Százhétmilliárd forintos lábak az Old Traffordon

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2006.11.26. 01:05
Címkék
Vasárnap 17 órakor 428 millió euró, azaz 107 milliárd forint fut ki az Old Trafford gyepszőnyegére: ennyit ér az éllovas Manchester United és a második Chelsea FC valószínűsíthető kezdő tizenegye. A Premier League szuperrangadója egyszersmind az európai futballősz legnagyobb érdeklődéssel várt bajnoki mérkőzése, amelynek végeredménye a bajnoki cím sorsát is döntő módon befolyásolhatja.
A Manchester futballistái azt remélik, gyôzelmet ünnepelhetnek, s ezzel tovább növelik elônyüket elsô számú bajnoki riválisukkal szemben
A Manchester futballistái azt remélik, gyôzelmet ünnepelhetnek, s ezzel tovább növelik elônyüket elsô számú bajnoki riválisukkal szemben
AFP
A Manchester futballistái azt remélik, gyôzelmet ünnepelhetnek, s ezzel tovább növelik elônyüket elsô számú bajnoki riválisukkal szemben
A Manchester futballistái azt remélik, gyôzelmet ünnepelhetnek, s ezzel tovább növelik elônyüket elsô számú bajnoki riválisukkal szemben
A Manchester futballistái azt remélik, gyôzelmet ünnepelhetnek, s ezzel tovább növelik elônyüket elsô számú bajnoki riválisukkal szemben
AFP
A Manchester futballistái azt remélik, gyôzelmet ünnepelhetnek, s ezzel tovább növelik elônyüket elsô számú bajnoki riválisukkal szemben

Cristiano Ronaldo, a Manchester United kirobbanó formában futballozó portugál szélsője az alternatív ifjúsági magazinnak, a Zoo-nak adott minapi nyilatkozatában azt találta mondani, hogy 1999 óta először pályázik jó esélylyel az MU a triplázásra, vagyis a Premiership, az FA-kupa és a Bajnokok Ligája megnyerésére ugyanabban az idényben. Ehhez persze nem ártana december 6-án legalább egy döntetlent játszania a Benficával az Old Trafford Stadionban, különben sorozatban másodszor nem jut tovább a csapat a csoportszakaszból…

A vasárnapi nagy rangadóra pocsékul hangolt mindkét együttes: a Manchester Glasgow-ban, a Chelsea pedig Brémában kapott ki (mindkét csapat 1–0-s vereséget szenvedett). Más kérdés, hogy a londoniak biztos továbbjutóként megengedhették maguknak azt a luxust, hogy ne hajtsanak, és kiesés közeli helyzetbe hozzák a címvédő Barcelonát…

Mindennek azonban nincs semmi jelentősége: Manchesterben az „álmok színpadán” 78 ezer néző várja majd, hogy kifussanak a csapatok a szent gyepre. A hazaiak előnye három pont, és ha győz az idén 20 éves manchesteri jubileumát ünneplő Sir Alex Ferguson gárdája, akkor 2003 után visszaszerezheti a bajnoki címet.
A Manchester United visszatért a kilencvenes évek végén oly sok sikert eredményező stílusához. A világbajnokság óta folyamatosan remeklő Cristiano Ronaldo és a másodvirágzását élő Ryan Giggs kirobbanó formájának köszönhetően ismét olyan szárnyjátéka van a csapatnak, mint amikor a fénykorát élő David Beckham közlekedett fel-le a jobb oldalon (a balfedezet most is Ryan Giggs – csak valamivel tapasztaltabb lett azóta). A középpálya centrumában Michael Carrick és Paul Scholes feladata a labdaszerzés, utóbbi lényegesen hátrébb futballozik, mint öt-hat éve, amikor néha második éket játszott Ruud van Nistelrooy árnyékában. Elöl a Louis Saha, Wayne Rooney tandem maga a tökély, míg hátul Rio Ferdinand visszanyerte drogeltiltása előtti formáját. Sir Alex Fergusont nem hagyta cserben hagyományos szerencséje: Wayne Rooney (aki szombaton hosszabbította meg a szerződését 2012-ig) és Cristiano Ronaldo, a két szupertini két év leforgása alatt extraklasszissá érett. Számos példa bizonyítja: mindez korántsem automatikus…

