Segítség nélkül a szakvezetők

MONCZ ATTILAMONCZ ATTILA
2005.10.30. 01:17
Kölnben, Stuttgartban és Hamburgban is minden bizonnyal edzői állások forogtak kockán, és ha csak a szombati eredmény számít, Uwe Rapolder (Köln), Giovanni Trapattoni (Stuttgart) és Ralf Rangnick (Schalke) sem tarthatja meg a helyét, hiszen hármuk közül csak az olasz tréner gárdája szerzett pontot  mindössze egyet.
Lassan tényleg lejár Giovanni Trapattoni ideje a stuttgarti kispadon
Reuters/Kai Pfaffenbach

Bundesliga

11. forduló

1. FC Köln–Bayern München 1–2
(Scherz 28., ill. Lúcio 54., Ballack 74.)
Hamburg–Schalke 1–0
(Mahdavikia 19.)
VfB Stuttgart–Hertha BSC 3–3
(Ljuboja 52., Cacau 66., Gomez 84., ill. Cairo 9., Rafael 68., Marcelinho 75.)
Werder Bremen–Frankfurt 4–1
(Frings 29., Borowski 52., 90., Klose 61., ill. Amanatidisz 19.)
Dortmund–Mönchengladbach 2–1
(Kehl 22., Smolarek 90., ill. Neuville 92.)
Kaiserslautern–Leverkusen 2–2
(Engelhardt 32., Göktan 90., ill. Barnetta 39., Voronin 71.)
Duisburg–Wolfsburg 1–0
(Bugera 56.)
A Mainz–Nürnberg és a Bielefeld–Hannover mérkőzést vasárnap játsszák.
Pedig Kölnben például, több mint egy félidőn keresztül reménykedhetett Uwe Rapolder, illetve a közönség, hogy a következő napok fő témája nem az edzőváltás lesz a Dóm városában. Az előző öt fordulóban rendre vesztő Köln átvészelte a korai Bayern München-rohamokat, aztán a lescsapdát ügyesen kijátszva, a 28. percben vezetést szerzett. A felezővonal tájékáról Marvin Matip ívelt a tizenhatosra, Valërien Ismael, Lúcio és Martin Demichelis csak nézelődött, nem úgy Matthias Scherz, aki 15 méterről a kapuba lőtt.

Felcsillant a remény, hogy a "kecskések" 10 év után ismét otthon tudnak nyerni a rekordbajnok ellen, csakhogy a második félidőben romba dőlt az addig felépített kölni vár. Ráadásul olyan helyzeteket követően, amelyekre fel lehetett volna készülni, hiszen a listavezető pontrúgások után köszönt be. Az egyenlítő gólt Zé Roberto szabadrúgása, illetve Christian Lell rossz csúsztatása után Lúcio jegyezte, a győztes találatot pedig "természetesen" Michael Ballack érte el, méghozzá Sebastian Deisler szögletrúgása után, fejjel.

A karmesterről pénteken még úgy nyilatkozott Felix Magath vezetőedző, hogy pihenteti Kölnben, ehhez képest Ballack ott volt a kezdőcsapatban, majd, akárcsak szerdán, az auei kupameccsen, bólintásával a bajorok javára billentette a mérleg nyelvét. Igaz, góljai ebben a szezonban kivétel nélkül fontosak voltak: a Leverkusen elleni 5–2, a Hertha elleni 3–0 és a Duisburg elleni 4–0 alkalmával is ő alakította 1–0-ra az eredményt, a 2–1-es nürnbergi diadalnál pedig övé volt a győztes gól, az auei kupameccsről, illetve a kölni bajnokiról pedig az imént szóltunk.

A bajorok egykori trénerére, Giovanni Trapattonira viszont egyáltalán nem járnak ilyen jó napok. Csapata, a VfB Stuttgart a hét közepén kiesett a kupából, a bajnoki reményei már régen elszálltak, és most talán új edző után kell néznie. Kimondva-kimondatlanul a VfB-nek meg kellett volna vernie a Dárdai Pált végig a soraiban tudó Hertha BSC-t, ám 3–3 lett a vége. A Stuttgart csak egyszer, 2–1-nél vezetett, egyébként neki kellett kapaszkodnia a mindhárom gólban szerepet játszó Marcelinho által húzott berliniek után. Mario Gomez a finisben ballábas, 17 méteres csavart lövéssel legalább egy pontot megmentett a "sváboknak", de hogy Trapattonit sikerült-e megmentenie, az erősen kérdéses.

"Mindent egybevetve, elégedett vagyok, mert nehéz lélektani pillanatokat kellett átélnünk – értékelt Trapattoni. – Kétszer kerültünk hátrányba, kétszer jöttünk vissza, ez is bizonyítja a csapat tartását. A legfontosabb az volt, hogy ne kapjunk ki, ezt a feladatot teljesítettük."

A Schalkénak sem kellett volna többet tennie Hamburgban, ehhez képest örülhet, hogy megúszta egygólos vereséggel az északi túrát. A HSV még az eltiltott Rafael van der Vaart nélkül is jobbára a támadásokra helyezte a hangsúlyt, és csak magát okolhatja, hogy a lepattanó labdát a hálóba lövő Mehdi Mahdavikián kívül senki sem talált be a soraiból. Stefan Beinlich a lécet találta telibe szabadrúgásból, Émile Mpenza ziccerből Frank Rost kapust tette naggyá, és még lehetne folytatni a sort. A kupából már kieső, a Bajnokok Ligájában a búcsú szélére sodródó Schalke a Bundesligában ugyan a negyedik, de a hátránya tíz pont a Bayern mögött, ez pedig a nagyratörő terveket dédelgető vezetőségnek akár sok is lehet. Vagy ha úgy tetszik, a kispadon ülő Ralf Rangnicknak kevés, hogy megtartsa az állását.

Távirati stílusban

• Először fordult elő ebben a bajnokságban, hogy Ivan Klasnic nem szerzett gólt a Weser-stadionban, de a Werder Bremen ezt is elbírta, és könnyed 4–1-gyel állította meg a két győzelemmel a háta mögött fellépő Frankfurtot.

• Továbbra sem megy a Betzenbergen a 'Lauternnek: a gárda
a legutóbbi tíz hazai meccséből mindössze egyet tudott meg-nyerni, és csak másodperceken, illetve Göktan találatán múlt, hogy ne kelljen ezen időszak alatt a nyolcadik (!) kudarcát elkönyvelnie.

• A 2–1-es hazai sikerrel befejeződő Dortmund–Mönchengladbach találkozón a sárga-feketék négymeccses döntetlenszériájuknak, míg a Lisztes Krisztiánt a 62. perctől bevető vendégek öt mérkőzésből álló veretlenségi sorozatuknak intettek búcsút.

• Bár a Duisburg továbbra sem tud két gólt szerezni saját közönsége előtt, Alexander Bugera találata így is három pontot ért a Wolfsburg ellen.