„Felhívom a figyelmét arra a játékosra, akit Rod Flowers helyére igazoltunk. Bárhol játszott, sehol sem dobott átlagban tizennyolc pont alatt.” Ezt Halm Rolland, az Albacomp ügyvezető igazgatója mondta egy felkészülési tornán, miközben George Banksre mutatott.
Az amerikai kosárlabdázó az eddigi találkozók alapján a magyar bajnokság legértékesebb játékosa 32-es IBM-indexszel. Meccsenként 25.3 pont és 10.4 lepattanó az átlaga.
George Banks megjárta a hadak útját. Az arizonai Tucson grundjain cseperedett fel, két fivérével és három lánytestvérével naphosszat kosárlabdáztak. Az amerikai álom beteljesülése nem is váratott sokáig magára. Az El Pasó-i egyetem befejezése után a Miami Heat draftolta. A kitűnő adottságú, 202 centis, 105 kilós játékos a második körben kelt el, negyvenhatodikként foglalta le magának a floridai egyesület. Ám George Banks csupán hónapokat töltött Miamiban, nem lépett pályára a bajnokságban. Történt mindez 1995-ben. Azóta már az NBA emléke is teljesen elhalványult benne.
Európában megtalálta a számítását
„Az egyetemi bajnokságban mindig klasszikus centert játszottam – mondta George Banks. – Az volt a feladatom, hogy leszedjem a lepattanó labdát, és azonnal oszszam ki a társaknak. Amikor Miamiba kerültem, a bedobó posztjára állítottak, azt várták tőlem, hogy sorozatban gyártsam a pontokat. Nem gyártottam. Hamar el is váltak az útjaink. Az az igazság, hogy azóta nem hívtak. Nem csoda, rengeteg kiváló adottságú játékos kosarazik Amerika-szerte, ráadásul az a tendencia, hogy jönnek a fiatalok, mint LeBron James vagy Dwayne Wade. Én sem vágyom már az NBA-be. Megismertem egy picit a hátteret, és nem tetszett, amit láttam. Emellett az alatt a két hónap alatt, amelyet esztendőnként az Egyesült Államokban töltök, nem edzéssel akarom tölteni az időt valamely NBA-csapat nyári táborában. Tökéletesen megtaláltam a számításaimat az európai kosárlabdában.”
Arizona, ahol Banks a gyerekkorát töltötte és Texas, ahová egyetemre járt, nem elsősorban a kosárlabda kapcsán ugrik be a Karl May indiánregényein felnőtt európai ifjaknak. A Vadnyugat hősei, Winnetou és barátja, Old Shatterhand rendre Tucsonból vagy éppenséggel Santa Féből indultak a legendás sivatagon, a Llano Estacadon át meghódítani a vadont, vagyis onnan, ahol a fiatal Banks felcseperedett. Ő nem a német író könyveiből merítette vadnyugati emlékeit. „Nagyanyám a cseroki törzsből származik, rengeteget mesélte nekem a régi idők legendás történeteit, amelyek szájról szájra jártak, apáról fiúra szálltak. A saját példámon is tudom, mennyire különleges az indiánok kultúrája. Sokkal vallásosabbak, mint az átlag amerikai, náluk a legfontosabb talán az emberi lélek szerepe. De a nagyanyámon kívül is nagyon sok olyan ismerősöm van, akinek az ereiben indián vér csörgedezik. Az egyetemen meglepődve láttam, miként gyógyítják egyes tanulótársaim azokat a betegségeiket, amelyekre én egész egyszerűen csak bekaptam egy pirulát” – elevenítette fel a gyökereket a kosárlabdázó.
