Esélyt kér a magyar-horvát pályázat

Munkatársunktól MunkatársunktólMunkatársunktól Munkatársunktól
Vágólapra másolva!
2006.03.16. 01:53
Címkék
Davor Suker (balra), az egykori horvát csillag és Gyárfás Tamás elégedett
Davor Suker (balra), az egykori horvát csillag és Gyárfás Tamás elégedett
Meggyesi Bálint
Davor Suker (balra), az egykori horvát csillag és Gyárfás Tamás elégedett
Davor Suker (balra), az egykori horvát csillag és Gyárfás Tamás elégedett
Davor Suker (balra), az egykori horvát csillag és Gyárfás Tamás elégedett
Meggyesi Bálint
Davor Suker (balra), az egykori horvát csillag és Gyárfás Tamás elégedett

A 2012. évi Európa-bajnokságra öten pályáztak, az UEFA végrehajtó bizottsága tavaly novemberben hármat juttatott tovább. A legjobbnak Olaszország jelentkezését ítélték, amiben jelentősen közrejátszott, hogy a nagy vetélytárs 92 százalékos támogatást élvez. Ukrajnában 85.4 százalék akarja, hogy Eb legyen, Horvátországban 83 százalék, Lengyelországban 66.8 százalék, Magyarországon pedig – ez a csaknem fél évvel korábbi felmérés eredménye – 45.5 százalék.
A hét elején Budapesten találkozott az UEFA szakértői bizottsága a magyar-horvát pályázókkal, és erre az alkalomra készíttetett Gyárfás Tamás felmérést a Capital Research Intézettel. A 22 oldalas tanulmány valóban remek eredményeket tartalmaz. Így például azt, hogy a korábbi 45.5 százalékos támogatottság mostanra 80 százalékosra nőtt. És a többi adat is hasonló fejlődésről tanúskodik, mondhatni valamennyi kérdésben megduplázódtak a számok. De miért?
,,A magyarázat egyszerű – kommentálta az eredményt Gyárfás Tamás, a hazai pályázati bizottság vezetője. – A magyarok imádják a labdarúgást. Úgy vannak vele, mint a szülő a rossz gyerekkel vagy a mindennapi ember a közvetlen szeretteivel: nagyon tud rá haragudni, ugyanakkor azonnal megbocsát neki, ha a legkisebb jót látja tőle.”

A felmérési adatok önmagukban is tekintélyesek, de igazán a vetélytársakkal történő összevetésben jelentősek. Ami a támogatottságot illeti, Magyarország immár az olaszok nyomában van, a majdani Eb-mérkőzésekre jegyet pedig Horvátország után nálunk vennének a legtöbben.
Az UEFA budapesti szemináriumán Gyárfás Tamás hivatalosan is bejelentette, hogy megváltozott a horvát–magyar pályázat jelmondata. Az eddig így szólt: ,,Ketten egyért, egy tizenkettőért”. Gyárfás szerint ennek nem volt üzenete, hiszen eddig is mindenki tudta, hogy a horvátok és magyarok együtt pályáznak. Már félreérthető volt, hogy a 12 mit jelent, 12 csapatot vagy 2012-t. Nem vitás, hogy az utóbbit. Az új szlogen: ,,Give us the chance!”, azaz ,,Nekünk add az esélyt!”

,,Azzal hiába érvelünk, hogy jobb a labdarúgásunk, mint az olaszoké – fogalmazott Gyárfás Tamás.– A magyar gazdaság ereje, a repülőterek száma, a szállodai kapacitás, az úthálózat sem vetekszik sem nálunk, sem Horvátországban az olaszokéval. Mi azzal érvelhetünk, hogy ők előbbre vannak. Az UEFA-nak nem lehet célja, hogy a sportág gazdagjai még gazdagabbak legyenek, és a tőlük lemaradók közötti távolság tovább növekedjen. Magyarország az ötvenes években labdarúgó-nagyhatalom volt, és 2012-re vagy 2012-től – már ha mi kapjuk meg az esélyt – ismét azzá lehet.”

Ez ám a nagy szám!

Az Eb megrendezésének szándéka 80%-os támogatottságot élvez, 11% nem támogatja a pályázatot, 9%-a nem tudja, támogatná-e, illetve nem adott választ. (Korábbi adat: 45.5%-os támogatottság.)

A válaszadók háromnegyede (75%) már értesült róla, hogy Magyarország (Horvátországgal közösen) megpályázta a 2012-es labdarúgó Eb rendezésének jogát.

A lakosság több mint négyötöde (82%) szerint az Eb növelné Magyarország nemzetközi tekintélyét, 8% szerint nem, 10% nem tudja, milyen hatással lenne. (Korábbi adat: 51% ítélné hasznosnak a rendezést.)

A válaszadók több mint háromnegyede (77%) egyetért azzal, hogy az Eb-rendezés lendületet adna a magyar gazdaságnak is, 11% szerint nem ért egyet ezzel, míg 12%-a nem tudja, vagy nem adott választ.

Az Eb-rendezés a közvélemény csaknem kétharmada (63%) szerint komoly ösztönzést adna a magyar labdarúgás fejlődésének, 24% szerint nem igaz az állítás, 13% pedig nem tudja, vagy nem adott választ.

Csaknem minden második (46%) megkérdezett nyilatkozott úgy, hogy személyesen is kilátogatna az Eb-mérkőzések valamelyikére, 51% nem menne ki a találkozókra, 3% nem tudja, vagy nem adott választ.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik