Csendes amerikai doppingbotrány

MARIK BALÁZSMARIK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2004.07.13. 22:00
Címkék
Habár az amerikai bajnokság negyedik napján több remek döntőt rendeztek, nem ez hozta lázba a médiát, hanem Marion Jones szereplése.
Az NSO ajánlja:

Minden, amit az atlétika olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
Az NSO ajánlja:

Minden, amit az atlétika olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
A háromszoros olimpiai bajnok már korábban elbukta az athéni szereplését 100 méteren, amikor a döntőben csak ötödik lett. Az élet azonban megy tovább, a két éve még teljes fényében tündöklő atlétának még maradt esélye az egyéni kvalifikációra.
Csakhogy a Sacramentóban hétfőn késő este, magyar idő szerint kedden reggel megrendezésre került távolugrás selejtezőjében is csak vergődött a szám olimpiai bronzérmese. Hiszen a 731 centiméteres egyéni csúccsal rendelkező Jones mindössze 639 centimétert volt képes kipréselni magából, enyhe hátszélben. És még a balszerencsére sem foghat semmit. Mindhárom kísérlete érvényes volt, de ennél már csak rosszabb eredményt mértek neki. A 12-es döntőbe ugyan bekerült, de csak a hetedik-nyolcadik eredménnyel. Igaz, a gyenge mezőnyből várhatóan így is sikerül kivívnia az athéni indulás jogát, ugyanis olimpiai A-szintje csak neki, és Grace Upshaw-nak van, így ha akár egyetlen érvényes kísérletet produkál július 15-én, csütörtökön, még akkor is jogot szerez az indulásra, ha ezzel utolsó lesz. Feltéve, hogy két újabb versenyző nem ugrik 670-nél nagyobbat, illetve ha az első három helyezett augusztus 9-ig nem éri el ezt a bizonyos 21 láb, 11 és háromnegyed hüvelyket, hiszen arrafelé mindent így számolnak. A mezőnyt elnézve erre minimális esély van.
A korábban szinte mindig mosolygó Jones egyetlen pillanatra sem villantotta ki fogsorát, minden egyes alkalommal sietve állt fel a nekifutóra, mély lélegzetet vett, és komolyabb koncentráció nélkül tudta le az ugrásait – a Los Angeles Times tudósítása szerint. És hogy milyen lelkiállapotban hagyta maga mögött a küzdőteret, arról mindent elmond, hogy egyetlen újságíróval sem volt hajlandó szóba állni, holott kisebb tömeg várta a kijáratnál…
Eközben az Amerikában csak BALCO-négyesnek titulált atléták közül mindenki elbukta a maga versenyét. A mesterségesen előállított tiltott teljesítményfokozó, a tetrahidrogesztrinon használatával vádolt, és örökös eltiltással fenyegetettek közül a 400-as Alvin Harrison az elődöntőben kiesett. A 100-as világcsúcstartó Tim Montgomery döntőbeli hetedik helyéről már beszámoltunk. A nők hasonló számában induló Christa Gaines számára is az elődöntő jelentette a végállomást, a negyedik, Michelle Collins pedig combizomhúzódás miatt húzatta ki magát a rajtlistáról, megkímélve ezzel az Egyesült Államok Olimpiai Bizottságát attól a kínos eljárástól, hogy az érintetteket a sikeres kvalifikáció, és az esetleges örökös eltiltást hozó határozat után kiseprűzze az olimpiai csapatból.
Óvakodnánk az elhamarkodott kijelentésektől, de le kell szögezzük, hogy ezzel egy időben hozta nyilvánosságra a Los Angeles Times: a Bay Area Laboratory and Co.-ra (BALCO), a tetrahidrogesztiron nevű doppingszert kifejlesztő cégre – a bejegyzett laboratóriumok között – minden idők legnagyobb Kalifornia államban kiszabott büntetését mérte a bíróság. A Victor Conte nevével fémjelzett cég 772 000 dollárt, vagyis több mint 160 millió forintot köteles megfizetni az indoklás szerint a szándékosan jogszerűtlenül vezetett cégműködtetés miatt. Conte-ék további bűnei: megfelelő képzettség nélkül működtették a céget, hamis számlákkal operáltak, és képesítés nélküli emberek végezhettek náluk átfogó teszteket. Mint ismert, az olimpiai válogatónak számító amerikai bajnokságon leszereplő Tim Montgomery és Marion Jones a BALCO kiemelt ügyfele volt…
De hogy igazi sportról is szóljunk – reméljük, hogy a most magasztalt atlétákról később nem derül ki, hogy csaltak –, említsük meg a 800-asok küzdelmét. A nőknél Jearl Miles-Clark 37 évesen még mindig képes volt a mezőnyt maga mögé utasítani a kétkörös versenyben, ez pedig azt jelenti, hogy negyedik olimpiájára készülhet. A férfiaknál viszont a tavalyi fedett pályás világbajnok, David Krummenacker csak negyedik lett. Birmingham bajnoka ugyanis az elején hagyta elhúzni a későbbi győztes egyetemi bajnokot, Jonathan Johnsont, és a hajrában nem bírt Khadevis Robinsonnal, valamint Derrick Petersonnal.

Amerikai bajnokság, Sacramento.
Férfiak. 800 m: 1. Jonathan Johnson 1:44.77, 2. K. Robinson 1:44.91, 3. D. Peterson 1:45.08. Kalapács: 1. James Parker 77.58
Nők. 800 m: 1. Jearl Miles-Clark 1:59.06, 2. Teter 2:00.25, 3. H. Clark 2:00.37. 5000 m: 1. Shayne Culpepper 15:07.41, 2. Runyan 15:07.48, 3. S. Flanagan 15:10.52. Magas: 1. Tisha Waller 198, 2. C. Howard 195 3. Acuff 195. Diszkosz: 1. Aretha Hill 63.55, 2. S. Brown 61.90, 3. S. Sua 61.60
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik