Szó sincs félmilliárdról!

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2006.12.04. 02:06
Címkék
Nem lennénk Magyarországon, ha nem kísérnék még a legnagyobb magyar, Puskás Ferenc halálát, illetve temetésének körülményeit is disszonáns felhangok. Schmitt Pál, a MOB elnöke szerint nincs alapjuk a gyászszertartás költségeiről szárnyra kelt mendemondáknak.
Schmitt Pál, a temetés lebonyolítását koordináló kegyeleti bizottság elnöke hangsúlyozta: tökéletes az összhang a gyászoló család, a bizottság és a kormányzat között. A december 7-i és 9-i események tervezett költségvetését Schmitt már eljuttatta a kormányhoz, a jóváhagyó választ hétfőre várja.

– Pirulnom kell, hogy a nemzet halottjának temetésével kapcsolatban egyáltalán szóba kerülhetnek az anyagiak, de hát – sajnos – ilyen világot élünk. Mindennek ára van, márpedig olyan gyásznapot szeretnénk tartani szombaton, amely méltó Puskás Ferenc emlékéhez. A búcsú körülményeinek ugyanúgy hozzá kell járulniuk az ország imázsához, mint ahogy Puskás életében, az utolsó néhány év köztes állapotában, s – amint tapasztalhatjuk a világsajtót olvasva – halálában is szolgálta hazáját – kezdte a kegyeleti bizottság elnöke, akit az elhunyt özvegye egyrészt olimpiai bajnoki, másrészt egykori madridi nagyköveti minőségében kért fel a koordinációs munkára.

– Legyünk konkrétak: tényleg félmilliárd forint a temetés költségvetése?
– Semmi közük sincs a valósághoz a bulvársajtóban megjelent számoknak. A temetés költsége, mindent beleszámítva, száznyolcvanmillió forint.

– A szóbeszédből kiindulva: a temetés rendezője, Koltay Gábor egy vagyonért dolgozik.
– Koltay azok közé tartozik, akik egy fillért sem kérnek a munkájukért.

„A temetés költsége, mindent beleszámítva, száznyolcvanmillió forint.” (Schmitt Pál Puskás Ferenc búcsúztatásáról)
– Lehet, hogy naiv vagyok, de a nemzet halottját nem tekinthette volna minden egyes magyar állampolgár külön-külön is a saját halottjának?
– Arra céloz, hogy gyakorlatilag mindenki társadalmi munkában dolgozott volna? Nézze, a hatalmas kivetítők bérleti díját mindenképpen ki kell fizetni, a háromszáztagú kórusnak egységes fekete ruhát kellett beszerezni, mert nem volt mindenkinek fekete öltönye, az ilyen fejenként tízezer forint alatt elképzelhetetlen. S ez csak két tétel. Tessék szorozni-osztani.

– Milyen az összhang a kormányzat és a kegyeleti bizottság között? Az özvegynek állítólag voltak kikötései azzal kapcsolatban, hogy kik lehetnek ott a temetésen.
– Bözsi néninek egyetlen kérése volt: a politika ne szűrődjön be a szertartásra. A kérdés első felére válaszolva: eddig még nem volt nézeteltérés a kormány és a bizottság között.

– Kiket várnak a temetésre?
– Mindenkit, aki számít a futball és – bővebben – a sport világában. A Real Madrid és a Panathinaikosz külön küldöttséggel érkezik. Inkább azt sorolnám, kik mondanak beszédet. Szombaton 16 órától a Puskás-stadionban bizonyosan telt ház előtt lesz a Nemzet búcsúja ceremónia, amelyen Ramón Calderón, a Madrid elnöke, jómagam a MOB elnökeként, Szepesi György, a legendás riporter, Buzánszky Jenő, az Aranycsapat tagja vesz búcsút Öcsitől. A Szent István-bazilikában Sólyom László köztársasági elnök, Juan Antonio Samaranch, a NOB tiszteletbeli elnöke, a FIFA és az UEFA képviselője – Michel Platini tűnik a legvalószínűbbnek – és Kisteleki István, az MLSZ elnöke beszél, a római katolikus gyászmisét Kisrigó László megyés püspök celebrálja, a tervek szerint szombaton 19 órakor. Puskás Ferencet koporsóban helyezik örök nyugalomra a bazilika altemplomában. Az említetteken kívül eljön – többek között – Franz Beckenbauer, Raymond Kopa, Francisco Gento, Bobby Charlton. A tisztelők két nappal korábban tíztől húsz óráig, a bazilikában elhelyezett ravatalnál róhatják le kegyeletüket.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik