Hetven esztendeje, Garmisch-Partenkirchenben szerepelt első alkalommal a játékok műsorán az alpesi sízés, és egyre inkább a figyelem középpontjába került. Főleg igaz ez az előző évezred végére, és talán még inkább napjainkra, amikor a síelés óriási divat, elképesztő mennyiségű pénz ömlik a sífelszereléseket gyártó cégekhez, szinte miniatűr városkák épülnek a síparadicsomok pályái mellé. A Világkupában hétről hétre tízezrek vándorolnak a Formula–1 mintájára kialakított sorozat versenyhelyszíneire. Egészen biztosan telt ház lesz a Torinótól mintegy, száz kilométerre lévő Sestriere-ben is, ahol az alpesi sí öt számát rendezik meg, s ahol külön olimpiai falut rendeztek be a versenyzőknek, s ahol egészen biztosan profi körülmények várják majd a résztvevőket, hiszen a sícirkusz esztendők óta várva várt, visszatérő vendég az Alpok ezen részén is.
Getty Images
Senkit sem lepne meg, ha a csodálatos Janica Kostelic öt aranyat vinne haza Torinóból
Getty Images
Senkit sem lepne meg, ha a csodálatos Janica Kostelic öt aranyat vinne haza Torinóból
Amikor a pénz elkezdett beáramlani a sportágba, s a Világkupa egyre népszerűbbé vált, a sorozat főszervezői kitalálták, hogy a hagyományos lesiklás–műlesiklás–óriás-műlesiklás leosztás mellé beiktatnak még egy gyors számot, a szuper óriás-műlesiklást. Azóta egyre inkább a specializálódás a síelés jellemzője. 1984-ig csak az ,,alaphármasban” osztottak érmeket, s kétszer is előfordult, hogy egy embernek egy olimpián sikerült megnyernie mind a három számot. 1956-ban Olaszországban, Cortina d’Ampezzóban az osztrák Toni Sailernek tapsolhattak rajongói, majd 1968-ban Grenoble-ban szinte euforikussá vált a nézők hangulata, hiszen egy hazai kedvenc, Jean-Claude Killy teljesítette a sísport akkori olimpiai Grand Slamjét. Két hölgynek majdnem sikerült lekopíroznia az urak mutatványát, ám 1980-ban Lake Placidben a liechtensteini Hanni Wenzelt a lesiklásban megelőzte az osztrákok nagyasszonya, Annemarie Moser-Pröll, míg négy évvel korábban Innsbruckban a német Rosi Mittermaier elől az óriás-műlesiklásban a kanadai Kathy Kreiner vette el a triplázás dicsőségét.
Miután 1988, Calgary óta a szuper óriás-műlesiklással és a kombinációval tovább bővült az éremnyerés lehetősége, egyre kevesebb a valószínűsége annak, hogy valaki minden számot besöpörhessen. Ez alkalommal azonban kínálkozik rá esély, mégpedig nem csupán elméleti. A horvátok zászlóvivője, Janica Kostelic képes lehet arra, hogy mind az öt számban felálljon a dobogó tetejére. Négy évvel ezelőtt, az akkor mindössze húszesztendős síelő, aki az idő tájt a Világkupában még csupán a technikai számokban jeleskedett, megnyerte a szlalom, a kombináció és az óriás aranyát is, pici edzés sosem árt alapon elindult a szuper óriás-műlesiklásban is, ahol megelőzte egy Daniela Ceccarelli nevű olasz hölgy, aki se előtte, se azóta nem nyert semmit. A háromszoros bajnok horvát világsztár vigyorogva nyilatkozta: felvetődött, hogy elindul a férfiak között is, de a fiúk könyörögve kérték, ne tegye.
Kostelic azóta több energiát fordít a gyors számokra – ő az első hölgy, aki minden szakágban nyert Vk-futamot –, de közben nem veszít a technikai számokban meglévő lazaságából s kitűnő versenyzői erényeiből. Így nem lenne meglepetés, ha öt aranynyal térne haza Zágrábba. Szándékait elsősorban a svéd Anja Pärson – ha nem lenne Kostelic, ő szintén pályázhatna öt aranyra is –, valamint az osztrákok hiúsíthatják meg: gyors számokban a tapasztalt hármas – Michaela Dorfmeister, Renate Götschl és Alexandra Meissnitzer – technikai számokban pedig a fiatal generáció, Marlies Schild, Nicole Hosp vagy Kathrin Zettel. A férfiaknál ezúttal nincs Kostelichez hasonlóan kiemelkedő favorit. Ugyanakkor Hermann Maier, Bode Miller, Benjamin Raich és Daron Rahlves bizonyára csalódna, ha arany nélkül térne haza, de ugyanez elmondható még tucatnyi versenyzőről. A hazai közönség nyilván roppant szomorú lenne, ha február 25-én, úgy este nyolc óra tájban nem Giorgio Roccát szólítanák a legbizonytalanabb szám, a műlesiklás eredményhirdetésekor a dobogó tetejére.
És van még valaki, akire érdemes figyelni. A 35. esztendejében járó, második kislánya születését ünneplő, norvég Kjetil André Aamodtnak van már három aranya – az első még Albertville-ből – és négy másik érme három olimpiáról. Nyert Világkupa-versenyt minden szakágban, és bár a technikai számokra az idén nem fordít energiát, szuper óriás-műlesiklásban alig egy hete dobogón állt Garmischban…
Menetrend Február 12., 12.00: Férfilesiklás Február 14., 12.00: Férfi kombináció lesiklás. 17.00: Férfi kombináció műlesiklás, 1. futam. 19.00: Férfi kombináció műlesiklás, 2. futam Február 15., 12.00: Női lesiklás Február 17., 12.00: Női kombináció lesiklás. 17.00: Női kombináció műlesiklás, 1. futam. 19.00: Női kombináció műlesiklás, 2. futam Február 18., 11.00: Férfi szuper óriás-műlesiklás Február 19., 12.00: Női szuper óriás-műlesiklás Február 20., 9.30: Férfi óriás-műlesiklás, 1. futam. 13.30: Férfi óriás-műlesiklás, 2. futam Február 22., 14.45: Női műlesiklás, 1. futam. 17.45: Női műlesiklás, 2. futam Február 24., 9.30: Női óriás-műlesiklás, 1. futam. 13.00: Női óriás-műlesiklás, 2. futam Február 25., 15.00: Férfi műlesiklás, 1. futam. 18.30: Férfi műlesiklás, 2. futam
A helyszínek Sestriére, Borgata: férfilesiklás, férfi kombináció, férfi szuper óriás-műlesiklás Sansicario, Fraiteve: női lesiklás, női kombináció, női szuper óriás-műlesiklás Sestriére, Colle: férfi-női műlesiklás, óriás-műlesiklás ---- A 29 éves Tuss Réka a jelenkor egyik legjobb hazai síelôje; 13-szoros magyar bajnok, a 2003-as Saint Moritz-i világbajnokságon két pályát is teljesített. Mûlesiklásban 44., óriás-mûlesiklásban 47. lett. Két esztendôvel késôbb a bormiói vb-n ez utóbbi szakágban az 58. helyen zárt.
– Miért éppen ezt a sportágat választotta? – Édesapám vitorlázó volt, és egy idôben együtt vitorláztunk a sokszoros magyar bajnok síelôvel, Kôvári Ildikóval, aki rábeszélt a sízésre – mondta Tuss Réka. – Megtetszett. Hegyek, jó levegô… – Miként lehet Magyarországon felkészülni egy olimpiára? – Itthon csak az erônléti edzések zajlanak Pigniczky Dorottya irányításával. A havon Ausztriában, St. Lambrechtben, Murautól tizenöt kilométerre gyakorolunk. Ott Gönczi Antal vezeti az edzéseimet.
– Ki a kedvenc versenyzôje? – Élvezet nézni Janica Kostelic síelését. Tôle megpróbáltam ellesni egy-két mozdulatot. Ahogy ô siklik a havon, az maga a harmónia. Annyira nyugodt, és mégis gyors. – Konkrétan mi az, amit Kostelictôl ellesett? – Azt mondják, az én síelésem is kifejezetten nyugodt, viszont sajnos nem vagyok annyira gyors.
– Milyen eredménnyel lenne elégedett az olimpián? – Ha az elsô helyezett idejénél az enyém nem lenne tizenöt százaléknál többel gyengébb, már elégedett lennék. Persze ez azt is feltételezi, hogy végigmentem a pályán.
---- Elhúzódott a regisztráció MOB. A magyarok elôkészítô csoportjának elsô napja késôn fejezôdött be. Molnár Zoltánék az elhúzódott regisztráció után csaknem éjfélkor tudták elfoglalni szálláshelyüket. A magyar csapat a bolgárokkal egy épületben, három szinten hat apartmant kapott két- és egyágyas szobákkal.
Dugók az utakon Közlekedés. Az idôjárás tavaszias. A városban öt-tíz Celsius-fokot mérnek. A hegyekben is csak nulla fok körül van a hômérséklet, és így a korábban leesett tekintélyes mennyiségû hó nem olvad. A hegyekben lévô versenypályák megközelítése viszont hallatlanul nehéz. Az elôjelek szerint a közlekedés a téli olimpia egyik nehezen megoldható gondja marad.
Bizakodnak a kínaiak Várakozás. Hetvennyolc tagú, minden korábbinál népesebb csapat képviseli Kínát. Az ázsiai ország sportvezetôi azt szeretnék, ha a válogatott túlszárnyalná a legutóbbi játékokon elért eredményét, vagyis a Salt Lake Cityben begyûjtött nyolc medáliánál, a két arany-, két ezüst- és négy bronzéremnél többet szerezne. A kínaiak négy éve nyerték elsô két aranyukat, s az összesítésben két elsô, 12 második és nyolc harmadik helyezést értek el az eddigi téli játékokon.
Sízô viszi a zászlót Döntés. Az alpesi síelô Renate Götschl viszi az osztrák csapat zászlaját a torinói téli olimpia pénteki megnyitóján. A 2002-es Salt Lake City-i játékokon kombinációban ezüst-, lesiklásban bronzérmes versenyzô 82 tagú csapat élén vonul majd be az olimpiai stadionba. Az ország küldöttsége négy éve összesen két arany-, négy ezüst- és tíz bronzéremmel tért haza az olimpiáról.
Politikusok a díszpáholyban Hírességek. Legalább egy tucat állam- és kormányfô vesz részt a torinói téli olimpia megnyitóján. A színpompás eseményt a helyszínen tekinti meg többek között V. Harald norvég király, II. Albert monacói herceg, Horst Köhler német köztársasági elnök és Kazimierz Marcinkiewicz lengyel kormányfô. Az Egyesült Államokból és Nagy-Britanniából egyaránt a First Ladyk érkeznek Laura Bush és Cherie Blair személyében. A gála sztárvendége, meg nem erôsített hírek szerint, Sophia Loren olasz filmdíva lesz.
Átadták a metrót Avatás. Hat nappal a torinói téli olimpia megnyitóünnepsége elôtt átadták az észak-olasz város elsô metróvonalát. Az egymilliárd euróból épült hét kilométeres vonalon vezetô nélküli, teljesen automata szerelvények közlekednek.