Anwar Chowdry professzor húsz éven át irányította – bársonykesztyűbe bújtatott – vaskézzel a Nemzetközi Amatőr Ökölvívó-szövetséget (AIBA). A 84 éves pakisztáni elnök kedvenc fordulata ez volt: mi, bokszolók egyetlen nagy családot alkotunk. Nos, a múlt hét végén Santo Domingóban kirobbant a botrány a családban. Az AIBA kongresszusán a küldöttek új elnököt választottak a tajvani Vu Csing-kuo személyében.
Imago
Anwar Chowdry (elöl) elnök irányítása alatt családi vállalkozássá alakult át a nemzetközi amatôrszövetség
Imago
Anwar Chowdry (elöl) elnök irányítása alatt családi vállalkozássá alakult át a nemzetközi amatôrszövetség
Pedig a legutóbbi, 2002-es, kairói kongresszuson kihívó hiányában közfelkiáltással választották meg Chowdryt. Négy éve még nem mutatkoztak hajszálrepedések a megingathatatlannak tetsző családi uradalom homlokzatán.
Mert bizony a professzor irányítása alatt családi vállalkozássá alakult át az AIBA, miközben az amatőr ökölvívás helye megkérdőjeleződött az olimpiai programban, és az ismétlődő pontozói botrányok miatt a nézők elfordultak a sportágtól. Hiába volt a porhintés, hiába próbálta a sportág gerontokráciája – Chowdry mellett az afrikai kontinens elnöke, az egykor Idi Amin ugandai diktátor martalócseregében őrmesterként szolgáló, ma már szintén 84 éves tábornok, Francis Nyangweso, továbbá a 80 éves egykori EABA-elnök bolgár Emil Zsecsev – azt a látszatot kelteni, hogy minden a legnagyobb rendben, az ellentábor egyre markánsabban kezdett körvonalazódni a milliárdos tajvani vállalkozó Vu Csing-kuo körül.
Vu 1982-től 1998-ig ugyancsak az AIBA végrehajtó bizottságának tagja volt, sőt nyolc évvel ezelőtt ki is hívta Chowdryt, ám akkor megsemmisítő vereséget szenvedett, s egy időre el is tűnt a sportág vérkeringéséből.
A NOB tagjaként a világ sportjának legfelső köreiben is remek kapcsolatokkal büszkélkedő Vu most újra belevágott. A dúsgazdag építész „agytrösztjét” a török Caner Doganelli, az AIBA főtitkára, a román Rudel Obreja, az olasz Franco Falcinelli és az üzbég Gafur Rahimov alkotta. Utóbbi nem lehetett ott Santo Domingóban, mert nem kapott beutazási engedélyt, miként 2000-ben a sydneyi olimpiára a kábítószer-kereskedelemben játszott, nem is nagyon titkolt szerepe miatt. Azt rebesgették, a makulátlan gentlemannek látszó, sima modorú Vu az afrikai földrész 45 országát Dominikán képviselő küldötteknek kifizette az útiköltségét, 400 ezer dollárt áldozva nagy álma, az elnöki cím megszerzése érdekében. Ha ez igaz, máris álszentnek tűnik Vu hadjárata a Chowdry nevével fémjelzett korrupt rendszer megdöntésére.
Már a kongresszus első napján fellángoltak az indulatok a Hotel Meliá konferenciatermében. Az Egyesült Államok küldötte „Chowdry zsarnokságának végéről” szónokolt, amikor pedig Ricardo Contreras, a mexikói küldött erőnek erejével próbálta magához ragadni a szót, hirtelen mellette termett az orosz AIBA-alelnök, Eduard Huszainov két testőre, s ha a „főnök” nem inti le őket, lerepítették volna a szószékről.
A titkos szavazást hajmeresztő tragédia előzte meg: a mali szövetség elnöke a tizenegyedik emeleten be akart szállni a liftbe, ám amikor kinyílt az ajtó, a szerencsétlen afrikai a negyvenméteres mélységbe lépett bele, halálra zúzva magát: a személyfelvonó ugyanis nem volt az ajtónyílásnál! Maga az elnökválasztás már nem követelt emberéletet, habár szívszorító látványt nyújtott a 83:79 arányú vereségét rezzenéstelen arccal viselő, évek óta tolószékbe kényszerülő Chowdry, a bukott elnök. A némiképp váratlan győztes a sportág felvirágoztatását ígérte, ám ha fel is virágzik az amatőr boksz, az új hősök már nem Green Hill-kesztyűkben és fejvédőben bokszolnak a 2007-es, moszkvai világbajnokságon. A világversenyek eddigi kizárólagos szállítója, a Chowdry család tulajdonában álló Green Hill sportszergyár ugyanis a jövőben már aligha kap megrendelést az AIBA-tól… ---- 3 ---- C