Itt mindenkire szerep vár

BERECZKY ATTILA, ÉLIÁS GÁBOR, SIMON JÓZSEFBERECZKY ATTILA, ÉLIÁS GÁBOR, SIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2006.01.26. 01:23
Címkék
Svájcban csütörtökön kezdődik a 7. férfi Európa-bajnokság. Az athéni olimpián negyedik magyar válogatott Skaliczki László szövetségi kapitány irányításával készült fela 16 csapatos viadalra. Az együttes célja az első hat hely valamelyikének megszerzése, azaz a nemzetközi elitben maradás kiharcolása.
Skaliczki László szövetségi kapitány szerint reális cél a hatba kerülés
Skaliczki László szövetségi kapitány szerint reális cél a hatba kerülés
Mirkó István
Skaliczki László szövetségi kapitány szerint reális cél a hatba kerülés
Skaliczki László szövetségi kapitány szerint reális cél a hatba kerülés
Skaliczki László szövetségi kapitány szerint reális cél a hatba kerülés
Mirkó István
Skaliczki László szövetségi kapitány szerint reális cél a hatba kerülés
A Németh András irányította női együttes magasra tette a mércét, hiszen a szentpétervári világbajnokságról bronzéremmel tért haza. Hasonló eredménnyel a legteljesebb mértékben elégedett lenne Skaliczki László, a férfiak szövetségi kapitánya is, akinek csapata csütörtökön a svájci Sursee-ben Dánia ellen kezdi meg Európa-bajnoki szereplését. A február 5-ig tartó kontinensviadalon a magyarok nehéz csoportba, erős ágra kerültek, ezért a hazai szövetség vezérkara esetükben már a hatba kerüléssel is elégedett lenne.

– Képes a magyar csapat a kitűzött cél megvalósítására?
– Valós célt állítottak elénk – mondta Skaliczki László. – Ugyanakkor tudni kell, hogy az Európa-bajnokság a legerősebb viadal, amelyen nehezebb jó eredményt elérni, mint a világbajnokságon vagy az olimpián. Nekünk Athénban sikerült megszereznünk a negyedik helyet, vagyis a nemzetközi élvonalban maradtunk. Svájcban a hasonló eredményhez minden játékosomnak csaknem tökéletes teljesítményt kell nyújtania, s persze az sem ártana, ha Fortuna mellénk állna.

Férfi Eb-döntôk

2004 Németország–Szlovénia 30–25
2002 Svédország–Németország 33–31
2000 Svédország–Oroszország 32–31
1998 Svédország–Spanyolország 25–23
1996 Oroszország–Spanyolország 23–22
1994 Svédország–Oroszország 34–21
– Miként sikerült áthidalniuk a temérdek sérülés okozta nehézségeket?
– A legsúlyosabb gondunk a veszprémi Pérez Carlos talp- és kézsérülése volt, ő nem is vállalhatta sem a felkészülést, sem a svájci tornán való szereplést. Ráadásul, az ő helyére kiszemelt Ilyés Ferenc is megsérült az ősszel, a lábát csak nagyon gondos orvosi kezeléssel lehetett rendbe hozni. Januárban azonban már együtt dolgozott társaival, a tesztmérkőzéseken bebizonyította, hogy felépült, sőt a régi formáját is kezdte visszanyerni. A felkészülés hajrájában sérült meg Fazekas Nándor és Lendvay Péter, akik példás akaraterőről tettek tanúbizonyságot, mert az Európa-bajnokság rajtjáig összeszedték magukat, s vállalják a játékot.

Irány a vb

Az Európa-bajnokságon érmet szerzô csapatok kvalifikálják magukat a 2007-es németországi vb-re (január 18.–február 1.). Az öt közé kerülô együttesek ott lehetnek a 2008-as norvégiai Eb-n (január 19–31.). Az Eb-résztvevôk selejtezôt (sorsolás február 5-én Zürichben) játszhatnak a 2007-es vb-résztvételért az elôselejtezôkbôl továbbjutókkal.
– A legutóbbi kontinensviadalhoz képest nagyon átalakult a magyar keret.
– Két évvel ezelőtt Szlovéniában még számíthattam olyan kitűnőségekre, mint Szathmári János, Mezei Richárd, Pásztor István, Díaz Ivo, Rosta Miklós, Kertész Balázs, Mohácsi Árpád és Mocsai Tamás. Az Európa-bajnokságra csupán nyolcan maradtak meg a szlovéniai keretből. Egyre fontosabb szerepet kaptak a feltörekvő, az előselejtezőkön és a selejtezőn bizonyító fiatalok. Játékosaim közül hatan még nincsenek huszonnégy évesek, öten pedig huszonöt és huszonnyolc év közöttiek. Felnőttvilágversenyen először szerepel Iváncsik Tamás, Mikler Roland, Törő Szabolcs, Szente Gábor és Zubai Szabolcs.

– Kik köré építette csapatát?
– Mindenkire fontos feladat vár. A válogatottnak jelenleg az a legfontosabb erénye, hogy egységes. Persze, a rutinosabb játékosoktól, például Fazekastól, Nagy Lászlótól, Gál Gyulától vagy Laluska Balázstól mindenképpen elvárható, hogy összefogja a társait, valamint, hogy a legforróbb pillanatokban is helyén legyen a szívük és az eszük.

Erôt ad az olimpiai siker

Fazekas Nándor: – Nehéz, kiegyensúlyozott csoportba kerültünk, mindhárom meccsünk kiélezett lesz. Miindenképpen nyerni szeretnénk a dánok, a szerbek és az izlandiak ellen egyaránt, így ôrizhetjük meg a helyünket az élvonalban.
Harsányi Gergely: – Jó lenne a csoportban három, de legalább két meccset megnyerni, hiszen akkor kedvezôbb pozícióból folytathatnánk a középdöntôben.
Nagy László: – Nehéz tippelni, mert az Európa-bajnokság a világ legerôsebb tornája. A csoportból persze tovább kell jutnunk.
Buday Dániel: – Elôbb jussunk tovább a csoportból, aztán beszélhetünk a középdöntôrôl, amelybe a horvátok és az oroszok biztosan bejutnak.
Gál Gyula: – A dánok elleni nyitó meccs foglalkoztat minket a legjobban, hiszen a jó kezdés nagyon fontos.
Ilyés Ferenc: – A tesztmeccseken erôs ellenfelekkel szemben mérhettük fel, hogy hol tartunk. A csapategység miatt is fontos volt, hogy bebizonyítsuk, tudunk küzdeni egymásért.
Iváncsik Gergô: – Az olimpia óta sok poszton megváltozott a keret, ám az athéni siker, a negyedik hely, még ma is lelki erôt ad a nehézségek áthidalásához.
– A viszonylag kevés gyakorlási idő mire volt elegendő?
– A lényeg, hogy sikerült összeszoktatni a játékosokat és a csapatrészeket. Erővel és mentálisan is bírnunk kell a sorozatterhelést. A felkészülési találkozókon az olimpiai aranyérmes horvátok, az Európa-bajnok és athéni ezüstérmes németek, valamint a legutóbbi kontinensviadalon második szlovénok ellen megmutatta az együttesem, hogy jó erőben várja a svájci megméretést, és az is kiderült, hogy a korábban második sorban szereplő játékosok képesek kiemelkedően teljesíteni.

– Melyek a legfontosabb tudnivalók a csoportellenfelekről?
– A feltörekvő és erős játékoskeretű dán válogatott gyors és korszerű kézilabdával lepi meg ellenfeleit. Stílusukra a németek elleni tesztmérkőzéseken készülhettünk fel. Fontos lesz, hogy támadásban ne adjuk el a labdát, mert ebből leindíthatnak bennünket, ezért a visszarendeződésre is ügyelnünk kell. Hasonló játékfelfogásban küzd Izland, amely az utóbbi években sok fiatalt épített be. Legjobbjai az erős német és spanyol bajnokságban edződnek. A szerbek a legismertebbek, hiszen közülük Szegeden szerepel Milorad Krivokapics, Danijel Andjelkovics, Ratko Djurkovics, és a kulcsembereik közül is kiemelkedik Sterbik Árpád, aki egykor a Veszprém kapuját őrizte. Mellettük a többi sztár is az erősebb európai bajnokságokban csiszolódik.

– Mit tart együttese legfőbb erényének?
– Erős a csapatszellem, jó és hasznos játékkapcsolat alakult ki az átlövők és a beállós között. Ilyés felépülésével enyhült a balátlövő-kérdés, szélsőink rendkívül dinamikusak, sok gólt lőnek leindításból. Az persze csak az Európa-bajnokságon derül ki, hogy versenyhelyzetben miként állják meg a helyüket a fiúk, akik először szerepelnek ilyen jelentős tornán. A motiváltságukkal és a mentalitásukkal remélhetőleg nem lesz gond, de ügyelnünk kell, hogy mindig legyen idejük elegendő pihenésre, feltöltődésre.

Laluska (balra) és Ilyés elegánsan és jó hangulatban érkezett meg
Laluska (balra) és Ilyés elegánsan és jó hangulatban érkezett meg
Czagány Balázs
Laluska (balra) és Ilyés elegánsan és jó hangulatban érkezett meg

Megérkeztek és edzettek
Kis késéssel indult el szerdán Budapestről a magyar válogatottat szállító repülő, amely délben landolt Zürichben. A küldöttséget a reptéren autóbusz várta és szállította Sursee-be, a C-csoport küzdelmeinek helyszínére. Itt kényelmes, csendes, a 12 ezer lakosú kisváros szélén fekvő szállodában pihenhet és regenerálódhat vasárnapig az együttes.
Skaliczki László szövetségi kapitány az elhelyezkedés és az ebéd utáni sziesztát követően átmozgató edzést vezényelt. A játékosok remek hangulatban gyakoroltak a mérkőzések helyszínén, a 2500 szurkolót befogadó városi sportcsarnokban. A sérülésből felépült, de még kisebb fájdalmakkal bajlódó Fazekas Nándor és Lendvay Péter állapota tovább javult, és társaikkal együtt ők is bizakodva várják a dánok elleni nyitó meccset.
A magyar Eb-keret
MezNévKlubSzül idő.Vál. sz.
1Mikler RolandDunaferr SE1984. 09. 20.17
12Fazekas Nándor*TuS-N-Lübbecke (német)1976. 10. 16.111
16Szente GáborPick-Szeged1971. 09. 01.38
2Buday Dániel*MKB Veszprém1981. 01. 05.84
3Ilyés Ferenc*Pick-Szeged1981. 12. 20.52
4Császár Gábor* Dunaferr SE1984. 06. 16.45
5 Józsa MátéPLER-Airport1982. 01. 16.29
7Gál Gyula*MKB Veszprém1976. 08. 18.96
8Iváncsik Gergő*MKB Veszprém1981. 11. 30.93
9Iváncsik TamásTatabánya-Carbonex1983. 04. 03.15
11Lendvay PéterPick-Szeged1976. 09. 15.65
17Laluska Balázs*Ademar León (spanyol)1981. 06. 20.80
18Törő SzabolcsDunaferr SE1983. 03. 10.17
19Nagy László*FC Barcelona (spanyol)1981. 03. 03.86
23Harsányi GergelyPLER-Airport1981. 05. 03.45
25Zubai SzabolcsDunaferr SE1984. 03. 31.15
Tartalék:
21Grebenár GáborDunaferr SE1984. 08. 17.4
* Tagjai voltak a két éve Eb-n szerepelt keretnek
(A csoportküzdelmek után két, a középdöntőt követően egy játékos cserélhető a 16 tagú keretben.) ---- DÁNIA. Az északi együttes a legendás Ulrik Wilbek, a nôi válogatott hajdani sikeredzôje vezetésével készült fel az Eb-re, amelynek egyik titkos esélyese. Ez akkor is igaz, ha tudjuk: a barcelonai Lars-Kroh Jeppesen, a keret vezéregyénisége lábsérülés miatt kénytelen kihagyni a versenyt. A keret többi idegenlégiós sztárja (Kasper Hvidt – Pamplona, Claus Möller Jakobsen – Ciudad Real, Lars Jörgensen – Pamplona, Joachim Boldsen – Flensburg) képes arra, hogy nélküle is sokra vigye a csapat. A magyar és a dán együttes 1962-ben Belgrádban találkozott elôször, Dánia 15–13-ra gyôzött. A két válogatott eddigi mérlege magyar szempontból: 16 gyôzelem, nyolc vereség, két döntetlen.

A dánok a 2004-es Eb-n bronzérmet nyertek, amivel kvalifikálták magukat a svájci versenyre. A tavalyi tunéziai világbajnokságon a megállapított 13–16. helyen zártak. Négy olimpián szerepeltek, a legjobb eredményt (negyedik hely) 1984-ben érték el. A két válogatott 2003-ban találkozott legutóbb: június 6-án Párizsban a Bercy-kupa keretében a dánok 27–25-re, október 29-én Silkeborgban pedig 35–29-re nyertek, ám a november 1-jei Elverumban megrendezett összecsapáson a magyarok gyôztek 33–32-re.

SZERBIA-MONTENEGRÓ. Nagy tervekkel vág az Eb-nek a montenegrói Veszelin Vujovics együttese. A tréner – aki húsz éve, 1986 március 8-án vezéregyénisége volt a svájci vb-döntôben Mocsai Lajos gárdáját 24–22-re legyôzô Jugoszláviának – így beszélt az esélyekrôl és az ellenfelekrôl: „Három éve együtt van a csapatunk, a négy közé jutás valós célnak tûnik. Nagy kudarc lenne, ha nem jutnánk tovább a csoportból. A spanyolok, a franciák és a horvátok a torna esélyesei, de a szlovénok, az oroszok és mi is reális esélyekkel pályázunk éremre.” A szerbek több kitûnôsége Szegeden kézilabdázik, mások pedig a német, a spanyol, a szlovén és a horvát bajnokságban edzôdnek. Sterbik Árpád kapus a keret vezéregyénisége. A csapat a románok elleni selejtezô párharcot megnyerve (25–26, 35–25) kvalifikálta magát Svájcba.

A magyar és a szerb (akkor még jugoszláv) együttes elsô mérkôzésére 1957-ben Zágrábban került sor, a házigazdák 11–6-ra gyôztek. Jugoszlávia ellen a magyar mérleg: 23 gyôzelem, 47 vereség, 9 döntetlen. Szerbia-Montenegró ellen egyszer, a 2004-es Eb-középdöntôben játszott Magyarország (29–29). Déli szomszédaink a vb-arany (1986) mellé négy harmadik helyet (a legutóbbit 2001-ben Franciaországban) szereztek, 2005-ben Tunéziában az ötödik helyet érték el. Olimpiát nyertek 1972-ben és 1984-ben. Négy Eb-n szerepeltek: 1996-ban a harmadikok voltak, legutóbb a nyolcadik helyen zártak.

IZLAND. A Fehéroroszország kettôs legyôzésével (33–24, 34–31) Eb-kvalifikációt szerzô Izland lehet a mérleg nyelve a C-csoportban, ugyanakkor meglepetést is szerezhet Viggo Sigurdsson szövetségi kapitány gárdája. A spanyol Ciudad Realból érkezett a keretbe a 220-szoros válogatott Olafur Stefansson, a német Bundesligában edzôdik Sigfus Sigurdsson (Magdeburg), Gudjon Sigurdsson (Gummersbach), Robert Gunnarsson (Gummersbach) – hogy csak a leghíresebbeket említsük. Az Eb elôtti tesztmérkôzéseit sorozatban megnyerô gárda (tíz hónap alatt 16 gyôzelem) a reykjavíki Eb-fôpróbán 31–27-re kikapott Franciaországtól, mégpedig abban a teremben, amelyben 11 éve a franciák elôször szereztek vb-aranyat a horvátok legyôzésével.

A magyar és az izlandi csapat elôször 1958-ban Magdeburgban, a világbajnokságon játszott egymással, 19–16-ra a mieink gyôztek. Az eddigi mérleg magyar szempontból: 17 gyôzelem, tíz vereség, két döntetlen. Izland öt olimpiára jutott ki, a legjobb eredményét 1992-ben (4. hely) érte el. Legutóbb Athénban a kilencedik helyen végzett. Tíz világbajnokságon vett részt, a legjobb helyezése: 1997-ben ötödik (a tavalyi vb-n 15. lett). Három kontinensviadalon szerepelt, 2002-ben negyedik lett. Legutóbb 2004. november 18-án Borlangében a Világkupán az izlandiak 33–29-re gyôztek Skaliczki László csapata ellen.
Férfi Eb-helyezések (az élcsoport)
199419961998200020022004
1. Svédország141117
2. Oroszország214255
3. Spanyolország5223710
4. Németország983921
5. Franciaország677466
6. Horvátország3586164
7. Dánia4121033
8. Szerbia-M.35108
9. Szlovénia10115122
10. MAGYARORSZÁG71069
11. Csehország610811
12. Izland11413
---- A-csoport (St. Gallen)
Január 26.
Lengyelország–Ukrajna 17.30
Svájc–Szlovénia 20.15

Január 27. szünnap

Január 28.
Svájc–Lengyelország 16.15
Ukrajna–Szlovénia 18.30

Január 29.
Szlovénia–Lengyelország 14.00
Svájc–Ukrajna 16.15

B-csoport (Básel)
Január 26.

Németország–Spanyolország 15.45
Franciaország–Szlovákia 18.00

Január 27. szünnap

Január 28.
Szlovákia–Németország 14.00
Spanyolország– Franciaország 16.15

Január 29.
Németország– Franciaország 15.15
Spanyolország–Szlovákia 17.30

C-csoport (Sursee)
Január 26.

Szerbia-Montenegró–Izland 18.00
Dánia–Magyarország 20.15

Január 27.
Magyarország– Szerbia-Montenegró 18.00
Izland–Dánia 20.15

Január 28. szünnap

Január 29.
Magyarország–Izland 18.00
Dániaí–Szerbia-Montenegró 20.15

D-csoport (Bern)
Január 26.

Horvátország–Portugália 17.00
Oroszország–Norvégia 19.10

Január 27.
Portugália–Oroszország 18.00
Norvégia–Horvátország 20.15

Január 28. szünnap

Január 29.
Horvátország–Oroszország 17.00
Portugália–Norvégia 19.10

Január 30. szünnap


Középdöntô
I. csoport (BÁsel)
Január 31.

A1–B2 15.15
A2–B1 17.30
A3–B3 20.00

Február 1.
A1–B3 15.15
A3–B1 17.45
A2–B2 20.15

Február 2.
A2–B3 15.15
A3–B2 17.45
A1–B1 20.00

II. csoport (St. Gallen)
Január 31.

C1–D2 15.15
C2–D1 18.00
C3–D3 20.15
Február 1.
C1–D3 15.15
C3–D1 18.00
C2–D2 20.15

Február 2.
C2–D3 15.15
C3–D2 18.00
C1–D1 20.15

Február 3.szünnap

Helyosztók (Zürich)
Február 4.

Az 5. helyért I/3–II/3 11.45

Elôdöntô
I/1–II/2 14.15
II/1–I/2 17.00

Február 5.
A 3. helyért: az elôdöntô vesztesei 13.30

DÖNTÔ
az elôdöntô gyôztesei 16.00
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik