A pálya kötelező kellékei, mégis kevesen szeretik őket, a bírókat. Állítólag azonban mégis dicsőség bekerülni egy kontinenstornán szereplő sípos keretbe.
Namármost, a vezérek kijelölték az első tizenkét meccs játékvezetőit. Cseppet sem meglepő módon a nyitótáncot a világ tán egyetlen legitim bírája, Pierluigi Collina vezényli. A 44 éves bolognaiból vélhetőleg nem lett volna ily ismert személy, ha a kaptafánál marad, tekintve, hogy alapjában véve pénzügyi tanácsadó. A fekete szerelésben – illetve ma már színesben is – azonban eszményi teljesítményre képes: elsősorban azért, mert tekintélye már-már "puhli" magasságokat ostromol. Ez mondjuk nem kis teljesítmény, ha a török válogatott Alpay szavait vesszük alapul, amiket egy késő őszi, kegyetlen török–angol meccs után ejtett el: "Prímán kézben tartotta az eseményeket ahhoz képest, hogy milyen vicces volt a gőzölgő kobakja". No igen, a kopasz feje könnyen megkülöböztethető, még a focival amúgy csak szőrmentén szimpatizáló édesanyák is kiszúrják a tömegből rögvest. A szakmai vonulatokat tekintve is figyelemre méltó indexekkel bír Collina: immár mindent vezetett, ami egy bíró álma lehet. Tavalyelőtt ő fütyült a brazil–német világbajnoki döntőn és a fenomenális '99-es Bajnokok Ligája-finálé is az életrajzában pihen – az a Bayern–Manchester meccs örökre megmarad a focirajongók emlékezetében, még ha bírói szempontból nem is az volt a legkeményebb dió. Nem mellékesen Collina vezényelte le az idei UEFA- kupa-döntőt is – itt már akadt érdekes kérdés, jelesül Barthez kiállítása. (Zárójelben jegyezzük meg: a döntés kifogástalan volt, csak az elkeseredett franciák nyafogtak utóbb elkeseredettségükben.) Maga, az érintett érzelmes húrokat pengetett a friss döntés után: "Nagyon boldog vagyok. Ez az első alkalom, hogy egy torna nyitó találkozóját vezethetem. Az első mindig különleges". A "számtalanszor" a világ legjobbjának választott síposnak persze segítői is vannak: szombaton a két taccsbíró – elnézést: asszisztens – Marco Ivaldi, illetve Narciso Pisacreta lesz, képviselve majd az olasz színeket, a negyedik játékvezető szerepét a luxemburgi Alain Hamer tölti be.
Collina a 2002-es világbajnokság döntôje után az idén az Európa-bajnokság nyitó mérkôzését vezetheti
Az első kör további rangadóin is érdekesnek igérkezik a bíróküldés: a francia–angolon német (hmm…), a német–hollandon meg svéd játékvezető lesz. És, hogy a bírókat tényleg nem szeretik úgy általában, arra igen jó példa az orosz küldöttség "elővéleménye": "Tartok attól, hogy jelentős külső segítséget kapnak majd a portugálok – és a spanyolok is. Csak emlékezzünk a legutóbbi világbajnokságra, amelyen a társrendező dél-koreai válogatott jelentős játékvezetői támogatással búcsúztatta az olaszokat és a spanyolokat. Mindenáron elődöntőbe kellett kerülniük, s ezt el is érték az illetékesek" – morgott Alekszej Szmertyin.
Az első 12 mérkőzés játékvezetői A-csoport. Portugália–Görögország: Collina (olasz), Spanyolország–Oroszország: Meier (svájci); Görögország– Spanyolország: Michel (szlovák), Oroszország–Portugália: Hauge (norvég). B-csoport. Svájc–Horvátország: Batista (portugál), Franciaország–Anglia: Merk (német); Anglia–Svájc: Ivanov (orosz), Horvátország–Franciaország: K. M. Nielsen (dán). C-csoport. Dánia–Olaszország: Mejuto González (spanyol), Svédország–Bulgária: Riley (angol). D-csoport: Csehország–Lettország: Veissiére (francia), Németország–Hollandia: Frisk (svéd).