Drámai magyar kezdés

SZABÓ GÁBORSZABÓ GÁBOR
Vágólapra másolva!
2003.11.15. 21:26
Címkék
Bekövetkezett az, aminek nem lett volna szabad, aminek a lehetőségét egyszerűen ki kellett volna zárni. Nem is olyan régen még azt írtuk, hogy egy-egy elrontott gyakorlat is óriási jelentőségű a világbajnokságon, hiszen néhány elvesztett pontocska alapvetően befolyásolhatja a begyűjtendő olimpiai kvóták számát. Ehhez képest az első magyar fellépő, Tancsics László egyetlen érvényes gyakorlat nélkül kiesett hazai idő szerint szombaton hajnalban, így különösebb logika nem szükségeltetik ahhoz, hogy megállapítsuk: a férfiaknál (jó esetben) tervezett öt kvótából semmi sem lesz, és a négy ötkarikás belépő is veszélybe került. S hogy mi történt?
A vancouveri világbajnokság kellemetlen meglepetése, hogy Tancsics László kiesett (Fotó: Meggyesi Bálint)
A vancouveri világbajnokság kellemetlen meglepetése, hogy Tancsics László kiesett (Fotó: Meggyesi Bálint)
A vancouveri világbajnokság kellemetlen meglepetése, hogy Tancsics László kiesett (Fotó: Meggyesi Bálint)
A vancouveri világbajnokság kellemetlen meglepetése, hogy Tancsics László kiesett (Fotó: Meggyesi Bálint)
A vancouveri világbajnokság kellemetlen meglepetése, hogy Tancsics László kiesett (Fotó: Meggyesi Bálint)
A vancouveri világbajnokság kellemetlen meglepetése, hogy Tancsics László kiesett (Fotó: Meggyesi Bálint)
Tancsics a harmadik legalacsonyabb testsúllyal mérlegelt az A-csoportban, ami azonos összetett eredmény esetén igencsak kifizetődő. Vagyis a verseny ezen passzív részét kifejezetten sikeresnek könyvelhette el. A tettek mezejére lépvén azonban minden a feje tetejére fordult magyar szempontból. A BKV Előre emelőjének reális kezdősúlyokat (115, 140) írt be Zsuga Imre szövetségi kapitány, nála csak ketten indítottak kevesebbel. Ám a harc kezdetén a szakvezető feljebb merészkedett, mégpedig 120 kilóra, amitől kissé felszisszentünk. Persze, hogy fel, hiszen az országos csúcsnál mindössze fél kilóval volt kevesebb.
Sajnos, igazolódott a félelmünk.
Elsőre elöl hagyta a tömeget Tancsics, másodikra pedig hiába szakította ki a súlyt (bőven megvolt), érthetetlen módon nem állt be alá, és pillanatnyi hezitálás után ledobta, ilyen tét mellett nem sok remény volt a feléledésre, ráadásul egyből Tancsics következett, és két perc pihenő után újra nekigyűrkőzött –, immár utoljára. Önbizalma azonban ekkorra már elpárolgott és határozatlan gyakorlattal sikerélmény nélkül fejezte be a versenyt.
A két fogásnem szünetében érthetően eltörött nála a mécses és Dolovai Tamás elnök nem látta értelmét a lökésben való részvételnek – pontot úgyis csak az összetett teljesítménnyel lehetne szerezni. A szomorú Tancsics és Zsuga Imre így a hotel felé vette az irányt, miközben a többiek tovább döngették a mázsákat, s végül – a papírformának megfelelően a kínai Vu Mej-csin győzött, megelőzve a kisebb meglepetésre a második helyen kikötő, 33 esztendős román Jigaut.

Életében elôször vált el

„Csaknem egyéves, igen kemény munka veszett kárba öt perc alatt” – sopánkodott Tancsics László a szombati reggelinél. Enni sem volt kedve a BKV Elôre emelôjének, csak az értetlenség, hitetlenség tükrözôdött az arcán.
„Ha két és fél kiló felesleggel is, de rengetegszer kiszakítottam a 125-öt az edzéseken, meg aztán a tavalyi világbajnokságon is 120-szal kezdtem – igazolta a taktika helyességét Tancsics. – Tény, a bemelegítés utolsó fázisában furcsa érzésem volt, amikor nem sikerült a 115, de ilyen máskor is elôfordult velem, és nem lett belôle baj. Egyszerűen hihetetlen, hiszen ez az elsô olyan versenyem, amelyen kiestem. Nem tudok mást mondani, mint hogy nagyon el vagyok keseredve.”
A drámai élmény után nem is csoda, hogy Tancsics órákat sétált az éjszakában, s amikor lefeküdt, sem tudta lehunyni a szemét.
„Kóvályogtam a városban, és azóta is csak nézek ki a fejembôl. Fogalmam sincs, mi történt a lökés alatt a versenyen, csak a román Jigautól tudom, hogy ô második lett, vele ugyanis már találkoztam. Talán ha tíz percet aludtam az éjjel. ”
Tancsics, ha nehezen is, megpróbálta felidézni a második gyakorlat kritikus pillanatait: „Sajnos, amikor beültem a súllyal, egy picit elôredôltem vele. Ha egy pillanatig még várok, akkor stabilizálni tudom. Most már mindegy, én nem hibáztatok senkit, még magamat sem.”
Persze minket, magyarokat ez már nem nagyon tudott lekötni, a Kecskés Zoltán mellett a legreményteljesebb férfi sportolónknak számító Tancsics kiesése gyászhangulatot teremtett.
"Első elkeseredésemben inkább nem kellene szakmai szempontból nyilatkoznom, hiszen ez nem az én tisztem, hanem Zsuga Imre szövetségi kapitányé – mondta Dolovai elnök. – Mégsem tudom megállni, hogy ne legyek kritikus a kezdősúlyt illetően. Egy köztudottan érzékeny versenyző esetében nem tartom szerencsésnek, hogy lényegében addigi legjobbja legyen az indulósúly, még akkor sem, ha edzésen ennél jobban is teljesített. A következő napon nem vagyunk érdekeltek, igyekszünk nyugalmat teremteni a csapat körül.”
Szombat reggel Zsuga kapitány a szálloda bejárata előtt cigarettázott, és nem tagadta, hogy csak éjjel ért haza, miután kiszellőztette a fejét.
"Már korábban megbeszéltük Lackóval, hogy 120-on kezd, a 115-öt taktikai okokból írattuk be – magyarázta a szakvezető. – Más kérdés, hogy a versenyzők sorrendjét megismerve már nem volt funkciója, így mindjárt fel is emeltettük a súlyt 120-ra. Azt kell mondjam, fejben összerogyott Lackó. Az első gyakorlat nem volt jó, a második viszont már igen, de ahogy mi mondjuk, fenékből és nem lábból indított a beülés után, amitől előrebillent. Ez technikai hiba. Harmadikra már nem volt biztató a kísérlete.”
Zsuga Imre tehát kitart amellett, hogy jól választott súlyt, azaz semmi sem indokolta az alacsonyabb kezdést. Mi viszont úgy gondoljuk, hogy egy olimpiai kvalifikációs világbajnokságon fokozott óvatosság szükségeltetik, hiszen a kiesés alapjaiban rombolja le a megtervezett építményt. Felesleges volt mindjárt a magyar rekordban indítani, hiszen, ha 115-öt biztosan megcsinálja Tancsics, még eljuthatott volna 122.5-ig is. A vetélytársak taktikája is ezt a vélekedést támasztja alá: az egy tucat sportoló közül csak a magyar emeltetett a beírt súlyhoz képest, sőt ketten inkább alacsonyabban kezdtek. S lám, milyen jól tették. Azt már csak zárójelben jegyezzük meg, hogy ha az ötszörös magyar bajnok beállítja a 265 kilós hazai rekordot, a nyolcadik helyen végez, azaz a legjobb tízbe kerüléshez megcélzott 275 kilós összetett eredményt semmi sem indolta.

73. férfi és 16. női vb, Vancouver
Férfiak. 56 kg. Világbajnok: Vu Mej-csin (Kína) 292.5 (127.5, 165), 2. Adrian Jigau (Románia) 280 (125, 155), 3. Artuc Sedat (Törökország) 277.5 (125, 152.5), 4. Lu Csin-pi (Kína) 277.5 (125, 155.5), 5. Vang Sin-jüan (Tajvan) 277.5 (125.5, 155), 6. V. Gyerbenyev (Fehéroroszország) 277.5 (125, 152.5). Tancsics László kiesett
Szakítás. Vb: Vu Mej-csin 127.5, 2. Sedat 125, 3. Lu Csin-pi 125. Lökés. Vb: Vu Mej-csin 165, Vang Sin-jüan 155, 3. Jigau 155
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik