Brazilok villogtak a Herthában

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
2005.09.30. 03:35
Tavaly ilyenkor az UEFA-kupa négy német csapatából három vette sikerrel az első fordulót. Noha az idén eggyel többen próbálkoznak a sorozatban, lapzártánkig csak négy együttes párharca fejeződött be - s kettő bizony elbukott.
Dimitar Berbatov (balra) képtelen volt tartani a lépést nevelôklubja védôivel, így a Leverkusen szégyenszemre kettôs vereséggel búcsúzott a CSZKA Szófia ellen
afp
afp

A Stuttgart Szlovéniában indította a német kupacsütörtököt, váratlan vereséggel. Giovanni Trapattoni tanítványai az odavágón simán, 2-0-ra megverték az Domzalét, vagyis nyilván nem gondolták, hogy veszélybe kerülhet a továbbjutásuk. A csúszós, vizes pályán azonban könnyen és gyorsan zavarba jöttek, így az első negyedóra végén Dalibor Stevanovic máris betalált Timo Hildebrand kapujába. Akkor nyugodhattak csak meg a svábok”, amikor a 65. percben Luka Elsnert kiállította a bíró. Maradt az 1-0, ami a hazaiaknak kevés volt az üdvösséghez.

Nem járt ilyen jól az időrendben második fellépő. Szinte hihetetlen, de tény: a többek között bolgár (Berbatov) és ukrán (Voronin) válogatott csatárt, továbbá világbajnok brazil védőt (Roque Júnior) felvonultató Bayer Leverkusen 180 perc alatt egy gólt sem tudott rúgni a CSZKA Szófiának. A hazai fiaskó után sokáig döntetlenre állt a meccs Szófiában, mígnem Hriszto Janev ötösre ívelt szabadrúgását a marokkói válogatott Murad Hdiuad a bámészkodó vendégvédők között bebólintotta. Ettől fogva a Leverkusennek már két gólt kellett volna szereznie, de a szépítéstől is nagyon messze járt. Rudi Völler megbízott vezetőedző azzal vigasztalhatja magát, hogy a CSZKA néhány hete, a BL-selejtezőben Európa jelenlegi urát, a Liverpoolt is legyőzte 1-0-ra, mégpedig az Anfield Roadon. Az apró különbség, hogy előtte a vörösök” Bulgáriában 3-1-re nyertek.

A Herthának nincs szüksége efféle mentségre, igaz, sokkal szerényebb tudású ellenfelet sodort útjába a sors. A két héttel ezelőtti, 1-0-s ciprusi siker dacára a berlini társulat - soraiban a találkozót végigjátszó Dárdai Pállal - azonnal nekiesett az Apoel Nicosiának, és nem is váratott sokáig magára az eredmény. A Hertha klasszisa, Marcelinho a 15. percben szabadrúgást végezhetett el jobbról, és holmi beadás helyett félelmetes bal lábával inkább pazar gólt csavart a hosszú sarokba.

A tíz perc múlva érkező második találatban is benne volt egy brazil, csakhogy előkészítő szerepkörben. Az újabban a válogatottban rendre feltűnő Gilberto átlépős csellel pimaszul becsapta a védőjét, a megszerzett előny birtokában elfutott a bal szélen, centerezését pedig Nando Rafael estében bekotorta. A továbbjutás kérdése ezzel természetesen eldőlt, de maradt esemény az utolsó fél órára is: előbb Marcelinho rúgatott gólt a holland Ellery Cairóval, majd szépítettek a ciprusiak.

A legkeményebb feladat Bódog Tamás csapatára, a Mainzra várt, függetlenül attól, hogy az első mérkőzésen döntetlent ért el Sevillában. A spanyolok a nyáron olyan futballistákat igazoltak, mint a Tottenhamtól érkező Frédéric Kanouté vagy a Barcát is megjáró Javier Saviola, ezért valószínűnek tűnt, hogy még egyszer nem maradnak gólképtelenek.

Az összecsapást a magyar légiós nélkül kezdő Mainz korán hátrányba került, a két említett csillag jóvoltából. Saviola szlalomozott el a tizenhatos vonaláig, lövését a házigazdák kapusa csak kiütni tudta, Kanouté meg bepofozta a kipattanót. Sőt, a mali támadó a szünet előtt másodszor is eredményes volt, következésképp a Sevilla kényelmesen futballozhatott a második játékrészben.

Szekeresék nagy bravúrja

Szekeres (balra) és társai továbbjutást ünnepelhettek

Alighanem kevesek által remélt bravúrt hajtott végre a Tromsö, amelynek sikerült megőriznie az otthon összekuporgatott egygólos előnyét a 2000-es győztes Galatasaray otthonában. A Szekeres Tamást a tizedik perctől bevető norvég együttes a kanadai Patrice Bernier lövésével került előnybe Isztambulban, és erre az egy nappal korábban még gyilkossággal” fenyegetőző Hakan Sükür csak egyszer tudott válaszolni. A Törökországban listavezető Galata bukása annak fényében különösen érdekes, hogy a Tromsö odahaza csak a tizedik helyen szerénykedik.

Dárdai Pál csapatának sima továbbjutásáról (és Bódog Tamás Mainzjának búcsújáról) főanyagunkban már szóltunk, a Hertha és a Tromsö magyarja mellett - lapzártánkig - még egy honfitársunk ünnepelhetett. A Guimaraes kezdőcsapatában helyet kapó Dragóner Attila és társulata Krakkóban, a Wisla otthonában gond nélkül nem csupán megtartotta, de növelte is a hozott háromgólos fórját.

Sáfár Szabolcs Didulica tartalékjaként a hazai kispadon ülte végig az Austria-Viking találkozót, amelynek végén ugyan a bécsi lila-fehérek örülhettek, összesítésben azonban - az idegenben lőtt gólok szabálya miatt - a norvégok voltak kedvezőbb helyzetben.

A többieknek szintén nem volt szerencséjük. Vadócz Krisztián ugyan már tagja volt az Auxerre keretének, de nem jutott szóhoz, és az UEFA-kupában már nem is fog. A francia együttes ugyanis 1-0-ra kikapott a Levszki Szófiától, és kiesett. A félidőben beszálló Tököli Attila, illetve a végig a kispadon maradó Nagy Zoltán együttese, az Anorthoszisz Famagusta otthon kapott sima négyest a Palermótól, és kettős vereséggel köszönt el a sorozattól.

Holland blama
Rossz mérleggel fejezték be szereplésüket a lapzártánkig pályára lépő holland csapatok. Hárman voltak érdekelve - és ketten el is buktak. (A negyediknek, a Heerenveennek nem voltak jók a kilátásai, 0-2-ről kellett nekiveselkednie az Ostrava elleni csatának.)
A legfájdalmasabb pofont alighanem a Feyenoord kapta, amelyet a hazájában is inkább középcsapatnak számító, román Dinamo Bucuresti ejtett ki. A hazaiak éltek a svéd Alexander Östlund hibájával, a bepasszolt labdát Mugurel Buga értékesítette, az 1-0 pedig bőven elég volt a rotterdami 1-1-et követően. Az utóbbi időben látványos támadójátékra törekvő Feyenoord május nyolcadikát követően maradt ismét gólképtelen tétmérkőzésen.

A Willem II búcsúja tulajdonképpen várható volt, az kevésbé, hogy másodszor is kikap a belső válságok gyötörte Monacótól.
A németalföldiek becsületét a legutóbbi elődöntős AZ mentette meg, amely a finisben ledolgozta az Oroszországban összeszedett kétgólos hátrányát. Louis van Gaal, az alkmaariak trénere előzetesen azt mondta, a Krilja Szovjetov ellen 40 százalék esélyük van a továbblépésre. Ha egy kiállítással is, de bejött a csekély sansz. ---- E ---- &