Didier Drogba (balra) örömében vasárnap is kinyújtaná a nyelvét a pályán Michael Ballackra ? ehhez persze fel kell épülniük a sérülésükbôl
Didier Drogba (balra) örömében vasárnap is kinyújtaná a nyelvét a pályán Michael Ballackra ? ehhez persze fel kell épülniük a sérülésükbôl
Didier Drogba (balra) örömében vasárnap is kinyújtaná a nyelvét a pályán Michael Ballackra ? ehhez persze fel kell épülniük a sérülésükbôl

Szavazás

Ön szerint ki lesz az angol bajnok 2007-ben?

A Manchesterrel ellentétben a Chelsea-nél nagyon sok minden nincs rendben.
A futball egyik paradoxona, hogy két világsztár (Andrij Sevcsenko és Michael Ballack) nyári igazolásával gyengültek a „kékek”. A zseniális José Mourinho most már talán belátja, hogy – életében először – melléfogott: ezúttal a kevesebb több lett volna. Éppen az angolszász nyelvterületen járja a mondás, hogy ami nem romlott el, azt nem kell megjavítani – nehéz megérteni, miért kellett megváltoztatni a két szezonon át zökkenőmentesen működő 4–3–3-as szisztémát, miért kellett a Michael Essien, Claude Makelele, Frank Lampard – Joe Cole, Didier Drogba, Hernán Crespo támadó felállást az Essien, Makelele, Ballack, Lampard – Drogba, Sevcsenko kétékes formációra cserélni. Odalett az életveszélyes kontrajáték, ehelyett megpróbálja beszorítani éppen aktuális ellenfelét a Chelsea – nem mindig eredményesen. Ami viszont plusz a múlthoz képest: Didier Drogba alighanem a világ legjobb centerévé nőtte ki magát.
Más kérdés, hogy sérülés miatt éppúgy bizonytalan a játéka, mint Michael Ballack szereplése.

---- 1914. január 17.: Manchester United–Chelsea 0:1
A két csapat tizenharmadik mérkőzéséig kellett várni az első Chelsea-győzelemre.

1930. szeptember 6.: Chelsea–Manchester United 6:2
Ennyi gólt sem azelőtt, sem azóta nem rúgott a Chelsea a Manchesternek.

1954. október 16.: Chelsea–Manchester United 5:6
Bár ebben az idényben szerezte első bajnoki címét a Chelsea, azért idegenben mégiscsak emlékezetes győzelmet arattak a „Busby-bébik”. Dennis Viollet mesterhármasát Tommy Tylor duplája és Jackie Blanchflower gólja egészítette ki, miközben a vesztesnél is akadt háromgólos csatár Seamus O’Connell személyében.

1959. szeptember 2.: Chelsea–Manchester United 3:6
Hiába játszik és szerez gólt Jimmy Greaves – minden idők talán legcsodálatosabb angol futballistája – a londoniaknál, Dennis Viollet és Warren Bradley két-két, valamint Bobby Charlton és Albert Quixhall egy-egy találatával tarolt a United.

1960. december 26.: Manchester United–Chelsea 6:0
Úgy kitömte az MU a Chelsea-t az ünnep másodnapján, akár egy karácsonyi pulykát. Hiába, Angliában december 26. a Boxing Day, az ajándékozás napja.

1968. augusztus 24.: Manchester United–Chelsea 0:4
Három hónappal korábban megnyerte a BEK-et a Bobby Charltont, George Bestet, Dennis Law-t felvonultató United, így aztán hatalmas hideg zuhany volt a bekapott négyes.

1993. április 17.: Manchester United–Chelsea 3–0
Mark Hughes rúgta az elsőt, Eric Cantona a harmadikat, és 26 év után újra bajnokok lettek a Vörös Ördögök.

1999. október 3.: Chelsea–Manchester United 5–0
Gustavo Poyet nagy napja: az uruguayi középpályás két góljával és remek játékával járult hozzá a rangadók története legfölényesebb Chelsea-sikeréhez.

2005. november 6.: Manchester United–Chelsea 1–0
A Mourinho-éra egyetlen MU-győzelme. Az akkor 21 éves Darren Fletcher ívelt fejesére sokáig emlékeznek az angol futball rajongói.

2006. április 29.: Chelsea–Manchester United 3–0
Gallas, Joe Cole és Ricardo Carvalho szerezte a Chelsea góljait, a győzelemmel a londoni gárda bebiztosította bajnoki címét, és a második csapat lett, amely ismételni tudott a Premiershipben. Dupla United-bánat: Wayne Rooney lábfejében eltört egy csont, sokáig kérdéses volt a csatár vb-szereplése. ---- Először 1905. december 25-én csapott össze a két klub bajnoki mérkőzésen, akkor nem született gól. A vasárnapi lesz kettejük 145. találkozója, de ha csak a bajnokikat számítjuk, akkor a 129. A „vörös ördögök” fölénye nyilvánvaló, ám a Premiership 1992-es beindulása, s még inkább José Mourinho 2004-es érkezése óta a Chelsea felé billen a mérleg nyelve.
Manchester United–Chelsea
Összesen: 64 győzelem41 döntetlen39 vereség
A bajnokságban összesen: 543836
A Premiershipben (1992 óta):8119
A Mourinho-érában (2004 óta):114
Sokat érhet a döntetlen
Anglia a sportfogadások őshazája, úgyhogy kikerülhetetlen a téma: vajon miként alakulnak a nyolc vezető brit fogadóiroda esélyszámai. Az átlagolás alapján kiderül: a legtöbbet a döntetlenre tippelők nyerhetnek, s a Chelsea-győzelem valamivel többet fizet, mint a United-siker.
1x2
2.463.062.77
----
Ha hinni lehet a pletykalapoknak, könnyen lehet, hogy záros határidőn belül a felére csökken a Chelsea-tulajdonos orosz milliárdos Roman Abramovics vagyona. A földkerekség ez idő szerint tizenegyedik (más források szerint huszadik) leggazdagabb emberének 11 milliárd fontja van, ám hitvese, Irina – úgy hírlik – válni akar, s London két legjobb sztárügyvédjét, a válóperes ügyekre szakosodott Raymond Tootht és Nicholas Mostynt fogadta fel. Előbbinek szakmai körökben „Jaws”, utóbbinek „Mr. Payout” a beceneve, azaz ha egyszer szagot kapnak, nem eresztik áldozatukat.

Az áldozat jelen esetben a Chelsea FC tulajdonosa lenne, akiről a vagyon felét, 5.5 milliárd fontot szándékoznak legombolni. Hogy ez mennyiben érinti az elmúlt évadot 160 millió fontos veszteséggel záró futballklubot, most még megjósolhatatlan.
De vajon miért válik a 39 éves Irina – az Aeroflot korábbi légikisasszonya – egy évvel idősebb férjétől, akit tizenöt éve tartó házasságuk alatt öt gyermekkel ajándékozott meg?

Nos, az ok egy 23 éves csinos, barna hölgy, bizonyos Dárja Zsukova, Roman Abramovics egyik üzleti partnerének leánya. A 40. születésnapját a napokban ünneplő milliárdos állítólag összeszűrte a levet honfitársnőjével, s Irina emiatt akar válni.

A milliárdos környezetében cáfolják a fenti híreket, ám a szóbeszéd valós alapját igazolja az az információ is, miszerint Roman Abramovics november elején tíznapos kúrára feküdt be a tiroli Lanserhof luxusklinikára. Az ok súlyos idegkimerültség, az ár pedig 600 ezer font, azaz mintegy 240 millió forint – tudniillik „Red Rom” az épület egy teljes szárnyát, s a komplett orvosi-masszőri-pszichiáteri kart kibérelte… Azért arra kerített időt, hogy november 5-én Boeing 767-es magángépén hazarepülve a White Hart Lane-en tanúja legyen a Chelsea Tottenhamtől elszenvedett 2–1-es vereségének…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik