Egyedül nem mehetett

BERECZKY ATTILABERECZKY ATTILA
2006.12.04. 02:07
A történelmi, 2002-es diadal után másodszor nyerte meg Oroszország a Davis-kupát, miután a moszkvai finálé ötödik mérkőzésén Marat Szafin legyőzte José Acasusót.
A boldog gyôztesek (balról): Marat Szafin, Samil Tarpiscsev szövetségi kapitány, Nyikolaj Davigyenko, Mihail Juzsnij és Dmitrij Turszunov

Moszkvában hiába remélték, hogy már a negyedik meccs után eldől a finálé (két nap után 2:1-re vezettek a hazaiak), David Nalbandian roppant sima meccsen, négy játszmában legyőzte Nyikolaj Davigyenkót. Pedig a világranglista harmadik helyén álló hazai kedvenc rögtön a meccs elején, 1:1-nél dupla bréklabdához jutott, ám a dél-amerikai hozta az adogatását, majd azonmód el is vette Davigyenkóét. Mindez megrendítő erejű ütésként hatott az orosz fiúra, hiszen a második szett végéig csak kutatta a labdát – szerény eredménnyel. Így 73 percnyi játék után 6:2, 6:2-re vezetett Nalbandian, aki 63 labdamenetet nyert meg, míg ellenfele csupán 31-et. Davigyenko a harmadik játszmában kikecmergett a mély gödörből, s szépített, ám érezni lehetett, hogy a fordításhoz nincs benne elég erő.

A világranglistán 8. argentin 2 óra 39 perc perc alatt megnyerte második moszkvai egyesét is, azaz a pályán már megtett mindent csapata sikeréért. Nalbandian azonban nem elégedett meg ennyivel: átöltözött, és beült az argentin drukkerek közé. Azaz jobbára állt, ugrált, kiabált, ő lett a vendégek vezérszurkolója a mindent eldöntő Marat Szafin–José Acasuso meccsen. Merthogy a dél-amerikaiak kapitánya, Alberto Mancini Acasusónak szavazott bizalmat 2:2 után az eredetileg kijelölt Ignácio Chela helyett. Chelának pénteken sansza sem volt Davigyenko ellen, s Mancini úgy gondolta, egy friss ember talán csodát tehet.

Nalbandiannak pénteken sikerült legyőznie Szafint, ám Acasuso más kaliberű, ez mindjárt az első játszmában kiderült. Az argentin rendre elrontotta első szerváit (18-ból csak nyolcat ütött be), így pedig nehéz az orosz óriás ellen boldogulni. Szafin szokatlanul precíz volt, egyetlen bréklehetőségét könyörtelenül kihasználta, s 6:3-ra nyert. Az oroszok már a győztesnek járó salátástálat nézegették, ám Acasuso nem adta fel, a folytatásban sokkal pontosabban teniszezett, s 42 perc alatt kiegyenlített. A harmadik szett elején Szafin egy maratoni gém végén elnyerte riválisa adogatását, de az ápolást is kérő argentin így is utolérhette volna őt. Ám hiába brékelt 4:2 után, a folytatásban nem tudta hozni saját adogatójátékát, s innen már nem volt visszaút, Oroszország egyjátszmányira került a Davis-kupától.
Egyre feszültebbek lettek a küzdők, egyikük sem akart kockáztatni, csak a saját szervagémüket óvták, nem is akárhogyan. Úgy jutottak el 6:6-ig, hogy a fogadó mindössze három (!) pontot szerzett. A rövidített játékban aztán Szafin volt a nyugodtabb, s bár első mérkőzéslabdáját (saját szervájából) még nem tudta beütni, eggyel később, Acasuso adogatása után már pontot szerzett. Igaz, az argentin ütötte a hálóba a labdát, de ez senkit nem érdekelt az Olimpiai Stadionban. Borisz Jelcin exelnök a sportminiszter Vjacseszlav Fetyiszov nyakába borult, majd egyenként gratulált a győzteseknek, míg a másik oldalon a könnyeké volt a főszerep. A legszomorúbb Acasuso volt: nemzeti hős lehetett volna, ha beugrásával Argentína megszerzi első DK-győzelmét, így viszont a drámai vereség utáni képek maradnak meg róla. David Nalbandian próbált lelket önteni elkeseredetten zokogó társába, pedig igazán neki lett volna oka sírni.
Ő ugyanis valóban mindent megtett, de egyedül nem lehet DK-t nyerni!

DAVIS-KUPA, VILÁGCSOPORT, DÖNTŐ
OROSZORSZÁG–Argentína 3–2
Moszkva, Olimpiai Stadion, szőnyeg
Péntek: Nyikolaj Davigyenko–Juan Ignácio Chela 1–0. Marat Szafin–David Nalbandian 1–1. Szombat: Marat Szafin, Dmitrij Turszunov–Agustin Calleri, David Nalbandian 2–1. Vasárnap: Nyikolaj Davigyenko–David Nalbandian 2:6, 2:6, 6:4, 4:6. Marat Szafin–José Acasuso 6:3, 3:6, 6:3, 7:6