Pizarro: lesen, jó helyen

HEGYI TAMÁS, SOMOGYI ZSOLTHEGYI TAMÁS, SOMOGYI ZSOLT
2003.12.06. 23:04
Megmerevedtek a frontvonalak  írtuk egy hete, és ezúttal sem tapasztaltunk csapatmozgásokat az élgárdák által elfoglalt hadszíntéren. Az első öt helyezettből négy csak egy ponttal gazdagodott a 14. fordulóban, és tegnap sem történt ez másként (csak más "leosztásban): a Stuttgart, a Bremen, a Bayern és a Dortmund is ikszelt. A Leverkusen ma javíthat az élcsoportban tanyázók mérlegén, soros ellenfele, a legutóbb Münchenben 22-t elérő Köln azonban aligha adja majd olcsón a bőrét.
Aílton a bajnoki idényben tizennegyedik alkalommal keserítette el az ellenfél kapusát, itt éppen a Bayern hálóôrét, Oliver Kahnt
Sokan az Aílton–Kahn különcsata miatt várták a szokásosnál is izgatottabban a forduló rangadójának beharangozott Werder–Bayern összecsapást. A liga pillanatnyilag legeredményebb futballistája a legjobb képességű kapus ellen, a második a negyedik helyezettel szemben – ez csakugyan csemege. Eleinte a három csatárral – Santa Cruzzal, Makaayjal, Pizarróval – felálló címvédő támadott többet, aztán fordult a kocka. Az első tíz percben két vendégakcióból is majdnem gól született, ám a labda mindkét esetben elveszett a védők sűrűjében (értsd: a hátsó emberek blokkolták a lövéseket).
A 13. percben Reinkének gyors egymásutánban kétszer is közbe kellett avatkoznia – sikerrel oldotta meg a feladatot. Nem mondható el ugyanez a Bayern sorfaláról, amelyen tíz perc múlva akkora foghíj támadt, hogy annak csaknem középkezdés lett a vége. Lefordítva: Ismael szabadrúgása nyomán a labda átsurrant a lyukas sorfalon, de kifelé csavarodva kevéssel a bal kapufa mellett hagyta el a játékteret. Túl voltunk már az első félórán, amikor Ümit Davala rojtozta ki Kahn hálójának bal oldalát – kívülről. A hajrában ismét a vendégek veszélyeztettek: Szalihamidzsics, Makaay akció végén Reinke védte a holland csatár léc alá tartó, életerős löketét.
Kahnnak kifutva kellett tisztáznia Aílton elől – ez már a második játékrész első említésre méltó eseményeként vonult be a történelembe. A szőke kapuvédő az 58. percben már nem tehetett semmit, midőn Aílton kíméletlen módon értékesítette a büntetőt. Az esetnek az volt az előzménye, hogy Lizarazu egy beadás után csaknem leütötte Klasnic fejét. A 14. gólját szerző brazil tovább riogatta Kahnt, aki előbb fölétornászta 16 méterről megeresztett labdáját, majd kisvártatva tétlenül szemlélte lapos lövését. Ahogy ilyenkor lenni szokott, a 79. percben egyenlített a Bayern: a lesről induló Pizarro hálóba combozta a csereként beállt Sagnol jobbról beívelt labdáját, amelyre Reinke a lehető legrosszabb ütemben mozdult ki.
Lisztes Krisztián szerint igazságos eredmény született a színültig telt Weser-stadionban. "Nagy taktikai harc folyt a pályán, az első félidőben a bajorok veszélyeztettek igazán, közvetlenül a szünet után viszont mi alakítottunk ki helyzeteket. Összességében azonban kevés lehetőségünk volt, így feltétlenül örülnünk kell az egy pontnak. Pláne, hogy az élcsoport többi tagja sem nyert” – mondta lapunknak a Bayern ellen az utóbbi hét meccsén veretlen Bremen középpályása.
A másik müncheni csapat, az 1860 hiába szerzett korán, már a harmadik percben vezetést, nem tudta érvényre juttatni a hazai pálya előnyét. A Rostock négy góllal felelt Weissenberger találatára; a vendégtermés felét a nyáron éppen a "hatvanasoktól” a Hansához igazoló Martin Max vállalta magára. Az egy héttel ezelőtt is duplázó veterán csatár eddig tizenkétszer volt eredményes a bajnokságban, pályafutása során pedig 118 ligagólt számlál, amivel – Littbarskit megelőzve – már egyedül 29. az örökranglistán.
A Wolfsburg hasonló forgatókönyv szerint fektette két vállra a Kaiserslauternt: négyszer válaszolt a "vörös ördögök” vezető góljára. A meccs hősének az első Bundesliga-mesterhármasát vágó brazil Baiano bizonyult – a jelek szerint a zöld-fehérektől egy pillanatra sem hiányzott az eltiltását töltő gólzsák, Diego Klimowicz. A rendezők a Mikulásnak öltözött szurkolókat ingyen engedték be a stadionba, a "télapóság” kritériuma a jellegzetes szakáll, kabát és fejfedő viselete volt.
Nagyszerűen sikerült Roda Antar freiburgi belépője. A nyáron a Hamburgból szerződtetett libanoni támadó sérülése miatt szombatig nem adhatott számot a tudásáról új klubjában, a Bochum ellen azonban mindenki láthatta, mire képes. Miként Baiano Wolfsburgban, ő is három alkalommal késztette megadásra az ellenfél kapusát. Volker Finke, a Freiburg edzője: "A találkozó előtt nehéz helyzetben voltunk, hiszen rengeteg a sérültünk. Jól játszottunk, a második gólunkat követően kedvünkre kontrázhattunk, aminek meg is lett az eredménye.”
Bár gól nélküli döntetlenre végződött a Stuttgart és a Hamburg összecsapása (érdekesség, hogy húsz éve, 1983-ban a HSV a VfB jelenlegi edzője, Felix Magath góljával győzte le a Juventust a BEK döntőjében), a hazaiakat nem szomorította el az eredmény, hisz megtartották vezető pozíciójukat a táblázaton. A listavezető ötödször játszott gól nélküli döntetlent a bajnokságban, és tizenkettedszer (az egész idény valamennyi, 23 tétmérkőzését figyelembe véve tizenhatodszor) nem kapott gólt.
A találkozón végig a pályán volt Szabics Imre. "Volt két-három nagy helyzetünk – mondta a stuttgartiak magyar csatára. – Sajnos ezek kimaradtak, pedig egy nagy lehetőség előttem és Kevin Kuranyi előtt is adódott. Érzésem szerint a végén szabálytalanul akadályoztak, talán büntetőt lehetett volna ítélni, a bíró azonban továbbot intett. Végig nyomtunk, támadtunk, időnként beszorítottuk a hamburgiakat, ám ezen a napon valahogy semmi sem jött össze, egyszerűen hadilábon álltunk a góllövéssel.”

Tv: a Sport1 ma 17.30-tól élőben közvetíti a Köln– Leverkusen mérkőzést

Bundesliga 1.
15. forduló:
Werder Bremen–Bayern München 1–1 (Aílton 58. – 11-esből, ill. Pizarro 79.), 1860 München–Hansa Rostock 1–4 (Weissenberger 3., ill. Rydlewicz 9., Max 17., 80. – az előbbit 11-esből, Schultz 68.), Freiburg–Bochum 4–2 (Antar 3., 11., 79., Sanou 22., ill. Hasemian 15., P. Madsen 24.), VfB Stuttgart–Hamburg 0–0, Borussia Dortmund–Hertha BSC 1–1 (Leandro 69., ill. Madlung 79.), Wolfsburg–Kaiserslautern 4–1 (Baiano 23., 54., 56., Schnoor 91. – 11-esből, ill. Knavs 14.), Eintracht Frankfurt– Hannover 2–2 (Schur 18., Skela 64. – 11-esből, ill. Stendel 18., Christiansen 88. – 11-esből). A Schalke–Mönchengladbach és a Köln–Leverkusen mérkőzést vasárnap játsszák.
18. Köln14 2 21011–25 8
A Kaiserslauterntől három büntetőpontot levontak.

Következik (december 13–14-én) a 16. forduló: Rostock–Köln, Bochum–Frankfurt, Leverkusen–Bremen, Hamburg–Freiburg, Bayern–VfB Stuttgart, Hertha BSC–1860 München, Kaiserslautern–Schalke, Mönchengladbach–Dortmund, Wolfsburg–Hannover

Bundesliga 2.
Duisburg–Aue 2–2 (Spizak 3., Grujev 33. – 11-esből, ill. M. Heidrich 25., Grund 90. – 11-esből), Trier–Karlsruhe 1–1 (Racanel 82., ill. Casey 61.), Regensburg–Burghausen 0–2 (Reisinger 27., 68.). Az U. Berlin–Ahlen, a Nürnberg–Osnabrück, az Aachen–Oberhausen, a Bielefeld–Fürth és a Lübeck–Cottbus meccset vasárnap, az Unterhaching–Mainz találkozót (tv: DSF, 20.15, élő) hétfőn rendezik.
Az élcsoport: 1. Mainz 25 pont (14 mérk.), 2. Cottbus 24 (14), 3. Oberhausen 23 (14)