Danis bBarna, Unger Tamás
Remegnek a védôk. George Banks (szemben) mostanában már nem csupán kipasszolja a labdát, hanem rengeteg kosarat is szerez
George Banks
Született: 1972. október 9. Nemzetisége: amerikai Magasság/testsúly: 202 cm/105 kg Posztja: erőcsatár Klubjai: Marana High School (USA, 1986–1988), Central Arizona College (USA, 1988–1991), University of Texas (USA, 1991–1995), Rockford Lightning (USA, 1995–1996), Banco di Sardegna (olasz, 1996–1998), Perth (ausztrál, 1998–1999), Banco di Sardegna (olasz, 1999–2000), Maryland Mustangs (USA, 2000–2001), Canberra Canucks (ausztrál, 2001–2002), American All Stars (USA, 2002–2003), Keravnosz Nicosia (ciprusi, 2003–2004), Banvit BK (török, 2004–2005), Keravnosz Nicosia (ciprusi, 2005–2006), Albacomp (2006–)
Ha több ideje lenne, sokat utazgatna
Az arizonai és a texasi éveket, valamint a balul sikerült floridai hónapokat követően George Banks vándorbotot ragadott, feltűnt Ausztráliában, megjárta Olaszországot, Törökországot, szerepelt különféle amerikai bemutatókon fellépő All Star-együttesekben. Az Albacomp vezetői történetesen egy nicosiai csapatban, a Keravnoszban szúrták ki egyedülálló képességeit, amikor a ciprusiak tavaly a Páneurópai Kupában Debrecenben vendégszerepeltek. „Jól érzem magam Fehérváron, bár meglehetősen egyhangúan telnek a napjaim. Teszem, ami a dolgom, naponta kétszer elmegyek a csarnokba, edzem, és persze jönnek a meccsek. Közben videojátékokkal, chateléssel, DVD-nézéssel ütöm agyon az időt. Ha több szabadidőm lenne, biztosan körbejárnám Magyarországot, de eddig csupán egyszer adódott lehetőségem, hogy elutazzam Budapestre” – mondta George Banks, aki körbejárta a világot, így alkalma és lehetősége adódott, hogy összehasonlítsa az amerikai és az európai kosárlabdát.
„Az egészet leginkább a bal oldali közlekedéshez tudnám hasonlítani… Gyerekkorod óta kosárlabdázol, megtanulsz valamit, aztán átkerülsz Európába, és az edzők azonnal elmagyarázzák, hogy amit eddig csináltál, felejtsd el, mert itt nem az a játék” – hangzott a sommás vélemény. alig várja, hogy megszülessen a lánya
Mostanában azonban George Banks nem az európai időszámításhoz köti az életét, igaz, ez a teljesítményén nem látszik. Dobja a pontokat, szedi a lepattanókat. Tisztában van azzal, milyen kiváló az átlaga a magyar bajnokságban, de egy rövid „Mire jó ez, ezek csak számok…” megjegyzéssel el is üti el a statisztikára vonatkozó kérdést. Ám azt nem felejti el hozzátenni, hogy rettenetesen bosszús egy-egy vereség után. Márpedig akad bosszankodnivaló Fehérvárott, a múlt szombaton például csúnya vereségbe szaladt bele a bajnoki ezüstérmes Nyíregyházán. Ha nincs Banks 27 pontja és hét lepattanója, megalázóvá válhatott volna a fehérváriak kudarca. Legközelebb az éllovas Szolnok érkezik Székesfehérvárra, ám George Bankset akkor sem a két csapat ütközete foglalkoztatná elsősorban, ha már játszott volna az Olaj ellen. A felesége ugyanis a jövő hétre várja a kicsi Maya megszületését, mégpedig a messzi Kaliforniában, Riverside-ban.
„A kislány már a harmadik gyermekem lesz. Van egy nyolcéves lányom és egy tizenhárom esztendős fiam, úgyhogy tudom, milyen érzés apának lenni. Mostanában akkor kelek fel, amikor a feleségem, Christina, akkor fekszem le, amikor ő lefekszik, és reménykedem, hogy a jövő héten szép, egészséges kislányom születik. MSN-en tartjuk a kapcsolatot, csak akkor nem beszélünk, amikor éppen edzés vagy meccs van. Felvetődött, hogy hazautazom, de már régen együtt élünk Christinával, sokszor megbeszéltük, hogy a legfontosabb a család az ember életében, de ahhoz, hogy el tudja tartani, tennie kell a dolgát. Azaz nekem kosárlabdáznom kell” – mondta kötelességtudóan George Banks.