Hősök terepe: esőben futottak háromezren

M. B.M. B.
2005.10.02. 23:08
Kenyai és magyar siker született a jubileumi, 20. Plus Budapest maratonin. A férfiaknál a címvédő Jackton Odhiambo nyert, a nőknél az élete első maratoni diadalát arató Farkas Katalin egyéni csúcscsal győzött. Vasárnap több mint háromezer futó indult neki a maratoninak a fővárosban, míg az egyéb távokkal együtt 15 ezren húztak futócipőt.
A futás ünnepén háromezren döntöttek a maratoni táv teljesítése mellett
Az esőt leszámítva ideális maratonifutó-időben rajtolt a jubileumi, 20. Plus Budapest nemzetközi maratoni. A szervezők kitartó munkájának köszönhetően rekordlétszámú futó nevezett Magyarország legnagyobb maratonijára: több mint 3000 futó indult neki a 42.195 kilométeres távnak a hűvös, szélcsendes időben. Ráadásul ennek mintegy harmada külföldről érkezett, valóságos brit, olasz, német, finn, francia, portugál vagy orosz kolóniákat alkotva.

A budapesti maratoni lassan kezd hasonlítani egy jelentős, nemzetközileg is jegyzett versenyre, amelyre érdemes ellátogatni, és futás közben végignézni a város látványosságait - indulás a Hősök teréről, aztán ott az Operaház, a Lánchíd, a Vár környéke, szinte a teljes Duna-part… Természetesen az élmezőnyhöz tartozók kevésbé figyeltek erre, nekik sokkal inkább az ellenfelekre kellett összpontosítaniuk, és persze a saját ritmusukra.

A férfiaknál az élmezőny sokáig együtt futott az időközben eleredő esőben, aztán 26 kilométernél a hetek óta Magyarországon edző és versenyeket nyerő kenyai címvédő, Jackton Odhiambo leszakadni látszott honfitársától, Phillip Kipngenótól. Csakhogy iramot váltott, és 28 kilométernél utolérte ellenfelét, aki erre már nem tudott válaszolni, így Odhiambóé lett az első hely. Mögötte honfitársa, Kipngeno ért célba, a legjobb magyar Biri Ferenc lett: a gyulai futó 2:27:33 órával az ötödik helyet szerezte meg, hatalmas hajrával megelőzve Zsódér Zsoltot (2:27:41).

A nőknél Farkas Kataliné lett a dicsőség. A Micro SC versenyzője élete első maratoni diadalát ünnepelhette, ráadásul új egyéni csúccsal, vagyis számára örökké emlékezetes lesz ez a maratoni.

"Végtelenül boldog vagyok, hiszen bár korábban sok versenyt nyertem már, maratonit még soha - mondta Farkas a célban. - Edzőm, Serfőző Sándor remek taktikát dolgozott ki a számomra, amellyel mindketten bizonyítottuk, hogy jó úton járunk.”

Azt még mindenképpen meg kell jegyeznünk, hogy a futás ünnepén - mert ez a nap bizony ünnep volt a futóknak - 15 ezren indultak el valamilyen távon. A választék bőséges volt, hiszen a sportolni vágyók választhattak a rövidebb futó-, illetve gyaloglótávok közül, sőt váltóban is teljesíthették a maratonit.

20. Plus Budapest nemzetközi maratoni, Budapest
Férfiak: 1. Jackton Odhiambo (kenyai) 2:22:01, 2. Kipngeno (kenyai) 2:23:48, 3. Wallenfels (cseh) 2:27:23
Nők: 1. Farkas Katalin (Micro SC) 2:49:29, 2. Karray (francia) 3:00:17, 3. Lacombe (francia) 3:03:27