Kővágó Zoltán második lett

MARIK BALÁZSMARIK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2004.09.18. 20:43
Címkék
Kezdjük mindjárt a magyar szempontból legörömtelibb hírrel, Kővágó Zoltán eredményével: a Világdöntő időrendjében elsőként szerepelt a férfi diszkoszvetés, amelyben a honvédos dobó a második helyet szerezte meg, méghozzá a Fazekas Róbert athéni kizárása után immár kétszeres olimpiai bajnok Virgilijus Aleknát is megelőzve!
Klasszisunk egy biztonságinak minősíthető dobással, 60.30 méterrel kezdett, ám Mario Pestano első sorozatban elért 64.11-e után az egész mezőnynek "fel kellett kötnie a gatyáját". Nos, ez a mi fiunknak sikerült a legjobban, hiszen két centiméterre megközelítette a spanyolt. Kettejük csatája akár az olimpia visszavágójaként is felfogható, hiszen a selejtezőben Kővágóért ugyancsak izgulnunk kellett, aki mindössze 12.-ként kvalifikálta magát a fináléba, többek között Pestanót kiejtve ezzel. A spanyol Athénban mindössze néhány centiméterrel dobott kisebbet.

Kôvágó Zoltán az idei legfontosabb versenyeken rendre remekelt (Fotó: Czagány Balázs)
Kôvágó Zoltán az idei legfontosabb versenyeken rendre remekelt (Fotó: Czagány Balázs)
Kôvágó Zoltán az idei legfontosabb versenyeken rendre remekelt (Fotó: Czagány Balázs)
Most visszavágott, de Kővágó aligha bánkódik, hiszen a Világdöntőn egy második hely rangot és persze 20 ezer dollárt jelent. No, és azt se feledjük, hogy ezzel az eredménnyel maga mögé utasíthatta a szinte legyőzhetetlennek hitt bajnokot is!
A női távolugróknál is az első sorozat döntött a győzelemről. Az olimpiai ezüstérmes Irina Szimagina 674 centimétere elég volt ahhoz, hogy az őt Athénban legyőző Tatjana Lebegyevát és az ott bronzot szerző honfitársnőjét, Tatyjana Kotovát is maga mögé utasítsa. Igaz, néhány hete a hölgyek még hét méterre is jók voltak, azóta a versenyzők rugói leengedtek egy kicsit.
Nem úgy Christian Olssoné. A már a Golden League-sorozat fődíjának felével, félmillió dollárral a zsebében Monte-Carlóba érkező svéd hármasugró olimpiai bajnok a Világdöntők (Grand Prix-döntők) történetének legnagyobb ugrását produkálta, 17.66 méternél huppant a homokba. Mindezt felszabadultan, minden nyomás alól felszabadulva, mintegy szórakozásképpen. Hiszen Olsson számára - némi túlzással - a győzelemért járó 30 ezer dollár nem oszt, nem szoroz. A többiek is igyekeztek, a nyolc ugróból öten jutottak túl a 17 méteres szinten. A legkellemesebb meglepetést Kenta Bell harmadik helye jelentette. Az amerikai egész évben remekelt, de az olimpia nem sikerült valami fényesen a számára. Ez az eredmény kicsit kárpótolhatja.
A női súlylökőkön lehetett a leginkább érezni, hogy a legkevésbé sem a II. Lajos-stadionban töltenék a szombat délutánjukat, lélekben talán már valamelyik homokos tengerparton vannak. Már a második helyezett lengyel Zabawska sem volt képes az olimpiai A-szintet jelentő 18.50 méter elérésére. Az athéni bronzérmes Szvetlana Kriveljova volt a legszánalmasabb: egy hónap alatt két métert felejtett tudományából…
Akadtak azért kiváló versenyek is. Sajnos női 1500-on Varga Judit nem tudott beleszólni az előkelő helyezésekért folyó harcba, a 800-on és 1500-on is olimpiai bajnokká avanzsáló Kelly Holmes azonban feledtetni tudta berlini kisiklását, ahol némi meglepetére kikapott. Jelena Szleszarenko is tovább szárnyal. A női magasugrást 201 centiméteres versenycsúccsal megnyerte, miközben hosszú veretlenségét éppen az ötkarikás játékokon elbukó Hestrie Cloete már olyannyira elveszítette kedvét, hogy a dobogóra sem tudott felállni.
Kiváló küzdelemben dőltek el a férfi 400 méteres síkfutás helyezései. A jamaicai Michael Blackwood késhegyre menő csatát vívott Derek Brew-val és Otis Harrisszel, a célban pedig egy hajszálnyival jobb volt amerikai vetélytársainál; 110 méteres gátfutásban egészen elképesztő produkciót láthattunk Allen Johnsontól, az olimpián hatalmasat bukó, és így döntőbe sem jutó sztár ezúttal igen erős ellenszélben volt képes remek eredményre, igaz, ehhez kellett a jamaicai Maurice Wignall is, aki kitartóan üldözte őt szinte a rajt pillanatától - mindhiába.
Nem hozott meglepetést a női 200 méter, amelyen az olimpiai bajnok Veronica Campbell meg tudta tartani előnyét az elmúlt hetekben ugyancsak lendületbe jövő Debbie Fergusonnal szemben. Női gerelyhajításban Osleidys Menéndez uralkodóhoz illő magabiztossággal uralta a mezőnyt, sajnos Szabó Nikolettnek nem sikerült igazán felszívnia magát erre a csatára.
A férfi rúdugrók kezdték szinte a legkorábban a küzdelmet, és legjobbjuk legutoljára fejezte be, bár ez rendre így alakul az atlétikai versenyeken. A túlórázásnak a már az olimpián is egyéni csúcsot (595 centiméter) elérő Timothy Mack örült a legjobban: Athén bajnoka annyira belelendült, hogy meg sem állt 601 centiméterig. Márpedig ilyen eredményt ezen a viadalon korábban senki sem tudott elérni, sőt ez azt jelenti, hogy Mack az örökranglistán is feljött a 6-7. helyre.
Vasárnap folytatódnak a küzdelmek Monte-Carlóban - férfi 3000 méteres akadályfutásban és női rúdugrásban világcsúcs is születhet. ---- 2 ---- F
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik