Gyulait nem győzték meg a vádak

MARIK BALÁZSMARIK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2004.08.30. 22:10
Címkék
Talán nem túlzás azt állítani, hogy Annus Adrián és Fazekas Róbert doppingügye kapcsán magyar részről a legvehemensebben Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség főtitkára tiltakozott - már persze az érintetteket leszámítva.
Gyulai István szerint nem lefutott Annusék ügye Lausanne-ban (Fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István szerint nem lefutott Annusék ügye Lausanne-ban (Fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István szerint nem lefutott Annusék ügye Lausanne-ban (Fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István szerint nem lefutott Annusék ügye Lausanne-ban (Fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István szerint nem lefutott Annusék ügye Lausanne-ban (Fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István szerint nem lefutott Annusék ügye Lausanne-ban (Fotó: Czagány Balázs)
Éppen ezért rendkívül érdekes az ő véleménye az ügyről. Az Athénból éppen távozó sportdiplomata készségesen állt rendelkezésünkre, hogy kifejtse álláspontját.
- Milyen szép olimpiánk lehetett volna, ha nincsenek ezek a doppingügyek…
- Így is szép volt ez. Azt gondolom, hogy a nyolc aranyérmet szinte mindenki előre aláírta volna. A magyarok csodálatosan szerepeltek Athénban. És ez igaz az atlétáinkra is, hiszen még így is született egy ezüstérmünk, szereztünk egy ötödik és egy hatodik helyet, valamint volt egy nyolcadik helyünk is.

Az ügy a jogászok kezében van

- Annus és Fazekas aranyára már mindenképpen keresztet vethetünk?
- Korántsem biztos. A Nemzetközi Sportdöntőbíróságot éppen azért hozták létre, hogy az ilyen vitás kérdésekben döntsön. Lehet, hogy a mi érveinket fogadják el a NOB-éval szemben. De ehhez rendkívül jó jogi képviselőkre lesz szükség. Egy igazán komoly londoni ügyvéd óradíja két-háromszáz dollár, és akkor még nem beszéltem a perköltségről, a hivatalos iratok fordításának áráról, és még ki tudja, milyen tételekről.
- Ha én a NOB döntéshozóinak fejével gondolkodom, nyugodtan várhatom a tárgyalást, hiszen mindkét sportoló vétett a szabályzat ellen.
- Ez nem ilyen egyértelmu. Annus ugyanis, akit több nappal a versenye után szólítottak fel az újbóli doppingellenőrzésre, már úton volt hazafelé, méghozzá a magyar csapat vezetőinek tudtával és beleegyezésével. Arról igazán nem tehetett, hogy az autóút során nem tudták őt elérni a doppingellenőrök. Vagyis meglátásom szerint ezt az esetet nem nevezhetjük az együttmuködés megtagadásának. Főként azok után, hogy a verseny előtt és után is eleget tett a dopping-ellenőrzési kötelezettségének. Másodszor már valóban nem jelent meg Athénban. Csakhogy az olimpia idején, a július harmincadika és augusztus huszonkilencedike közötti időszakban érvényben lévő NOB doppingszabályzat szerint csak akkor lehet valakit eltiltani, ha két esetben nem jelenik meg a doppingellenőrzésen. Egyébiránt ezt a kitételt én is csak néhány napja fedeztem fel a szövegben, ugyanis ezt korábban nem nagyon propagálták.
- Rendkívül érdekes, hogy amíg a mi sportolóink esetében úgy tunik, nincs megdönthetetlen bizonyíték a NOB kezében, addig a 2000-ben aranyérmes amerikai 4x400-as váltó hivatalosan is doppingoláson ért emberétől még mindig nem vették el a győzelmét.
- Ez egy rendkívül kacifántos ügy. Évekkel a sydney-i játékok után derült fény arra, hogy Jerome Young volt a tettes. A tények ismeretében az IAAF megsemmisítette az amerikai váltó eredményét, hiszen az atléta nem versenyezhetett volna, így eredményt sem érhetett el rajtengedély nélkül. Az érmek elvételéről azonban a NOB-nak kellene döntenie. Csakhogy az olimpiai bizottság illetékesei úgy határoztak: megvárják, hogy az amerikai csapat fellebbez-e a mi döntésünk ellen. Nos, erre szeptember 18-ig van lehetősége. Utána ez is elbírálás alá kerül, magyarul az ügy még fél évig is húzódhat. Hogy finoman fogalmazzak, ezzel homokszem került a NOB gépezetébe. ----
Az égiek is megkegyelmeztek a körmendieknek, elmaradt az égi áldás
- Felfoghatjuk célzatos támadásként az Athénban történteket?
- Mindenképpen, hiszen a korábban már többször említett névtelen feljelentőlevél keletkezése óta módszeresen vadásztak rájuk. Én azonban nyugodt voltam, hiszen erről tájékoztattuk a magyar szövetséget. A két versenyzőt sokszor ellenőrizték, többnyire teljesen váratlanul, így nyugodtak voltunk. Egyszer-kétszer talán lehet valakinek szerencséje, néhány alkalommal be tudja csapni az ellenőröket, de ilyen sokszor képtelenség csalni. Főként úgy, hogy a WADA ellenőrei is tudtak erről a bizonyos levélről. Ráadásul Fazekas szolgáltatott mintát, azt megvizsgálhatták volna, és akkor nem lenne miről beszélni. Csakhogy erre nem voltak hajlandóak, mert így megdőlhetett volna az elméletük.
- Ha már említette ezt a levelet, nem lenne jobb mindenkinek, ha nyilvánosságra kerülne a szerző neve? Szombathelyen "Szégyeld magad, Tibi!" feliratú transzparenseket is látni lehetett az utcán.
- Nem tudom, ki írta, én sem ismerem a szerzőt. Ám hogy nem Gécsek volt, arra a nyakamat rá merném tenni. Ugyanis számtalan levelet kaptam tőle vagy a titkárnőjétől angol nyelven. Nos, azok a levelek köszönő viszonyban sincsenek azzal a tökéletes nyelvtudással, amellyel a vádaskodó irat készült. Persze hogy egyszer nyilvánosságra kerül-e az illető neve, vagy sem, az ügyre vonatkozóan semmilyen hatással sincs.
- A NOB meghirdette a dopping elleni kíméletlen harcot. Csakhogy számos olyan versenyző ért el egészen hihetetlen eredményt, és győzött, akit korábban sehol sem jegyeztek. Nem álszentség ez?
- Való igaz, hogy néhányan hatalmas formajavuláson mentek keresztül az elmúlt egy hónapban. De egyszer beérik minden. Ugyanis ahhoz, hogy egy sportolóra gyanakodjanak, bizony valakinek kell lenni a szakmában. De most, hogy előtuntek a semmiből, célkeresztbe kerültek, és a jövőben már figyelni fognak rájuk.
- Térjünk vissza a saját versenyzőinkhez! Korábban sehol sem lehetett hallani arról, hogy Annust vagy Fazekast a jövőben bárki is eltiltaná. Ôk akár ezen a héten versenyezhetnének?
- Adrián, ha a ranglistán a megszerzett pontjai alapján az első nyolc között szerepel, elindulhatna vasárnap a szombathelyi kalapácsvetés világdöntőjén. Robi pedig, ha a brüsszeli Golden League-viadal szervezői meghívják, nyugodtan mehetne Belgiumba. Hiszen a NOB-nak kizárólag az olimpia hónapjában van hatalma a sportolók fölött. Ezt megelőzően és utána a sportágak nemzetközi szövetségeinek szabályai az irányadóak. Az atlétikában például ha három alkalommal nem találják az illetőt az általa megadott helyen, vagy nem jelenik meg ellenőrzésen másfél év alatt, csak utána lehet eltiltani.
- Tehát ezért kapta vissza indulási jogát Konsztantinosz Kenterisz és Ekaterini Tanu.
- Pontosan. Ráadásul mi gyanúra alapozva nem tiltunk el senkit. Korábban a NOB is így járt el, a kétes esetekben a sportoló javára döntött. Ez azonban most megváltozott.
- Megváltozott a főnök is időközben…
- No igen. Jacques Rogge kemény, kíméletlen fellépést ígért a dopping elleni harcban, ami teljesen helyénvaló. Ehhez aztán tartották is magukat. Ez egyfajta üzenet a szponzorok, a televíziós társaságok és a nézők felé, hogy itt mindenki tiszta sportot lát, illetve fog látni a jövőben. Csak arra kell figyelni, hogy közben nehogy túllőjenek a célon. Mi a meghallgatáson is azzal érveltünk, hogy ne adminisztratív módon kezeljék ezt az ügyet. Hiszen ezzel a döntéssel tönkretehetik a szombathelyi dobócentrumot, megváltozhat a magyar atlétika támogatása. Azt mondtuk, hogy ha doppingoltak a sportolóink, akkor természetesen elfogadjuk a kizárásukat. De ezt ne feltételezések, pletykák alapján tegyék meg. Sajnos nem használtak az érveink, tizenhat nulla arányban ellenünk szavaztak. Ebben nem nehéz meglátni egy bizonyos fajta szándékot. ---- - Mennyit ártott ez az eset az atlétikának és a Nemzetközi Atlétikai Szövetségnek?
- Nem használt, az biztos. De ezen mindenki túllépett. Az emberek a szenzációs százméteres döntőre, Hiszam el-Gerruzs nagyszerű duplázására, Iszinbajeva, vagy Liu Hsziang világcsúcsára emlékeznek majd, nem ezekre az ügyekre. Én mindig is azt mondtam, hogy minden sportág van olyan erős, hogy az ilyen skandalumok ellenére megőrizze értékeit. Szöulban Ben Johnson, a száz méter bajnoka bukott meg, és bár a mai napig emlegetik azt az ügyet, az atlétika azóta erősebb, mint valaha. Szó sincs világvégéről. És azt mondom, hogy bár nagy a baj odahaza, a magyar atlétika is talpra fog állni.
- Mi lehet a tétje az Annus, Fazekas kontra NOB ügynek? Már ha valóban per lesz a dologból.
- Az elkövetkező évek irányvonala. Ha a bíróság az olimpiai bizottságnak adna igazat, úgy ez a kemény vonal biztosan megmaradna. Ha viszont a magyarok győznének, úgy féken lehetne tartani a minden áron bunösök után kutatókat. Hiszen a két dobóatléta ügyében meglátásom szerint történtek túlkapások. A tét tehát óriási.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik