"Ez volt a második legszebb győzelmem, az elsőt öt esztendővel ezelőtt ugyanitt, Veronában értem el. Szeretek Olaszországban versenyezni, mert a tifosók mindent tudnak a kerékpársportról - mondta Oscar Freire, a spanyolok immár háromszoros világbajnoka.
Oscar Freire harmadik világbajnoki diadalához a spanyol csapat támogatására is szükség volt
Oscar Freire harmadik világbajnoki diadalához a spanyol csapat támogatására is szükség volt
- A futam nagyon jól alakult a válogatottunk számára, és bár az olaszok is jól versenyeztek, végig irányítottunk, s a hajrában szerencsénk is volt. A spanyol csapat titka, hogy mindenki hajt a társáért is. Az olyan kitűnő kerékpáros, mint amilyen Valverde, aki az aranyérmet is megszerezhette volna, szó nélkül vezette fel nekem a sprintet, éppen ezért a győzelmet nem csupán a spanyol csapatnak, Valverdének külön is ajánlom." Freire az aranyérme mellé a házigazdák ajándékaként a testsúlyának megfelelően 64 kiló parmezán sajtot is kapott. A világbajnokság legrangosabb számában, a férfi mezőnyversenyben 265 kilométert kellett teljesítenie a mezőnynek, meglehetősen nehéz körpályán. A hajrára húsz kerekes egyszerre érkezett, közülük Freire sprintelt a legjobban, géphosszal előzte meg az ezüstérmes német Erik Zabelt és a bronzérmes olasz Luca Paolinit. A 34 esztendős Zabelt ebben az évben már másodszor győzte le Olaszországban Freire, a tavasszal ugyanis éppen a spanyol bringás akadályozta meg őt abban, hogy ötödször is megnyerje a Milánó-San Remo viadalt. "Néhány percig mérhetetlenül csalódott voltam, de most már örülök az ezüstéremnek, ez pályafutásom legjobb világbajnoki eredménye, és a világranglista első helyét is sikerült visszaszereznem" - magyarázta Zabel, aki a sokatmondó statisztika szerint ebben az esztendőben 18. alkalommal lett második. S ha hiszik, ha nem, még ez sem rekord, 1999-ben 21-szer gratulálhatott ezüstérmesként a győztesnek. A bronzérmes Paolini néhány óráig nem ünnepelhetett, hiszen a hajrában történtek miatt óvtak az ausztrálok: a sprint során Paolini könyökkel lökte el az ausztrál Davist, de a versenybírók a televíziós felvételek tanulmányozása után helybenhagyták a pályán elért eredményt.
Az olaszok a bronzérem ellenére csalódottak voltak, Franco Ballerini szövetségi kapitány B-terve ugyanis csődöt mondott. Az A-terv szerint Paolo Bettini lett volna a csapat első embere, ám a kétszeres Világkupa-győztes nagyon peches volt, géphiba miatt többször is leszakadt, az egyik kerékcserénél a kísérőautóba alaposan beverte a térdét, a hajrá előtt fel is adta a versenyt. A B-terv szerint ezután a veronai Damiano Cunegót kellett volna a többieknek segíteniük, a Giro győztese azonban végül csak a kilencedik helyen végzett. Az olaszok mindenesetre egy év múlva visszavághatnak a történtekért: jövőre ugyanis Madridban lesz a világbajnokság. ---- O ---- F