Az Everton ellen nem megy

SZŰCS ANDRÁSSZŰCS ANDRÁS
Vágólapra másolva!
2006.01.29. 02:04
Címkék
Az FA-kupa idei második fordulójában sem maradtak el a meghökkentő eredmények, kipottyant ugyanis a címvédő Arsenal, valamint – kisebb meglepetésként – a Premiershipben utolsó Sunderland. Az újrajátszásra is jó néhányan készülődhetnek, köztük a Chelsea.
Frank Lampard (jobbra) lövésével harcolta ki az ismétlést a Chelsea
Frank Lampard (jobbra) lövésével harcolta ki az ismétlést a Chelsea
Frank Lampard (jobbra) lövésével harcolta ki az ismétlést a Chelsea
Frank Lampard (jobbra) lövésével harcolta ki az ismétlést a Chelsea
Frank Lampard (jobbra) lövésével harcolta ki az ismétlést a Chelsea
Frank Lampard (jobbra) lövésével harcolta ki az ismétlést a Chelsea

A hangulat megalapozása végett José Mourinho közölte, hogy John Terry, valamint Frank Lampard puszta tehetség volt, semmi több, mielőtt ő a Stamford Bridge-re került, magyarán csakis neki köszönhető a duó kiteljesedése. Ehhez képest szombaton a középpályás sokáig csak hőzöngéssel vétette magát észre – aztán persze produkált is. A londoniak az egész első félidőben egy-két kósza lövésen kívül semmi értékelhetőt sem mutattak. Nem így az Everton: a center, Duncan Ferguson hatalmas termetét kihasználandó egymás után jöttek a beadások, ám csak a szünet előtt lett eredménye az ívelgetésnek. Akkor Nuno Valente jött előre, majd tökéletes ívben tette középre a labdát, ahová kivételesen nem Ferguson, hanem James McFadden robbant be – Asier Del Horno lemaradt róla –, máris vezetett az Everton.

A fordulás után persze rákapcsolt a Chelsea, Hernán Crespo egymaga fordíthatott volna, de nem tette. Az argentin előbb az ötös sarkáról volt képtelen a kapuba emelni, majd kissé távolabbról tekert a bal kapufa mellé. A két elpocsékolt lehetőség és a nagy harcban az orrát törő McFadden távozása láttán Mourinho azonnal kettőt cserélt, egyben módosított a felálláson. Csak három védő maradt hátul – úgy-ahogy. Merthogy William Gallas a tizenhatosig hatolt, mielőtt Lampard elé tette volna a labdát, a vezér pedig néhány lépésről legyűrte az egyébként pazarul védő Nigel Martynt. Ezután a portugál tréner rögtön visszarendezte az egész csapatot.

A továbbiakban mindkét kapu előtt alakult még ki helyzet, gól ellenben nem született, így a Chelsea a Premiership után az FA-kupában is 1–1-gyel zárta a „stolverkosok” elleni liverpooli csatáját.

Az Arsenalnak is szembe kellett néznie kellemetlen történelmi emlékekkel: az „ágyúsok” 2003-ban lényegében a Reebok-stadionban hagyott pontokkal bukták el a bajnokságot, majd tavaly decemberben is kikaptak ebben az arénában. Arséne Wenger régi jó szokásához híven néhány rutinos emberrel megerősített csikócsapatot állított össze – amely nem volt éppen csúcsformában. Ez igaz volt a Boltonra is, ebből pedig egyenesen következik, hogy senki sem rágta le a körmét izgalmában. Néha előfordultak szép megoldások is, de inkább a keménykedés és a sárga kártyák gyűjtése jellemezte az összecsapást. Mindamellett helyzet is adódott, Robin van Persie a kapufára fejelte Fredrik Ljungberg labdáját, aztán az oldalhálóba lőtt, később Sol Campbell kísérlete nyomán a labda a lécet súrolta. Ám a Bolton sem tétlenkedett, néhány elrontott akció után Szteliosz Jannakopulosz ijesztő magányban bemutatott csukafejese a címvédő kiesését jelentette.

