Hibátlanul kezdték a magyar versenyzők a csehországi Racicében zajló kajak-kenu Európa-bajnokságot, hiszen minden egységünk továbbjutott.
Janics Natasa a focival ébredt
Janics Natasa a focival ébredt
Racice kifejezetten érdekes hely. Száz méter sugarú körben egymás mellett van evezőspálya, temető, legelésző birkanyáj és több millió euróból épült luxusvilla. Csehország gyönyörű, ehhez kétség sem férhet. A magyarok az Elba folyó partján fekvő Roudnice nad Labem városkában laknak, amely szintén csodálatos. Racice viszont… „Borzalmas – foglalta össze röviden, tömören a lényeget Paksy Tímea. – Ledobtak egy kajakpályát a puszta közepébe, ezért borzasztóan szeles.” Társa, Keresztesi Alexandra hozzáfűzte: „Hozzászoktunk a jóhoz. Elég, ha csak Szegedet említem.”
Előfordulnak persze örömteli dolgok is errefelé. A magyarok szállodája mellett egy igazi, hangulatos cseh söröző működik, óriási plazmatévéje tökéletesen alkalmas a labdarúgó-világbajnokság meccseinek megtekintésére. Hozzávalók: hideg cseh csapolt sör. Mennyiség: ízlés szerint. Angyal Zoltán szövetségi kapitány ugyan szomorkodott egy kicsit a portugálok kiesése miatt, később bevallotta, a brazilok korai búcsúja sokkal jobban fáj neki. Janics Natasa volt a legkiismerhetetlenebb. Kétszeres olimpiai bajnokunk így felelt arra a kérdésre, hogy nézi-e este az elődöntőt: „Nem, mert nem érdekel.” Reggel aztán ezzel a kérdéssel nyitott: „Na, mennyi lett a meccs?” Amikor értesült a francia sikerről, még jobb kedvre derült: „Szuper! Remélem, a döntőt is megnyerik, nagyon drukkolok nekik!” A hotel halljában ücsörögve hirtelen ismerős dallamok ütötték meg a magyarok fülét. Az Omega Gyöngyhajú lány című dala szólt a hangszóróból. Hamarosan kiderült, hogy a cseh közszolgálati rádió adását halljuk. Örömünkbe csak az a nagyon valószínű feltevés vegyített némi ürömöt, hogy a cseh közrádió gyakrabban sugározza az Omega felvételeit, mint a magyar kereskedelmi rádiók összesen…
Délelőtt aztán az 1000 méteres előfutamokkal megkezdődött a verseny. A magyarokra nem lehet panasz, egyedül a kenu egyesben induló Joób Márton nem élt a közvetlen döntőbe jutás lehetőségével. Hét egységünk finalista, Joób és Benkő Zoltán (K–1) a középdöntőben folytatja. A délutáni ötszázas futamokat a lelátóról figyelte Keresztesi Alexandra, az ezres kajak négyes tagja, de feltűnően fáradt és álmos volt. „Ebéd után próbáltam aludni egy kicsit a szállodában, de nem tudtam – érkezett a magyarázat. – Az udvaron játszott egy kisgyerek, aki elektromos dömperrel zajongott meg kiabált, képtelen voltam pihenni.” Volt még egy érdekes megnyilvánulása Keresztesinek! A kenu egyesek előfutamában három világsztár, a német Andreas Dittmer, a cseh Martin Doktor, valamint az orosz Makszim Opaljev harcolt a továbbjutásért, a magyar lány ennek ellenére az egyes pályára koncentrált: „Ki pajszeroskodik ott alul?” – tette fel az első hallásra teljességgel értelmetlen kérdést. Hamarosan érkezett a magyarázat. A pajszeroskodik szó jelentése: erőlködik. Így már mindjárt más. De legalább ízelítőt kaphattunk a kajakos szlengből…
Keresztesi persze beszélt komoly dolgokról, a többi között a jelentős fölénnyel megnyert futamukról is: „Volt már jobb rajtunk is, de aztán megindultunk. Később kiengedtünk kicsit, ötszáznál pedig megint megindultunk.” Mintha nem is előfutam lett volna, hanem edzőfutam. Amúgy ötszázon is remekeltek a magyarok, Benkő Zoltánra középdöntő vár, a többiek már a fináléban vannak.
SZAKÉRTŐ: Angyal Zoltán szövetségi kapitány
Nagyon kellemes meglepetés volt számomra Mike Róbert kiváló szereplése és továbbjutása. A többiekre sem lehet panaszom, ahogy voltaképpen várható volt, mindenki továbbment. A férfiak mezőnyében nagy csatákra, szoros döntőkre van kilátás. Optimista vagyok, mert sok versenyzőnk kitűnő formában van.
A nap futama: C–2, 1000 méter, 2. előfutam – 1: Kolonics György, Kozmann György (5-ös pálya)
Pályabeosztás: 1-es pálya: üres. 2-es: Jiri Heller, Jan Brecka (cseh). 3-as: Makszim Prokopenko, Szerhij Bezuglij (ukrán). 4-es: Andrej Bagdanovics, Alekszandr Bagdanovics (fehérorosz), 5-ös: Kolonics György, Kozmann György (magyar). 6-os: José Alfredo Bea García, David Mascato García (spanyol). 7-es: Adnan Aliev, Dimitar Atanaszov (bolgár). 8-as: Mathieu Beugnet, Mathieu Goubel (francia).
„Nem kell folyamatosan az élen állnod, a legfontosabb, hogy a futam végén te legyél az első!” – örök igazság ez, amelyet a rendkívül rutinos magyar egység is pontosan tud. Kolonicsék fokozatosan javítottak helyezésükön, emeltek a csapásszámon, és végül szoros, kiélezett csatában megnyerték versenyüket (2.4 tizedet vertek a fehéroroszokra), így bejutottak a szombat délelőtti fináléba.