Most a Werderen a nyomás

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
2004.03.06. 22:26
Eddig inkább az üldözők voltak kényszerhelyzetben, hiszen csak sorozatos győzelmekkel tudtak (volna) lépést tartani a Werder Bremennel, ezúttal viszont a zöld-fehérekre nehezedik nyomás, hiszen vasárnap nekik kell nyerniük ahhoz az 1860 München otthonában, hogy továbbra is tekintélyes előnnyel vezessék a tabellát.
Bundesliga 2003-2004

A Leverkusen ellen fejjel duplázó Roy Makaay a harminckettedik tétmérkôzésén a huszonkettedik és a huszonharmadik gólját szerezte a Bayern München mezében
A 23. fordulóban ugyanis a Bayern München és a tavasszal a tempót csak hellyel-közzel tartó VfB Stuttgart is nyert, és négy, illetve kilenc pontra megközelítette Lisztes Krisztián együttesét. Tulajdonképpen már a VfB lemaradása is tekintélyes, de akkor mit mondjon a mezőny többi tagja?! A negyedik helyen álló (ez már önmagában meglepetés) VfL Bochum hátránya például már 14 pont, továbbá egy mérkőzés, és a többiek is már csak távcsővel figyelhetik az elöl száguldókat. Hátul bezzeg sokkal nagyobb a tülekedés, a 17., már bőven kiesőhelyen álló Hertha BSC-t és a 10. Wolfsburgot mindössze öt pont választja el egymástól.
A megszokotthoz képest picit kevesebb csontzenét, általános elképedésre nulla piros lapot és a papírformának megfelelően vendégsikert hozott a Bayer Leverkusen–Bayern München összecsapás. A két gárda az előző szezonban a BayArenában az elmúlt tíz év legkeményebb meccsét vívta (68 szabálytalanság, nyolc sárga és egy piros lap), és a szombati ütközet úgy indult, hogy még a tavalyi rekord is veszélybe kerülhet, hiszen a 6. percig gyakorlatilag perc/fault tempóban haladtak a felek (Zé Roberto pedig még a sárga lappal is megismerkedhetett), aztán visszavettek (csak négy sárga lap került a jegyzőkönyvbe), és elkezdtek futballozni.
Ebben a bajor gárda járt elöl, igaz, ismét jogosan vethetjük fel a Kicker sportmagazin által a közelmúltban feszegetett kérdést: mi lenne a Bayernnel Roy Makaay nélkül? A gólérzékenység tekintetében honfitársához, Ruud van Nistelrooyhoz mérhető holland (az állítás talán még akkor is igaz, ha pillanatnyilag a brazil Aílton vezeti a mesterlövészek listáját) Zé Roberto beadásából kezdte meg a gólgyártást, majd Ballack szerencsés találatát (a 20 méteres lövés után Lucicon irányt változtatott a labda) követően újabb fejessel döntötte el a három pont sorsát. Az idény előtt szerződtett Makaaynak a szombati volt a 32. tétmeccse a Bayern mezében, és már 23 gólnál tart. Hogy a végén Bernd Schneider szépített? Emiatt legfeljebb a Real Madrid elleni mérkőzésre önbizalmat gyűjtő, a meccsen egyébként jól védő Kahn szomorkodott.
A leggyengébb tavaszi csapatnak számító Leverkusen (6 mérkőzés, 1 pont) gyenge formája tovább tart, ellenben az ismét Szabics Imre nélkül játszó VfB Stuttgartnak sikerült megállnia a lejtőn. Más szempontból nézve viszont azt írhatjuk: ismét bebizonyosodott, Tomas Rosicky nélkül a Borussia Dortmund még csak félkarú óriásnak sem nevezhető. A kettős kéztörést szenvedő cseh középpályás távollétében a BVB támadójátéka ötlettelen volt, helyzet legfeljebb véletlenül alakult ki, így pedig nem lehet meccset nyerni. A látogatók viszont egy kidolgozott ziccerből (Cacau passzából Hleb vágta a léc alá a labdát), majd egy tizenegyesből (Streller esett el Warmuz kapusban, a büntetőt Heldt értékesítette) is betaláltak, és megszerezték az első idegenbeli győzelmüket a 2004-es esztendőben.
A Stuttgarttal ellentétben a másik magyar érdekeltségű csapat, a Hertha BSC nem zárt túlságosan jó napot. A tavasszal meglepő győzelmekre és megdöbbentő vereségekre egyaránt jó berlini együttes a Bochum ellen próbált a kiesés elkerüléséhez szükséges pontokat gyűjteni, és hogy végül csak egyig jutott, azért főképp a helyzetek sokaságát elpuskázó játékosai a felelősek. Pedig minden adva volt a diadalmenethez, Bobic megcsúsztatott labdájából Marcelinho már a 20. percben megszerezte a vezetést (a brazil a roszszabbik, a jobb lábával volt eredményes), majd jöttek sorra a ziccerek. Csakhogy Bobic és társai alighanem góllövés elleni oltást kaptak, amikor pedig az egyetlen jó formában lévő futballista, Marcelinho másodszor is "csengetett", a játékvezető Neuendorf lökése miatt nem adta meg a találatot.
A lassan már a BL-indulást érő harmadik hellyel is kacérkodó VfL-nek viszont elég volt egy lehetőség is: az 57. percben Wosz szabadrúgását Dárdai Pál (őt később, a 81. percben lecserélték, míg Király Gábor sérülés miatt nem játszhatott) balszerencsés mozdulattal a saját kapuja felé csúsztatta, a lehulló labdát pedig Fahrenhorst egyből a hálóba terelte. "Ha meg akarunk menekülni a kieséstől, a hazai mérkőzéseinken pontokat kell szereznünk. Erre mit csináltunk? Megint elveszítettünk kettőt!" – dohogott a találkozó után Hans Meyer, a Hertha vezetőedzője.
Sokkal jobban sáfárkodott egygólos előnyével a szintén fenyegetett helyzetben lévő Mönchengladbach és a Kaiserslautern. Igaz, utóbbi esetében ez nem volt valami nagy kunszt, tekintve, hogy a 90. percben vette be a vereségével ismét másodosztályt jelentő helyre csúszó Eintracht Frankfurt hálóját… A némi lélegzetvételt érő gól az Angliából hazatérő, öt és fél év után újra a kapuba találó Malz érdeme, aki először volt eredményes a "vörös ördögök" mezében.
A Mönchengladbach viszont a Hannover ellen 65 percen keresztül vigyázott arra a fórra, amelyet a Bundesliga-karrierje első fejes gólját jegyző Igor Demónak köszönhetett. A szlovák futballista Korzynietz szabadrúgásából, illetve a beívelt labdánál a "vakvilágba" ugró Abel Xavier hibájából profitált. A "csikók" a sikerükkel a 13. helyre ugrattak fel, ugyanakkor nem lehetnek nyugodtak, mert mindössze egy ponttal előzik meg a 17. Herthát.

Tv: a Sport1 vasárnap 22.45-től csúsztatva közvetíti az 1860 München–Werder Bremen találkozót

Bundesliga 1.
23. forduló:
Mönchengladbach–Hannover 1–0 (Demo 25.), Kaiserslautern–Eintracht Frankfurt 1–0 (Malz 90.), Schalke–Freiburg 3–0 (Sand 43., 52., Glieder 62.), Borussia Dortmund–VfB Stuttgart 0–2 (A. Hleb 6., Heldt 82. – 11-esből), Bayer Leverkusen–Bayern München 1–3 (B. Schneider 90., ill. Makaay 39., 77., Ballack 58.), Hansa Rostock–Hamburg 3–0 (Melkam 5., Arvidsson 19., Di Salvo 79.), Hertha BSC–VfL Bochum 1–1 (Marcelinho 20., ill. Fahrenhorst 57.). Az 1860 München–Werder Bremen és a Wolfsburg–1. FC Köln mérkőzést vasárnap játsszák.