Célban a Schalke és a Werder

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
2005.05.21. 22:51
Csak a nemzetközi kupaindulást érő helyek elosztása volt a tétje a Bundesliga 2004-2005-ös idénye utolsó fordulójának, és egy kivétellel minden a papírformának megfelelően alakult. A Schalke gond nélkül megszerezte az ezüstérmet és az ezzel járó BL-főtáblás helyet, a Bayer Leverkusen odaért az UEFA-kupába, azonban a második BL-selejtezős helyet az előzetesen legkevésbé esélyesnek tartott gárda, a Werder Bremen kaparintotta meg.
Bár Szabics Imre (középen) a kispadról beszállva megszerezte idénybeli ötödik bajnoki gólját, a VfB Stuttgart hazai vereségével visszacsúszott az ötödik helyre a tabellán

A zöld-fehérek a tényleges eredménynél (2-1) simábban nyertek Kaiserslauternben, és ezzel megelőzték a Bayern München elleni hazai vereségével a harmadikról az ötödik helyre visszacsúszó VfB Stuttgartot, valamint a Hannover elleni, berlini ikszével a negyedik helyen ragadó Herthát.

A második-harmadik hely sorsa tulajdonképpen "vegytiszta" körülmények között dőlt el, hiszen nem csupán azok vették komolyan - legalábbis kívülről nézve - a meccseket, akiknek fontos volt, hanem azok is, akiknek semmi sem forgott kockán az összecsapáson. A már hetekkel korábban kieső Freiburg például kétszer is egyenlített a Schalke ellen, azonban Marcelo Bordon ezúttal nem csupán a saját kapuja előtt találta fel magát, hanem kétszer beköszönt Golznak is, és ezzel a "királykékek" önerőből lettek ezüstérmesek (más kérdés, hogy a többi eredményt figyelembe véve végül mindenképpen azok lettek volna), míg a Freiburg a hárompontos rendszer leggyengébb teljesítményével (18 pont) köszönt el az élvonaltól.

A VfB Stuttgart viszont ráfaragott arra, hogy a már hetek óta bajnok Bayern München az utolsó körre sem vett vissza. A bajorok az utolsó negyedóra kezdetéig ismét nagy-szerű futballal szórakoztatták híveiket. Deisler szabadrúgásból (Ballack hatásos zavarórepülésének köszönhetően), Szalihamidzsics Ballack csúsztatását követően fejjel, Makaay pedig egy csiki-csuki akció végén, Scholl önzetlen passzát követően járatta meg a poklot a stuttgartiakkal. Hogy a végén a csereként beszálló Szabics Imre szép belsőzéssel szépített, már csak az eredmény kozmetikázására volt elegendő.

"Az első perctől kezdve próbáltunk agresszíven futballozni, de néhány könnyelmű labdavesztés kizökkentett bennünket a ritmusból. És ha valaki gyorsan kap két nyaklevest, nehezen tér magához. Érthető, ha a szurkolók csalódottak. Az UEFA-kupába jutással teljesítettük a célunkat, de ezen körülmények között többet kellett volna elérnünk" - kesergett a lefújás után Matthias Sammer, a VfB vezetőedzője.

Marcelo Bordon duplája biztos BL-indulást ért a Schalkénak
A bajorok győzelmével elsőként a Hertha előtt nyílt meg az elitligába vezető út, de a berliniek nem tudtak élni a tálcán kínált eséllyel. A Dárdai Pál nélkül kiálló hazai gárda képtelen volt feltörni a Hannover védőfalát, gól nélkül pedig csak akkor érhetett volna oda a BL-be, ha a Werder Bremen nem nyer Kaiserslauternben. De nyert… "Megkoronázhattuk volna a csodálatos idényünket, most viszont kicsit csalódottak vagyunk. Talán majd elmúlik" - fogalmazott a gól nélküli ütközetet követően Falko Götz, a Hertha trénere.

A lesipuskás helyzetből induló, a sérült Lisztes Krisztiánt mellőző Werder viszont megtette, amit tennie kellett, ráadásul jól is imádkozott, így az egymást követő második évadban lehet ott a Bajnokok Ligájában. Borowski és Valdez 42 perc alatt mindent elrendezett a Betzenbergen, a kétgólos előny fele pedig a lefújásig simán kitartott az érthetetlenül gyenge teljesítményt nyújtó "vörös ördögökkel" szemben. Hans-Werner Moser, a Kaiserslautern trénere úgy köszönt el a kispadtól, hogy hazai pályán egy pontot sem szerzett csapatával. Eközben a Werder öt vereséget követően zsinórban másodszor nyert a Pfalzban. Úgy látszik, ennyi kell a BL-induláshoz.

34. (utolsó) forduló:
VfB Stuttgart-Bayern München 1-3 (Szabics 88., ill. Deisler 23., Szalihamidzsics 30., Makaay 71.), Freiburg-Schalke 2-3 (Iasvili 11., Antar 78., ill. Sand 6., Bordon 55., 89.), Hertha BSC-Hannover 0-0, Bayer Leverkusen-Mönchengladbach 5-1 (Berbatov 42., 58., 61., Voronin 59., Franca 69., ill. Neuville 2.), Kaiserslautern-Werder Bremen 1-2 (Halil Altintop 45., ill. Borowski 13., Valdez 42.), Borussia Dortmund-Hansa Rostock 2-1 (Kruska 52., Koller 67., ill. Vorbeck 15.), Hamburg-VfL Bochum 0-1 (Diabang 3.), Nürnberg-Mainz 1-2 (Mintál 18. - 11-esből, ill. D. Weiland 15., Thurk 87.), Arminia Bielefeld-Wolfsburg 1-2 (Vata 35., ill. M. Petrov 41. - 11-esből, Brdaric 56.)

Az ősszel a Bayern München és a Schalke a BL főtábláján, a Werder Bremen a BL selejtezőjében, a Hertha BSC, a VfB Stuttgart és a Bayer Leverkusen az UEFA-kupában indulhat, a Bochum, a Hansa Rostock és a Freiburg kiesett.