Shaquille O’Neal fantasztikus kosaras – bizonyos vélemények szerint a legjobb, aki valaha parkettra lépett –, de méreteinél és a pályán kifejtett hatásánál csak az egója nagyobb. Nyilvánvaló, hogy nem éri be főfoglalkozásával: szétfeszíti a sportolói lét kereteit. Volt már filmszínész, rapénekes, seriff – most ingatlanfejlesztésbe kezdett jelenlegi lakhelyén, Miamiban. Potom egymilliárd dollár befektetésével…
Shaquille O?Neal énekesként is roppant sikeres, más kérdés, hogy a lemezei aligha kerülnek be a zenetörténet legnagyszer?bb alkotásai közé
Shaquille O?Neal énekesként is roppant sikeres, más kérdés, hogy a lemezei aligha kerülnek be a zenetörténet legnagyszer?bb alkotásai közé
Mielőtt a Michael Jordan-imádók a szívükhöz kapnának a bevezetőben megkockáztatott értékítélet miatt, gyorsan szögezzük le: Elliott Kalb remek, szigorúan statisztikai adatok elemzésén alapuló könyve (Who’s Better, Who’s Best in Basketball?) a Shaquille O’Neal, Wilt Chamberlain, Michael Jordan, Bill Russell, Kareem Abdul-Jabbar sorrendet állítja fel az örökrangsor élcsoportjában, de ez csak egy mellékszál. Shaqnek ezen a helyen nem a játéktudását, a sportágra gyakorolt hatását szeretnénk méltatni. Nem. Írásunk témája Shaq – minden egyéb minőségében.
Pokoli torony épül a miami tengerparton
Egy minapi hír szerint a Miami Heat 216 centis, 147 kilós centere megalakította a The O’Neal Group elnevezésű ingatlanfejlesztési vállalkozást, amely egymilliárd dollárnyi (mintegy 220 milliárd forint) tőke bevonásával alaposan átalakítaná Florida legnagyobb városának arculatát. A The Met névre hallgató projekt gyöngyszeme egy 866 láb (265 méter) magas felhőkarcoló, az Egyesült Államok legmagasabb lakóépülete New Yorktól délre. Épül továbbá egy irodaház, egy ötcsillagos luxushotel (Marriott), egy szórakoztatócentrum, egy hatalmas étteremegyüttes s egy, a nap huszonnégy órájában nyitva tartó fitneszközpont. A lakónegyed néhány saroknyira a Miami Heat csarnokától, az American Airlines Arenától délre épül, a Biscayne Boulevard nevű, tengerparti sétányon. Az O’Neal Group a későbbiekben Shaq szülőföldjén, New Jersey államban, továbbá Los Angelesben, Louisianában és Dél-Florida egyéb területein is építkezne – amennyiben a mostani vállalkozás sikerrel jár. (A helyszínek kiválasztása nem a véletlen műve: Shaq a Louisiana állami egyetemre járt, a Los Angeles Lakersszel nyert három NBA-bajnoki címet, Florida pedig, nemdebár, az az állam, amelyben a kosaras első és harmadik klubja, az Orlando Magic, illetve a Miami Heat működik.) „Vállalkozásomnak az a célja, hogy javítsak a dél-floridai emberek életkörülményein” – jelentette ki Shaq, rámutatva, hogy a The Met összesen 1100 embernek kínál majd lakást.
O’Neal egyébként nem ügyetlen szereplő az ingatlanpiacon. Amikor 2004 nyarán a Lakerstől a Heatbe igazolt, Miami legelőkelőbb negyedében, a Star Islanden vásárolt magának 19 millió dollárért egy kétezer négyzetméter alapterületű házat – palotát… –, amelyet még Rony Seikaly, a Heat egykori centere építtetett 1992-ben. Shaqnek azért tetszett meg az épület, mert az ajtónyílások hét láb magas emberre voltak méretezve… „Ez az első olyan ház, amelyikben kényelmesen elférek” – jelentette ki akkor O’Neal, ám a szerelem gyorsan elpárolgott, és a kosaras tavaly nyáron már el is adta az ingatlant. Pedig olyan hírességek voltak a szomszédai, mint Gloria Estefan és Sean „P. Diddy” Combs. Igen ám, csakhogy érkezett egy csábító, 30 millió dolláros ajánlat. Ezzel meg is dőlt a dél-floridai csúcs, az eddigi legmagasabb ár, amelyet egy ingatlanért ott kifizettek, 21 millió volt…
Sikerek és bukások a filmvásznon
Shaq sohasem érte be azzal, hogy a világ legjobb, legsikeresebb kosárlabdázója legyen. Már 22 évesen főszerepet vállalt a Csont nélkül (Blue chips) című alkotásban, amelyben gyakorlatilag önmagát alakította. Az alapsztori egy kiugróan tehetséges, fiatal louisianai kosaras pályafutásának kibontakozásáról szól, az edzőt Nick Nolte játszotta, s a rendező sem akárki volt: William Friedkin. Igen, a Francia kapcsolat és az Ördögűző alkotója. Nem is csoda, hogy a szakma a Csont nélkült minden idők legjobb sportfilmjei közé sorolja, nem is olyan nagy távolságra a Tűzszekerektől. Az erős kezdést pocsék folytatás követte, immár nagy biztonsággal leszögezhetjük: O’Neal filmszínészi karrierjének legnívósabb mozija az első volt, azóta egyre pocsékabb filmekben vállal szerepeket az óriás.
Az 1994-es kezdetet két évvel később a Kazaam nevű bóvli követte, amelyben egy gigantikus méretű dzsinnt alakított, majd jött a Hamm Burger című mozi, s 1997-ben a Steel, vagyis az Acélzsaru. Na, ez minősíthetetlen gagyi, ennek megfelelően a hazai kereskedelmi tévék is időről időre műsorukra tűzik. Azóta a behemót szerepet kapott még három másik, feledhető filmben, legutóbbi kiruccanása a filmvászonra a 2006-os, tehát idén bemutatott Scary Movie 4, a magyarországi keresztségben a Horrorra akadva címet kapó limonádé negyedik része.
Egymilliónál is több lemezt adott el
A kosaras már fiatalon rádöbbent, hogy – Torgyán doktor után szabadon – „...roppant szűk azon dolgok köre, amelyekhez én nem értek…” Így például remek énekhangja is van, s ezt a rapmuzsikában gondolta kamatoztatni. 1993-ban jelent meg első albuma, a Shaq Diesel, majd egy évvel később a Shaq Fu – Da Return. A zenetörténet egyik megmagyarázhatatlan csodája, hogy mindkét CD sikert aratott, így hát 1996-ban megjelenhetett a The Best of Shaquille O’Neal című válogatás is. Még ugyanabban az évben kijött a You Can’t Stop the Reign című lemez, majd 1998-ban a Respect (Tisztelet) című opusz. Legutolsó, 2001-es próbálkozása már kiadatlan maradt – talán nem véletlenül… Azért az emberi ízlés mélységei kifürkészhetetlenek: Shaq raplemezeiből az eltelt 13 évben több mint egymillió darabot adtak el...
O’Neal, az ötgyermekes családapa nagy tisztelettel viseltetik az amerikai rendőrség munkája iránt. Maga is elvégezte a Los Angeles-i rendőrakadémiát, és a helyi kikötői rendőrség tartalékállományú hadnagya. 2005 márciusában kinevezték tiszteletbeli helyettes seriffnek, és tagja lett annak az akciócsoportnak, amely az internet segítségével dolgozó, kiskorú gyermekekre vadászó szexuális bűnözőket deríti fel. Miután Miamiba költözött, ott is bekapcsolódott a Miami Beach Police munkájába, s tavaly december 8-án le is tette a hivatali esküt tartalékos tiszti minőségben. ---- Az NBA sztárjai szívesen folytatnak üzleti tevékenységet, és gyakran nem is eredménytelenül. Earvin „Magic” Johnson előbb mozihálózatot működtetett Los Angeles – zömmel feketék lakta – városrészeiben, később résztulajdont vásárolt a Los Angeles Lakers csapatában, majd Canyon-Johnson Urban Fund néven csaknem egymilliárd dollárt gyűjtött össze befektetőktől, s lepusztult városi negyedek felújításába kezdett szerte az országban. Egyebek mellett Dél-Floridában is vannak érdekeltségei, a Shaq-projekt tőszomszédságában.
Egy másik kosaraslegenda, Michael Jordan hatását az Egyesült Államok üzleti életére néhány évvel ezelőtt pénzben is kifejezték: a Chicago Bulls, majd a Washington Wizards hátvédje bizonyos számítások szerint tízmilliárd dollárnyi bevételt generált. Jórészt persze az ő nevével népszerűsített Nike termékeken keresztül, de Jordan nevével borotvától alsónadrágon keresztül zabpehelyig mindent el lehetett, s még manapság is el lehet adni. ---- Shaquille O’Neal a hetedik helyen áll a Forbes magazin által évről évre megjelentetett kereseti listán, amely a sportvilág legjobban fizetett sportolósztárjait összesíti. A listán szereplő öszszegek a konkrét fizetés mellett az elmúlt 12 hónapban reklámtevékenységből befolyó pénzeket is magukban foglalják. Érdekes, hogy az évtizedekkel ezelőtt visszavonuló Muhammad Ali a harmadik helyen áll.
A rangsor élcsoportja:
1. Tiger Woods (golf) 90 millió dollár
2. Michael Schumacher (Formula–1) 58 millió
3. Muhammad Ali (profi boksz) 55 millió
4. Phil Mickelson (golf) 47 millió
5. Michael Jordan (kosárlabda) 32 millió
6. Kobe Bryant (kosárlabda) 31 millió 7. Shaquille O’Neal (kosárlabda) 30 millió 8. Valentino Rossi (motor) 30 millió 9. Alex Rodriguez (baseball) 29 millió 10. David Beckham (labdarúgás) 27 millió
Shaq 2004 nyarán öt idényre szóló, összesen százmillió dollár értékű szerződést kötött a Miami Heattel, ennek a szerződésnek most kezdi a harmadik évét. A 82 mérkőzésből álló alapszakasz minden meccséért – ha játszik, és nem sérült – 320 975 dollár és 61 cent üti a markát, ami egy 911-es Porsche turbo coupe ára az Egyesült Államokban. ---- Az NBA sztárjai szívesen folytatnak üzleti tevékenységet, és gyakran nem is eredménytelenül. Earvin „Magic” Johnson előbb mozihálózatot működtetett Los Angeles – zömmel feketék lakta – városrészeiben, később résztulajdont vásárolt a Los Angeles Lakers csapatában, majd Canyon-Johnson Urban Fund néven csaknem egymilliárd dollárt gyűjtött össze befektetőktől, s lepusztult városi negyedek felújításába kezdett szerte az országban. Egyebek mellett Dél-Floridában is vannak érdekeltségei, a Shaq-projekt tőszomszédságában.
Egy másik kosaraslegenda, Michael Jordan hatását az Egyesült Államok üzleti életére néhány évvel ezelőtt pénzben is kifejezték: a Chicago Bulls, majd a Washington Wizards hátvédje bizonyos számítások szerint tízmilliárd dollárnyi bevételt generált. Jórészt persze az ő nevével népszerűsített Nike termékeken keresztül, de Jordan nevével borotvától alsónadrágon keresztül zabpehelyig mindent el lehetett, s még manapság is el lehet adni.