Egyelőre nincs hivatalos indoklás arról, mi okozhatta a péntek késő este elhunyt Zavadszky Gábor halálát. A boncolást már elvégezték, az eredményt későbbre ígérik. A volt válogatott telefonjának híváslistája szerint pénteken utoljára a csapatorvossal beszélt.
Németh Ferenc
Németh Ferenc
A vizsgálatok tartanak, többen a ciprusi orvosok felelősségét emlegetik, mondván, Zavadszky Gábor a sérülése kezelése során nem kapott véralvadásgátlót, és ebből lett a tragédia. Hrutka János, a magyar labdarúgó-válogatott menedzsere, Zavadszky Gábor egyik legjobb barátja utazott el Ciprusra az elhunyt labdarúgó feleségével, s az egykori csapattárs segít intézni a hivatalos ügyeket.
Hrutka János: "Ürességet érzek"
Nos, Hrutka János vasárnap délután arról tájékoztatta lapunkat, hogy a péntek este tragikus hirtelenséggel elhunyt Zavadszky Gábor boncolásának a jegyzőkönyve hétfőre készül el, a sok, s egyelőre nyitott kérdésre választ adó szövettani vizsgálat eredménye pedig egy héten belül lesz meg. Arra a kérdésre tehát nincs pontos válasz, hogy mi történt az Apollon Limassol négyszeres magyar válogatott játékosával. Ha sikerül minden hivatalos ügyet elintézni, a szükséges papírokat beszerezni, előreláthatólag a szerda hajnali repülőgéppel hozzák haza Zavadszky Gábor földi maradványait. A temetés időpontját még nem jelölték meg, helyszínét azonban már igen: a rákoskeresztúri temetőben helyezik végső nyugalomra a játékost. Hrutka János az egész magyar médiát ellátja információkkal, feltűnt televíziókban, beszélt a rádiókban, folyamatosan keresik a lapok, de csak arról nem faggatták, ő hogyan élte, éli meg, hogy elvesztette gyermekkori barátját.
"Nem lehet ezt elmondani, nincsenek rá szavak – kezdte nagy sóhajjal Hrutka János. – Mindig eszembe jut: mit keresek én itt, miért nem vagyok otthon a családommal? Miért nem játszom Sári lányommal – akinek, ugyebár, ťZavaŤ a keresztapja. Azt nem tudom mondani, hogy… a volt keresztapja. És, ugye, én vagyok az egyik ikerfiú, Rolika keresztapja. Várom, egyre csak várom, hogy felébredjek a szörnyű álomból." Hrutka János elmondta: furcsa módon valahogy örülni tudott annak, hogy a boncolás megkezdése előtt még egyszer, utoljára láthatta a barátját. "Ürességet, mélységes, elmondhatatlan szomorúságot éreztem – mondta Hrutka János. – Valójában nincsenek szavak rá, hogy kifejezze az ember, mi is jár a fejében, mit érez a lelkében. Bizarrnak tűnhet, mégis jó volt, hogy végül láthattam, elbúcsúzhattam tőle."
Csak későbbre ígérik a boncolás eredményét
Mindenki azt mondja, hogy remek embert ismert meg Zavadszky Gábor személyében – csapattársai, az Apollon vezetőségének tagjai is folyamatosan erről beszélnek –, de mások is, bárki, akivel Hrutka János Cipruson kapcsolatba került. "Tudom, hogy ez nem az udvariasság, számomra nem volt meglepő, hogy Gábor kedvessége, mosolygós személyisége mindenkit elbűvölt" – modta Hrutka János, aki Zavadszky Gábor feleségével, Mónival és annak bátyjával abban a szállodában lakik, amelyben az Apollon Limassol készül fel a mérkőzéseire. A Cipruson szereplő magyar játékosok is kivétel nélkül felajánlották a segítségüket, a larnacai reptéren várta őket például Tököli Attila, aki az autóját adta oda, hogy a kiérkezők közlekedni tudjanak a szigetországban.
A ciprusi Sunday Mail a válogatott labdarúgó halálának okát illetően Szofoklisz Szofokleusz orvos szakértőre hivatkozik: biztosat csupán – az egyébként már elvégzett – boncolás, illetve az eredmények későbbi értékelése után tud mondani. A klub háza táján ugyanakkor tartja magát az a verzió, miszerint a futballista halálát tüdőembólia okozta. A tragédia miatt szombaton elhalasztott Lakatamiasz elleni bajnoki mérkőzést hétfőn rendezik. Amúgy Zavadszky Gábor nem az első külföldi futballista, aki halálakor ciprusi futballcsapat szolgálatában állt. 2000 márciusában az Ethnikosz Achna szerb-montenegrói középpályása, Perica Andic holttestére bukkantak apartmanjában a csapattársai.
A telefonján rengeteg a nem fogadott hívás
Hrutka János a családtagokkal vasárnap a rendőrségen járt, majd a biztonsági szervek képviselőivel elmentek Zavadszky Gábor lakására összegyűjteni a holmiját, a rendőrség pedig utána lezárta a lakást. "Szívszorító volt látni a ruháit, a személyes tárgyait, kitéve az ikrek fotóját – sóhajtotta Hrutka János. – Nehéz erről bármit is mondani, nem kívánom senkinek azt, amit akkor éreztünk." Hrutka János végül elmondta: birtokukban van Zavadszky Gábor telefonjának híváslistája. A végzetes napon egyik csapattársát hívta, akinek arról panaszkodott, hogy nem érzi jól magát. Nem sokkal később még beszélt az Apollon orvosával, aztán csak a nem fogadott hívások sorakoznak…
A társak közös emlékezése Zavadszky Gábor klubszimpátiától függetlenül a fociszerető emberek kedvence volt, és rengetegen szeretnének méltóképpen megemlékezni az egykori négyszeres válogatott középpályásról. Az MTK Baráti Köre – amelynek "Zava" egyébként a tagja volt – a halálhírt követően azonnal jelezte, hogy hétfőn 19 órakor a Hidegkuti Nándor Stadionban megemlékezést szervez. A felhívásra szinte azonnal reagáltak ferencvárosi részről: a zöld-fehérek a teljes játékoskeretükkel jelen lesznek – a kék-fehérekhez hasonlóan – a megemlékezésen. A Hidegkuti-stadion játékterén egy hatalmas molinón Zavadszky Gábor képe lesz látható, és ott gyertyagyújtással tisztelegnek a labdarúgó emléke előtt. Ezt követően a gyászolók a két csapatkapitány, Végh Zoltán és Lipcsei Péter vezetésével közös kegyeleti sétát tesznek az Üllői úti stadionig, ahol szintén gyertyát gyújtanak majd. ---- Hrutka János állandó kapcsolatban áll dr. Szilágyi Györggyel. A futballberkekben közismert "Tanár úr" az MTK orvosa, az MLSZ orvosi bizottságának az elnöke, kórboncnokként huszonkét esztendeje igazságügyi orvos szakértő.
"Csak a Hrutka Jánostól hallottak alapján mondhatok bármit is, az pedig nem lehet szakmailag megalapozott orvosi vélemény – mondta dr. Szilágyi György. – Hrutka Jánost kértem, ha van lehetősége, derítse ki, mire panaszkodott Zavadszky Gábor, milyen tünetek léptek fel. Véglegesen a boncolás jegyzőkönyvének és a szövettani vizsgálat eredményének az ismeretében lehet szakmai véleményt formálni. Az eddigi információk alapján azt mondhatom, gyanúm szerint tüdőembólia okozhatta a tragédiát. Erre utal, hogy Zavadszky Gábor fájdalmakra panaszkodott, légszomja volt, verejtékezett, és véres hányadék nyomait találták a lakásán. Ha valóban embólia lépett fel, a vérrög szövettani vizsgálata alapján útmutatást kaphatunk kialakulása időpontjáról."