Zárásként emlékezzünk meg a Newcastle-ról, amely a kör legkisebb alakulatánál kezdte a napot. Ez utóbbi kifejezetten jó hír az olyan csapatnak, amely utóbbi öt meccséből négyen elhasalt, márpedig a Newcastle-nak ez a mérlege. A negyedik ligában hatodik Cheltenham pályáján tett látogatás a statisztika javításának viszont valóban jót tett, még ha a játékkal akadtak is kisebb-nagyobb gondok. Szerencsére azonban egyetlen szavuk sem lehet a „szarkáknak”, elvégre egyik gólért sem kellett összetörniük magukat. Az első úgy esett, hogy Michael Chopra gyakorlatilag belefutott egy kipattanó labdába, a másodiknál pedig a kevéssé határozott hazai bekkek között sertepertélő Scott Parker fejese szállt át a pocsékul kilépő kapus, Shane Giggs feje fölött. ---- Távirati stílusban a többi mérkőzésről
  • A forduló legtermékenyebb perceit a londoni publikum láthatta, az más kérdés, hogy a West Ham drukkereiben megállhatott az ütô, az elsô percben ugyanis a blackburni David Bentley talált be. Aztán a negyven felé közeledô Teddy Sheringham gólra váltott egy tizenegyest, attól kezdve már rendben volt minden – a „kalapácsosok” szempontjából.
  • A találkozó kétharmadáig szemlesütve járhattak-kelhettek a Villa-hívek, mert a csapat gól nélkül állt a harmadik vonalbeli Port Vale ellen. Milan Baros aztán négy percen belül szerzett duplájával eldöntötte a továbbjutást.
  • A Sunderland évadja továbbra sem kéjutazás: az elsô osztály sereghajtója elhasalt a harmadosztályú Brentford ellen. Az elôadást D. J. Campbell vezényelte, két pompás góllal eldöntötte az érdemi kérdéseket. A két együttes az ôsszel vélhetôen közelebb lesz egymáshoz, mert a Brentford még könnyedén feljuthat, a „fekete macskák” bentmaradása ellenben egyre inkább utópia.
Egyik kapitány a másikról

„Két hete megy a cirkusz, jó lenne már túllépni az ügyön” – adta ki az ukázt az angol válogatott csapatkapitánya, David Beckham. A megnyilatkozás apropója természetesen Sven-Göran Eriksson utóbbi két hektikus hete, amelynek az lett a vége, hogy a svéd mester kénytelen volt kiteríteni lapjait: a nyár végétôl már nem ô az angolok fônöke. „Fogalmam sem volt róla, hogy Sven menni akar. Engem ez elszomorít, de lehet, hogy összességében egyáltalán nem lesz rossz. Ha ugyanis megnyernénk a világbajnokságot, az neki is elégtétel lenne. Sokan kérdezik, hogy ez a helyzet nem rontja-e az esélyeinket. Szerintem nem. Való igaz, a torna után új edzônk lesz, de Németországban még Sven vezet majd minket. Ô velünk van, és mi vele vagyunk” – zárta mondandóját Beckham.

Ezalatt a szövetség már kidolgozta az ütemtervet az új tréner beiktatására. Elôször is: a kutatást vezetô Brian Barwick magához rendel néhány öreg rókát az ország vezetô szakértôi közül, majd a kis csapat kiválasztja a potenciális jelöltet – még a vb kezdete elôtt. „Megengedhetjük magunknak, hogy szép nyugodtan dolgozzunk. A lényeg, hogy június elejére meglegyen az emberünk, hogy a vébén már tanulmányozhassa a csapatot. A kritériumokról viszont semmit sem mondok, nem akarok saját magammal kiszúrni” – köszönt el egy mosoly kíséretében az ôt faggatóktól Barwick. ---- Eredmények
FA-KUPA, 4. forduló
Everton–Chelsea 1–1 (McFadden 36., ill. Lampard 72.)
Bolton–Arsenal 1–0 (Jannakopulosz 84.)
Cheltenham (IV. osztályú) - Newcastle 0–2 (Chopra 40., Parker 42.)
Aston Villa–Port Vale 3–1 (Baros 69., 73., Davis 90., ill. Lowndes 84.)
Brentford (III.)–Sunderland 2–1 (D. Campbell 56., 88., ill. Arca 65.)
Charlton–Leyton Orient 2–1 (J. Fortune 6., Bothroyd 90., ill. Steele 52.)
Coventry (II.)–Middlesbrough 1–1 (S. John 53., ill. Hasselbaink 45.)
Manchester City–Wigan 1–0 (Andy Cole 83.)
Reading (II.)–Birmingham 1–1 (Long 30., ill. Dunn 66.)
West Ham–Blackburn 4–2 (Sheringham 32. – 11-esbôl, Etherington 37., Hizanisvili 59. – öngól, Zamora 72., ill. Bentley 1., Neill 64.)

További eredmények
Colchester (II.)–Derby (II.) 3–1, Leicester (II.)–Southampton (II.) 0–1, Preston (II.)–Crystal Palace (II.) 1–1, Stoke (II.)–Walsall (III.) 2–1
A gyôztesek továbbjutottak, a döntetlennel záruló mérkôzéseket fordított pályaválasztói joggal újrajátsszák.

A Portsmouth–Liverpool és a Wolverhampton (II.)–Manchester United találkozót vasárnap rendezik meg.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik