Szó sincs szerencséről

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2006.03.06. 00:09
Címkék
Huszár Erikára rászakadt a népszerűség. Már odakint, Torinóban megtalálták, aztán múlt hétfőn este tizenegykor, alighogy kilépett a Ferihegy 2 üvegajtaján, legalább három tévécsatorna forgatócsoportja rohanta meg a XX. téli olimpia legeredményesebb magyar sportolóját. Nem véletlen, hogy a Nemzeti Sport szavazásán is Huszár Erika lett február hónap sportolója.
Torino elôtt még kevesen ismerték, az olimpiának köszönhetôen azonban egy ország kedvence lett
Torino elôtt még kevesen ismerték, az olimpiának köszönhetôen azonban egy ország kedvence lett
Mirkó István
Torino elôtt még kevesen ismerték, az olimpiának köszönhetôen azonban egy ország kedvence lett
Torino elôtt még kevesen ismerték, az olimpiának köszönhetôen azonban egy ország kedvence lett
Torino elôtt még kevesen ismerték, az olimpiának köszönhetôen azonban egy ország kedvence lett
Mirkó István
Torino elôtt még kevesen ismerték, az olimpiának köszönhetôen azonban egy ország kedvence lett

„Lassan egy hete tart a pörgés, egyik stúdióból ki, a másikba be, de egyelőre csak a jó oldalát tapasztalom a médiaérdeklődésnek. Mindenki aranyos velem – lekopogom –, az egyetlen hátulütője a dolognak, hogy az a kevés szabadidőm, ami volt, még kevesebb lett. No, de sokkal jobb népszerűnek lenni, mint illegalitásban dolgozni, reggelente fél ötkor kelni…” – torkollik a röpke telefonbeszélgetés filozófiai fejtegetésbe.
Persze mindezt már nyugodtan borítékolhattuk múlt hétfőn, amikor a torinói Casella repülőtér várócsarnokában cseréltünk eszmét az elmúlt két hónap legjobb magyar sportolójával. Milyen különös: ha valaki egy évvel ezelőtt fogadást ajánl, hogy kétszer egymás után Huszár Erika lesz a hónap sportolója lapunk voksolásán, reflexből azt kérdeztük volna: ki az a Huszár Erika?!
Tényleg: ki is az a Huszár Erika?

Huszár Erika

Születési idő, hely: 1983. november 22., Jászberény
Egyesülete: Tornádó Rövid pályás Gyorskorcsolya SE
Nevelőedzője: Belovai József
Edzői: Bánhidi Ákos (klub), Telegdi Attila (válogatott)
Legjobb eredményei: olimpiai 4. (1500 m, 2006); Eb-3. (váltó, 2006), Eb-4. (500 m, 2006), összetett Eb-7. (2006); összetett Világkupa-6. (2005), Világkupa-7. (500 m, 2005); országos bajnok (2005)
A nagykörűi cseresznye dicsérete

Tősgyökeres jászsági család sarja. A mama jászberényi, a papa Nagykörűből származik, a Tisza partjáról, onnan, ahol a világ legfinomabb cseresznyéje terem.
(„Nyaranta alig vártam, hogy lemehessek a nagyiékhoz, és degeszre egyem magam a cseresznyéjükkel. De ha az ikerbátyámat, a nálam négy perccel idősebb Attilát vagy a huszonhét éves Ágit, netán a másik nővéremet, a huszonhat esztendős Évát kérdeznék, ők is ugyanazt válaszolnák: a nagykörűi cseresznyének nincs párja!”)

Erika életpályájába odafönt belekódolták a sportot. Édesanyja a jászberényi tanítóképző főiskola testnevelő tanára, a négy gyerek alig tanult meg járni, máris sílécet csatoltak, a sítábor, a túrázás, majd a szertorna kikerülhetetlen állomásai Erika életének.
(„A tornától a kiváló egyensúlyérzékemet kaptam, talán felesleges hangsúlyoznom, a rövid pályás gyorskorcsolyázáshoz mennyire szükséges a tenyérnyi helyen történő manőverezés képessége.”)

Erika már óvodásként megtanult korcsolyázni, úgyszólván kikerülhetetlenül – az óvoda ott volt a jégpálya mellett. A kisgyermekkor a helyi jeles hokicsapat árnyékában telt, Mihonyik, Puskarjov, Donyika neve az ábécével együtt rögzült a memóriába.

