Előrezavarták a hátvédet

GYENGE BALÁZSGYENGE BALÁZS
Vágólapra másolva!
2006.05.14. 02:35
Címkék
Vitathatatlan, hogy a C jelzésű kvartett a legnehezebb az összes csoport közül, így az sem lehet kérdéses, hogy a továbbjutás részben azon múlik, melyik két gárdában kapnak helyet a legeltökéltebb játékosok. Első ránézésre a kvartett leggyengébb láncszeme Elefántcsontpart, ám az afrikaiakat Didier Drogba vezeti, akinek nem szükséges elmagyarázni, mit jelent a küzdeni tudás.
Az európai klímát még mindig nehezen viselô Didier Drogba (jobbra) Németországban nem akar ráfázni
Az európai klímát még mindig nehezen viselô Didier Drogba (jobbra) Németországban nem akar ráfázni
AFP
Az európai klímát még mindig nehezen viselô Didier Drogba (jobbra) Németországban nem akar ráfázni
Az európai klímát még mindig nehezen viselô Didier Drogba (jobbra) Németországban nem akar ráfázni
Az európai klímát még mindig nehezen viselô Didier Drogba (jobbra) Németországban nem akar ráfázni
AFP
Az európai klímát még mindig nehezen viselô Didier Drogba (jobbra) Németországban nem akar ráfázni

Drogba már nem mai gyerek, huszonnyolc esztendeje született Abidjanban, és ugyan afrikai mércével nem a legnagyobb nyomorba csöppent bele, gyerekkorát korántsem a dúskálás jellemezte, sőt. Mindennél beszédesebb, hogy a mai topfutballisták közül feltehetőleg ő kóstolt bele legfiatalabbként a légióséletbe, ugyanis mindössze ötéves volt, amikor szülei a jobb élet reményében Franciaországba küldték labdarúgó nagybátyjához.

Michel Goba neve minden bizonnyal keveseknek, megkockáztatjuk, senkinek sem mond semmit – ő a nagybácsi. Ebből máris könnyű kitalálni, hogy a kis Didier-t az öreg kontinensen sem a Kánaán várta, egy sokadosztályú francia klubban játszó afrikai felmenő még akkor sem képes biztosítani mások jólétét, ha mellette illegálisan munkát vállal, mondjuk, egy építkezésen. Három év elteltével – nyolcévesen – Drogba hazatért, de nem maradt sokáig Elefántcsontparton, mivel az országot sújtó gazdasági válság miatt szülei elvesztették állásukat, és ismét elküldték Franciaországba nagybátyjához.

Michel Goba abból a szempontból jó hatással volt rá, hogy levitte focizni, és az addig védőt játszó lurkónak felnyitotta a szemét („Mit csinálsz ott hátul? A futballban csak a csatárokra kíváncsiak az emberek!” – irányította át mai posztjára a srácot), ám mivel ő maga nem volt akkora spíler, minden évben klubot váltott, ami Drogba iskolai előmenetelére kifejezetten károsan hatott. A gyerek megbukott, mire szülei – akik időközben szintén Franciaországba költöztek – eltiltották a játéktól, és csak akkor engedték vissza a pályára, amikor már ismét együtt éltek Párizs közeli otthonukban.

Elefántcsontpart ellenfelei:

  • Argentína (június 10.)
  • Hollandia (június 16.)
  • Szerbia (június 21.)
Ez a kis pedagógiai pauza sokkal nagyobb hatással volt Drogbára, mint azt a legtöbben gondolnák, tinédzserként sikerült ugyanis belenevelni a kötelesség- és felelősségtudatot. Az immár éretten gondolkodó Didier nem járt el éjszakázni, mint a legtöbb csapattársa, és ugyan az iskolában továbbra sem ő volt a legnagyobb koponya, a labdarúgásban megindult töretlen fejlődése.

Mindössze 19 éves volt, amikor szerződtette a másodosztályú Le Mans, két évre rá pedig már profi kontraktus végére kanyarította oda a nevét. A nagy áttörést az immár élvonalbeli Guingamp hozta el számára, a breton klub 2002 januárjában 150 ezer eurót fizetett érte, és ugyan a szezon második felében Drogba csak „adaptálódott” az élvonalhoz, a következő évadban berobbant a legnagyobbak közé: 34 meccsen 17 gólt vágott. Nem is maradt sokat a Roudourou-stadionban, 2003 nyarán Franciaország egyik büszkesége, az Olympique Marseille 6 millió eurót csengetett ki érte a Guingampnak.

Vb-duma

„Remek srác: gólerős, erőszakos, jópofa. Ha nem lenne már a miénk, tutira szerződtetnénk.” - José Mourinho, a Chelsea menedzsere dicsérete a támadóról
Az már más kérdés, hogy a kék-fehéreknél még nagyobbat dobott (19 bajnoki, 11 európai kupagól volt a termése, a BL-ből kipottyanó Marseille-t pedig bejuttatta az UEFA-kupa döntőjébe), így a következő nyáron már 35 millió euró volt a vételára – ennyit fizetett érte Roman Abramovics, a Chelsea mindenható mágnása. Csak halkan jegyezzük meg: ez ötmillióval több, mint amennyit a Paris St.-Germain kapott Ronaldinhóért a Barcelonától ugyanazon a nyáron.

Eddig a londoniaknál sem vallott szégyent, a tavalyi 18 gólja után az idei szezont 16 találattal zárta, igaz, nagy álmát, a BL-győzelmet még nem váltotta valóra. Azért nyert két bajnoki címet, egy ligakupát és egy Community Shieldet a Chelsea-vel, és akkor még nem említettük, hogy hazája válogatottját – Kamerunt megelőzve a csoportban – kijuttatta a világbajnokságra, az idén év elején megrendezett Afrikai Nemzetek Kupáján pedig döntőt játszhatott, amelyen Elefántcsontpart csak a tizenegyespárbajban maradt alul a házigazda Egyiptommal szemben.

Csatárzsenik egymás ellen


Didier Drogbának nagyszerű támadókat kell felülmúlnia, hiszen a holland Ruud van Nistelrooy (balra), a szerb Mateja Kezsman (középen) és az argentin Hernan Crespo egyaránt a halálcsoportnak nevezett kvartett ásza lehet.
---- V ---- &
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik