséllyel pályázik az első tíz közé.