(„Sok pályatársamhoz hasonlóan a görkorcsolyával kezdtem, telente automatikus kiegészítő sportnak számított a jeges változat. Belovai József tanár úr toborzott minket, kezdetben hokikorival, majd idővel már a speciális, rövid pályára tervezett korcsolyával gyakoroltunk. 1998 környékén már szinte minden versenyemen országos csúcsokat döntögettem, abban az évben St. Louisban, a junior-világbajnokságon tizennegyedik lettem ötszáz méteren.”)
Ami önmagában nem szenzáció, no, de ha elkezdünk számolni, és rájövünk, hogy Erika még csak 14 éves volt, akkor bizony le a kalappal. Aztán két évvel később, a székesfehérvári junior-vb-n tizenharmadik helyezés 500 méteren – akárcsak most, Torinóban…

Huszár Erika önkritikus: szerinte 1500 méteren az olimpiai siker ellenére nincs ott az elitben, 500-on viszont, állítja, az elsô hat közé tartozik
Huszár Erika önkritikus: szerinte 1500 méteren az olimpiai siker ellenére nincs ott az elitben, 500-on viszont, állítja, az elsô hat közé tartozik
Huszár Erika önkritikus: szerinte 1500 méteren az olimpiai siker ellenére nincs ott az elitben, 500-on viszont, állítja, az elsô hat közé tartozik
Hajnali futás kétes alakok között

Ilyenkor szokott következni a sablonos életrajzokban, hogy megtört az ígéretesen induló sportolói karrier. Jászberényben bezárták a műjégpályát, s három évre a tanulás és a gyorsasági görkorcsolya került előtérbe. Egészen a 2003-as nagy visszatérésig.

(„Megijedtek a versenytársak, azt hitték – s magam is azt hittem –, hogy egy csapásra visszaszerzem a helyem a hazai ranglista élén. A valóság azonban sokkal keservesebb volt, nagyon meg kellett küzdenem a visszazárkózásért. De végül sikerült, miként a kvalifikáció is Torinóra.”)
A XX. téli olimpián történtek ismeretesek: 13. helyezés a kedvenc távon, 500 méteren, tizenegyedik 1000 méteren és negyedik hely a legkevésbé kedvelt számban, 1500-on. S közben folytonos önértékelési zavarok, kutakodás az internetes fórumokon, hogy vajon hányan vélik úgy, hogy a szerencse meg a bírói döntések is belejátszottak a valóban szédületes negyedik hely megszerzésébe.

(„Ne szédítsük egymást… Ezerötszázon, ahol negyedik lettem, nem érzem magam az első hatban a világon, ötszázon viszont, amit elszúrtam Torinóban, igenis ott vagyok! Sajnos a legrövidebb távon elsőre kiugrottam, s attól kezdve már nem igazán volt esélyem a jó szereplésre, hiszen többé nem kockáztathattam. A második korai rajt ugyanis kizárással jár.”)
Huszár Erika jászberényi létére most már jó ideje Budán, a Szent Gellért téren lakik, s onnan indul a hajnali edzésekre. Autója nincs, ezért – elviekben – a 7-es busszal bumlizik ki a Kisstadionhoz. Elviekben…

(„Igen, mert csak a Keletiig tudok eljutni tömegközlekedéssel, olyan korán ugyanis még nem jár a hetes busz, s gyakran futva kell eljutnom a stadion területéig. Nem finom, úri környék, olykor nagyon kell figyelnem, hogy bele ne botoljak afféle kétes alakokba. De mindent a sportért! Naponta két jeges edzésem van, egy reggel, egy este, ezenkívül hetente kétszer-háromszor kondizunk, meg futunk is éppen eleget, bemelegítés gyanánt, meg egyébként is.”)

Fohász minden verseny előtt

Esténként kilencre ér haza, de akkor még nem tud elaludni, a szobabiciklin teker egy órát.
(„A szobabiciklizés gátolja a savasodást, és elősegíti a regenerációt. Az elmúlt fél évben egyetlen edzésről hiányoztam, mert megnéztem a Diótörőt, azt nem lehetett kihagyni. Amúgy olvasni is szoktam, a kedvencem Lance Armstrong két önéletrajzi munkája. A hétszeres Tour-győztes bringás a példaképem.”)
No és a fiúk? Egy csinos, 22 éves hölgy esetében ez is kérdés.

(„Férjhez menetelről egyelőre szó sincs, a gyorskori teljes embert kíván. A sportos férfi a zsánerem. Nem kapkodok, amúgy is minden meg van írva valahol. Hiszek Istenben, bár nem vagyok templomba járó ember. Édesanyám szokta mondogatni, az kell, hogy minden cselekedetemet a szeretet vezérelje. Igyekszem is ennek szellemében élni. Egy másik, számomra fontos ismerősömtől pedig azt a tanácsot kaptam útravalóul, hogy versenyen a rajtnál tegyem össze a kezem, s annyit mondjak magamban: „Legyen meg a Te akaratod!” Aztán korcsolyázzak teljes erőmből, a többit úgyis elintézik odafönt. Ezért is dühít, amikor a szerencsét és a bírókat emlegették a negyedik helyezésem után. Én tudom, hogy egészen másról volt szó…”) ---- F ---- 1
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik