Az elmúlt napokban a Diósgyőr, a Sopron és a Pécs edzőt váltott. Az edzőcsere sehol sem volt zökkenőmentes: Pécsett Ott József nem fogadja el a közös megegyezéses szerződésbontást, így amíg az ügye tisztességgel nem rendeződik, nincs edzője a PMFC-nek (holott lehetne, mégpedig a pro-licences Keszei Ferenc).
Egy szomorú pályakezdô: Selymes Tibor csak önszorgalomból dolgozhat (Fotó: Unger Tamás)
Egy szomorú pályakezdô: Selymes Tibor csak önszorgalomból dolgozhat (Fotó: Unger Tamás)
A Diósgyőr és a Sopron esete kapcsán lapunk hétfői számában írtunk arról: a szabályok szerint sem a Gálhidi György utódjának kiszemelt Zoran Kuntics, sem a Csank János után felkért Selymes Tibor nem ülhet a kispadra. A Magyar Labdarúgóliga elnöke, Kisteleki István csatlakozott ezen állásponthoz, levelet küldött a DVTK és a Sopron vezetőinek, amelyben felhívja figyelmüket arra, hogy csak pro-licences szakvezetőt nevezhetnek ki. A két klubnál persze ragaszkodnak a kiszemeltjeikhez.
Benyújtottunk egy kérvényt a ligához, amelyben leírjuk, hogy Zoran Kuntics ugyanolyan papírja van, mint több, az első osztályban dolgozó edző is, ez pedig az A-licenc, és majd jövőre kezdheti el a pro-licences tanfolyamot Szerbiában, ahol hamarosan befejeződik az első képzés, s az UEFA ellenőre minden bizonnyal jóváhagyja az ottani oktatást” - mondta Sallói István, a DVTK ügyvezetője, aki nem is gondol arra, hogy a ligától negatív választ kaphatnak, mert szerinte sérülne a versenysemlegesség és az egyenlő elbírálás, hiszen Zoran Kunticson kívül is vannak edzők, akiknek nincs még meg a megfelelő papírjuk (a Tatabánya szakvezetőjének, Sisa Tibornak, a REAC edzőjének, Urbán Flóriánnak, a bajnok Debrecent irányító Supka Attilának, a Fehérvárral bravúrosan szereplő Csertői Aurélnak, a Kaposvárt vezető Prukner Lászlónak sincs pro-licence). A diósgyőriekhez hasonlóan vélekednek Sopronban is.
Levelet juttatunk el Kisteleki Istvánhoz, amelyben azt kérjük, kétezer-hat február huszonnyolcadikáig méltányosságból kapjon engedélyt Selymes Tibor, aki UEFA-A-licence van, a váltás pénzügyi feltételei Csank Jánossal pedig lezárultak - mondta Gőbl Gábor ügyvezető igazgató. - Keressük a megoldást, azt, hogy melyik az az ország, ahol a szakember részt vehetne a pro-licences képzésen: Csehország, Szlovákia, Ausztria, Belgium, Franciaország és Románia jöhet szóba. Ha elutasító választ kapunk, úgy jogkövető magatartást tanúsítunk, és ennek megfelelő döntést hozunk.”
Nos, a klubok hiába reménykednek, ugyanis a liga hajthatatlan. Nem engedélyezzük Zoran Kuntics és Selymes Tibor munkavállalását - mondta Kisteleki István ligaelnök. - A versenyszabályzatban minden benne van. Az nem jelent képesítést, ha valaki jelentkezik a tanfolyamra, és erre csak egy példa: az, aki jelentkezett az orvosi egyetemre, még nem műthet… Az, hogy korábban mi volt, nem érdekel, ezért nem tudom elfogadni a klubok kérését, azaz minden csak a versenyszabályzat betartásával történhet. Nem vagyok senki ellen, de minden szabályt szigorúan be kell tartani, ahhoz kell alkalmazkodni, mégpedig a magyar labdarúgás érdekében. Nem vagyok hajlandó vitatkozni azon, ki milyen jogosultság alapján dolgozik, mert nem lehet veszélyeztetni a labdarúgást semmilyen ügyben sem, legyen szó akár Ferencvárosról, akár Honvédról, akár Baktalórántházáról. Az a feladatom, hogy őrködjem a szabályok felett.”
Szavazás
---- Úgy tűnik, kedden végre pont került a Bp. Honvéd kontra Tornyi Barnabás ügyre. A kizárással fenyegetett kispestiek ugyanis az MLSZ számlájára átutalták azt a 40 millió forintot, amely megfizetésére kötelezték őket, és ezt a pénzt napokon belül felveheti Tornyi Barnabás, aki - állítólag - tegnap otthonához rendőri védelmet kért, mondván megfenyegették.
A honvédosok korábban is utaltak volna, de az edző által leadott számla nem a megfelelő áfakulcsot tartalmazta, így az APEH megtagadta a számla ellenértékének kifizetését. A kispestiek 40 millió forintja kedd délután 13.51 órakor útnak indult az MLSZ számlája felé. ---- Az elmúlt években belepréselték az agyakba: a magyar élvonalban idővel csak UEFA-pro-licences végzettségű edző dolgozhat. Most eljött az idő. Vitáztunk eleget - és tartjuk is magunkat ahhoz, hogy az edzői diplomát nem értéktelenítheti el a tanfolyamon szerzett oklevél -, de elfogadtuk: a szabály, az szabály. Ezért is írtunk a minap arról, hogy ha a Diósgyőr és a Sopron kiszemelt, új edzőjelöltjeinek nincs pro-licences végezettségük, akkor nem ülhetnek a kispadra.
Ehhez csatlakozott Kisteleki István ligaelnök, aki - a focivezérek közül egyedüliként - sziklaszilárdan kitart amellett, hogy bizony a szabályt be kell tartani! A történethez adalékul csak annyit: ma Magyarországon harminckét, már végzett pro-licences edző közül választhatnak a profi csapatok (közülük élvonalbeli kispadon csupán hatan ülnek…), vannak tehát még huszonhatan. Lehet választani. (Vincze András)