Új korszak kezdete?

KOVÁCS ERIKAKOVÁCS ERIKA
2006.12.19. 00:12
Hogy milyen volt 2006? Sikeres, netán sikertelen? Attól függ, melyik sportágat nézzük. Sorozatunkban 25 sportág kerül górcső alá, megválasztjuk az év legjobbját (legjobbjait), és bemutatjuk az év képét is. A mai kínálat: rövid pályás gyorskorcsolya és kerékpár.
A gyorsaság mellett a szemfülesség a test test elleni harc és sokszor a szerencse is döntô a rövid pályán. Torinóban Huszár Erika (balra) mindháromban remekelt
MTI
MTI

Az idei év mindenképpen aranybetűkkel vonul be a gyorskorcsolyázók almanachjába. Rövid pályás gyorskorcsolyázóink ugyanis kiemelkedően szerepeltek a torinói téli olimpiai játékokon, Huszár Erika és Knoch Viktor révén olimpiai pontokat is szereztek. Az első szenzációt Knoch Viktor szereplése jelentette. A mindössze 16 éves pécsi korcsolyázó egyenesen sporttörténelmet írt, hiszen huszonhat esztendővel a Regőczi–Sallai jégtánckettős ezüstérme után lett újra személyében olimpiai pontszerzője Magyarországnak a téli játékokon. Knoch 1500 méteren a bravúros ötödik helyen ért célba. Bár ha megnézzük a januári Európa-bajnokság eredményeit, akkor talán azt is mondhatjuk, volt esély a jó olimpiai szereplésre.

A lengyelországi kontinensviadalon ugyanis Huszár Erika 500 méteren negyedik, a 3000 méteres szuperfináléban hatodik, míg összesítésben a hetedik helyen végzett. Továbbá tagja volt a bronzérmes női váltónak is, amely 2002 után (akkor a férfiak váltója állhatott fel a dobogó legalsó fokára) újabb érmet szerzett a rövid pályás gyorskorcsolya szakágnak. A női váltó ezután kilencedik lett az olimpiára kvalifikáló versenyen, és mivel Torinóba csak az első nyolc csapat utazhatott, ők itthon maradtak… Szerencsére a csapat egyik tagja, Huszár Erika, kivívta a részvétel jogát, és Knoch már említett sporttörténelmi szereplését is túlszárnyalva negyedik lett Torinóban. A két remek teljesítmény mellett azért mindenképpen érdemes megemlíteni Darázs Péter nevét (tizedik 500-on, tizenegyedik 1500-on), valamint Huszár Erika tizenegyedik helyezését 1000 méteren.

Ezek az eredmények, ezek a sikerek tették lehetővé, hogy a magyar versenyzők egyáltalán elinduljanak – a Magyar Olimpiai Bizottság segítségével – a minneapolisi világbajnokságon, ahol Knoch Viktor tizenegyedik, és Huszár Erika tizennegyedik összetett vb-helyezése a szakág eddigi legjobb eredménye.

Sajnos anyagi támogatók hiányában versenyzőink mindenképpen hátrányt szenvednek a sportág további képviselőivel szemben. Az őszi idényben Huszár Erika, Knoch Viktor és Darázs Rózsa önerőből utazott el a két kanadai Világkupa-versenyre. Az első megméretésen Huszár 500 méteren tizedik, 1000 méteren pedig nyolcadik helyen végzett, míg a második viadalon Knoch hatodik lett 1000 méteren, Huszár pedig hetedik 500 méteren. Ezek az eredmények mind azt jelzik, hogy versenyzőink ott vannak a világ legjobbjai között, illetve ott lennének, ha azok a fránya anyagiak nem szabnának gátat sokszor már annak is, hogy egyáltalán elinduljanak a nemzetközi versenyeken… ---- A ---- &