Csalódást okoztak a tavalyi világbajnokság dobogójára fellépő női válogatottak a Kínában megrendezett Világkupán. Az aranyérmes magyar együttes az ötödik, az ezüstérmes amerikaiak a negyedik, a harmadik kanadaiak a hetedik helyen kötöttek ki Tiencsinben. Persze ez még nem földindulás, az élen végző ausztrálok sem biztos, hogy állócsillagként ragyognak ezután a nemzetközi póló égboltján. Ám az valamit jelent, hogy a Sydneyben elért olimpiai sikerük után, szisztematikus munka és játékoscsere eredményeként, először akasztottak érmet a nyakukba világversenyen.
Németh Ferenc
Nem örülhetett sokszor a csapatkapitány, Stieber Mercedes sem
Németh Ferenc
Nem örülhetett sokszor a csapatkapitány, Stieber Mercedes sem
Emlékeztető
A magyar válogatott eredményei a Világkupán Olaszország 7–8 Kanada 10–9 Ausztrália 6–9 Oroszország 5–7 Görögország 16–7
A magyar csapat új szövetségi kapitánnyal, Szilágyi Péterrel a kispadon szerepelt a Vk-n. A szakember bemutatkozása nem nevezhető sikeresnek, aminek egyik oka, hogy a csapat nem indult a Világligában, így nem térképezhették fel a leendő ellenfeleket, és mindössze két, szakmailag hasznosnak ítélhető mérkőzést játszottak a felkészülés alatt.
„Csalódás a szereplésünk, többre, éremre számítottunk – mondta Szilágyi Péter. – Noha csak három helyen változott a világbajnok csapat, szerkezeti változásokat is végrehajtottam, nem mindenki játszott azon a poszton, amelyen korábban. Például Zantleitner Krisztina első számú bekkből első számú center lett, míg Takács Orsolya sokkal több szerepet kapott védőként. Ha mindenki a helyén volt, a védekezés és a támadás egyaránt olajozottan ment, de ha a mozgások során megkeveredtünk, nem hoztuk azt, amit tudunk. Ezen kell javítani, és még egy fontos tényező: túl hosszú hullámvölgyeink voltak, rövidíteni kell őket. Például ne öt egyre kapjunk ki egy rosszul sikerült negyedben, hanem – mondjuk – csak három kettőre.”
Feltűnt, hogy az itthon centerként egyeduralkodó, a bajnokságban a legtöbb gólt szerző Bujka Barbara csak az utolsó, már tét nélküli találkozón, a görögök ellen szerzett gólt. Vajon miért? Szilágyi Péter azzal magyarázza, hogy ő az egyetlen új ember (Primász Ágnes és Tóth II Andrea visszatérő), így hoszszabb idő szükséges a beépítéséhez. A kapitány Zantleitner Krisztina és Valkay Ágnes produkcióját emelte ki, de az elnyűhetetlen csapatkapitány, Stieber Mercedes fontos szerepét is hangsúlyozta – a Fiorentina játékosa nemcsak a vízben, hanem a parton is rengeteget tesz a csapatért. Csalódást senki sem okozott, de az olaszok és oroszok elleni szoros találkozón hiányoztak az extrateljesítmények.
Szilágyi Péter az Európa-bajnokságra nem tervez változást, persze kihasználja a lehetőséget, hogy tizenhárom helyett tizenöt játékost nevezhet. A Kínában szereplőkhöz a világbajnok Tóth I Andrea, illetve Szabolcsi Dóra, és esetleg a jelenleg tartó junior Eb-n a névjegyét letevő valamelyik játékos csatlakozhat. A szakvezető nem aggódik: ahogy mondja, a magyar válogatottban az erőtől duzzadó középkorosztály, a tehetséges fiatalok és a rutinos játékosok ideális elegyet alkotnak.