Felvetődik a kérdés: felelősségre vonható-e valaki a tragédiáért, illetve megelőzhető lett volna-e mindez? "Hangsúlyozom, az orvoskollégákkal szemben inkorrekt lenne bármiféle feltevésbe belemennem – felelt határozottan az orvos. – A klinikai leletek, a boncolási jegyzőköny és a szövettani vizsgálat ad majd választ erre a kérdésre."
Hallani lehet arról, hogy Zavadszky Gábor nem kapott véralvadásgátlót, és esetleg ez lehetett az oka a végzetes folyamat kialakulásának. ".Vérrög bármilyen sérülés esetén keletkezhet, amikor valamelyik ér vagy az érfal sérül, ez szimpla ütközésnél is megtörténhet, azaz ebből a szempontból a futball veszélyes üzem – adott felvilágosítást erre a kérdésre dr. Szilágyi György. – Tudomásom szerint mágnesesrezonancia-vizsgálattal részleges szakadást állapítottak meg nála, de a véralvadásgátló használatáról annak az orvosnak kell döntenie – a szakmai belátása alapján –, aki kijelölte a terápiát. Az alvadásgátló valóban adható, és nem vitás, hogy ilyen jellegű sérüléseknél fennáll az embólia veszélye, de ismétlem, hírekre, nem hivatalos információkra nem lehet alapozni: a rizikófaktor mértékének meghatározásáról, és így a követendő kezelésről, valamint a megelőző eszközök esetleges használatáról a sérültet vizsgáló orvosnak kell döntenie." ---- Péntek este egykori játékostársaid még azt gondolták, hogy szombaton lazább napjuk lesz, és a szép emlékek felidézésével töltik majd el az időt. Valamennyien várták ezt a napot, hiszen ilyenkor találkozni lehet a haverokkal, fel lehet idézni a bajnoki év megannyi felejthetetlen pillanatát, gólokat, győzelmeket, örömkönnyeket…
Persze te nem lettél volna ott az összejövetelen, hiszen Cipruson ilyenkor zajlik a bajnokság, azonban a többiek biztosan hívtak volna telefonon, hogy elmondják, amit amúgy is tudsz: hiányzol a társaságból. Hiányzol abból a csapatból, amely 2000-ben sokak ámulatára 16 pont előnnyel nyerte meg a bajnokságot, és amelynek a játékoskeretéből – Salamon Miklós mellett – csak te léptél pályára az összes bajnoki találkozón.
Micsoda év volt! Az 1999–2000-es bajnoki évad nem kezdődött jól, hiszen az első fordulóban legyőzött benneteket a Debrecen, és aligha akadt egyetlen futballista, szurkoló, aki azt gondolta volna akkor, hogy a Dunaferr az első, és egyben az utolsó vereségét könyveli el. A hátralévő harmincegy meccsen huszonnégyszer győztetek, hét döntetlent játszottatok, és te tizenhat góllal járultál hozzá a bajnoki aranyéremhez. Pályafutásod talán legjobb esztendeje volt az, és talán a Dunaferrnek is a legjobbak között.
Biztosan tudod: a bajnoki aranyéremre emlékező összejövetelre ezúttal nem Dunaújvárosban került volna sor, hanem a Kalocsához közeli Foktőn. Disznóvágásra volt hivatalos a csapat, és borítékolható, hosszú lett volna az éjszaka… Azt nem tudom, ki volt az, aki először értesült róla, hogy ezen a napon nem lehet majd telefonon beszélni veled, sőt találkozni sem fogtok már. Senki sem akarta elhinni, hogy soha többé nem láthat, hogy az örökké mosolygó arcodat csak a lélek tükrében őrizhetjük meg. A téged különösen kedvelő edző, Egervári Sándor éppúgy zokogott, mint Éger László, Lengyel Ferenc és a többi csapattársad, és mindenki azt ismételgette: miért pont a "Zava"? Kegyetlen kérdés: miért?