„Önmagam ellenfele leszek”

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2006.12.31. 00:52
Címkék
Nem tehetek róla, Bástya elvtárs jut az eszembe A tanú című filmből. A különbség csak annyi, hogy nem egyedül, hanem Szepesi Nikolett társaságában rója a hosszakat a Kőér utcai uszodában. Tenyerén műanyag lapátok, pontosan húsz karcsapással teszi meg az ötven métert, majd jön a bukóforduló, s kezdődik elölről az egész. Cseh László mellesleg ebben az évben is tarolt: olvasóink őt választották a legjobb férfisportolónak, lapunk szerint ő volt december hónap legjobbja, s így ő lett egyben az év sportolója is.
Cseh László örül az év sikereinek, de már a következô nagy megméretésre, a márciusi melbourne-i világbajnokságra készül
Cseh László örül az év sikereinek, de már a következô nagy megméretésre, a márciusi melbourne-i világbajnokságra készül
Meggyesi Bálint
Cseh László örül az év sikereinek, de már a következô nagy megméretésre, a márciusi melbourne-i világbajnokságra készül
Cseh László örül az év sikereinek, de már a következô nagy megméretésre, a márciusi melbourne-i világbajnokságra készül
Cseh László örül az év sikereinek, de már a következô nagy megméretésre, a márciusi melbourne-i világbajnokságra készül
Meggyesi Bálint
Cseh László örül az év sikereinek, de már a következô nagy megméretésre, a márciusi melbourne-i világbajnokságra készül

„Virtuális világot modellezünk a mostani felkészülés során, jóllehet a naptár december végét mutatja, edzéselméleti szempontból mi már áprilist írunk. Máskor mindig nyár közepére esett az év fő eseménye, a világbajnokság, Európa-bajnokság, olimpia, most viszont március végére. Járatlan út áll előttünk, gyakorlatilag pihenő nélkül kellett végigdolgoznunk az elmúlt egy évet, s közben még a helsinki rövid pályás Európa-bajnokságra is egy kisebbfajta csúcsformát időzíteni” – magyarázza Turi György, a világ- és Európa-bajnok vegyes úszó mestere.
Időközben letelik a december 28-ára rendelt penzum első fele – kora este lesz még egy foglalkozás, a biztonság kedvéért –, a 21 éves, komoly fiatalember úszik 200 métert levezetés gyanánt, magára kapja piros fürdőköpenyét, s már várja is a kérdéseket.

Cseh László

Született: 1985. december 3., Budapest
Klubja: Kőbánya SC
Edzője: Turi György
Legjobb eredményei: olimpiai 3. (400 m vegyes – 2004), olimpiai 4. (200 m vegyes – 2004); világbajnok (400 m vegyes – 2005), 2x vb-2. (400 m vegyes – 2003; 200 m vegyes – 2005), vb-3. (100 m hát – 2005), 4x Európa-bajnok (100 m hát, 400 m vegyes – 2004, 200 vegyes, 400 vegyes – 2006), Eb-2. (100 hát – 2006), Eb-3. (4x100 m vegyes váltó – 2004), 6x rövid pályás Európa-bajnok (400 m vegyes – 2003; 400 m vegyes – 2004, 200 m, 400 m vegyes, 100 m hát – 2005, 200 vegyes – 2006, ), 2x rövid pályás Eb-2. (400 vegyes, 200 pillangó – 2006), 4x ifjúsági Európa-bajnok (100 m hát, 200 m hát, 400 m vegyes, 4x100 m vegyes váltó – 2003), 2x Európa-csúcstartó (200 m vegyes: 1:57.61, 400 m vegyes: 4:09.63), rövid pályás világcsúcstartó (400 m vegyes: 4:00.37)
– Láttam, hogy a röpke pihenők alatt nyújtotta, nyomogatta a karját. Fáj?
– Fájnak az izmaim, rengeteget edzünk, de tapasztalatból tudom, egy hét múlva elmúlik – mondta Cseh László.

– Hiányzik ez önnek?
– Szeretek úszni, nem kínszenvedés az edzés, az egyetlen igazán problematikus mozzanat a hajnali ébredés. Négy óra negyvenkor szólal meg a vekker, háromnegyed hatkor már a vízben kell lennem, s Halásztelekről még be is kell érnem.

– Volt olyan, hogy magától felébredt volna?
– Á, sohasem tudom kialudni magam… Két edzés között is le szoktam feküdni, már ha tudok időt szakítani rá. Különben maga az edzés is lehet szórakoztató, ha kedvemre való a tréning, s jó időket úszom, akkor holtfáradtan is jóleső érzéssel zuhanok az ágyba. Tényleg nem üres frázis, amit sokan vallanak, hogy nem is az érem, a győzelem a cél, hanem az út, ami odáig vezet. Azért érdemes sportolni.

– Még mindig a papa fuvarozza Halásztelekről a Kőér utcába?
– Nem, már két éve megvan a jogosítványom.

– Tényleg, hány éve is megy már ez a verkli?
– Négyévesen kezdtem el úszni, azaz tizenhét éve. De igazán intenzíven nyolc éve mennek az edzések. Persze nehogy azt higgye, hogy meg lehet szokni…

– Azért a nagy monotonitásba az idén becsúszott egy kis változatosság. Mondjuk az, hogy minden létező fórumon – így lapunknál is – ön lett az év legjobb magyar sportolója…
– Igazán? A Sportnál is? Ez tényleg nagyon jólesik. Nahát, valóban én nyertem?

– Valóban. A szurkolók szavazatai alapján ön lett kettőezer-hat férfi sportolója, az NS újságírói voksai alapján pedig december és az év legjobbja. Apropó, az év utolsó versenyét, a helsinki rövid pályás Eb-t hogyan értékeli?
– Hát, a kétszáz vegyesen sem úgy ment az úszás, ahogyan elképzeltem, még ha meg is nyertem a számot. A négyszáz vegyesről nem is beszélve… Mentálisan nem voltam tökéletes állapotban. De higgye el, nem csak duma, hogy az ember a kudarcaiból is tanul. Biztos, hogy ugyanazok a hibák nem ismétlődnek meg még egyszer.

Az elmúlt öt év összetett dobogósai

2001
1. BODROGI László (kerékpár)
2. DEÁK BÁRDOS Mihály (birkózás)
3. KOVÁCS Antal (cselgáncs)

2002
1. KOVÁCS Katalin (kajak)
2. BODROGI László (kerékpár)
3. RISZTOV Éva (úszás)

2003
1. SZABICS Imre (labdarúgás)
2. MANDULA Petra (tenisz)
3. TÓTH Krisztina (asztalitenisz)

2004
1. JANICS Natasa (kajak)
2. CSEH László (úszás)
3. ERDEI Zsolt (ökölvívás)

2005
1. Cseh László (úszás)
2. Talmácsi Gábor (motorsport)
3. Braun Ákos (cselgáncs)
– Őszintén, szüksége volt önnek erre a rövid pályás Európa-bajnokságra?
– Ez is egy feladat volt, meg kellett oldanom, hát megoldottam. Kettőezer-hét végén mi rendezzük az Európa-bajnokságot Debrecenben, az embernek vannak kötelezettségei is.

– Beszéltem az edzőjével, tudom, hogy szentestén pihenőt kapott, de huszonötödikén és huszonhatodikán két-két edzés, január elsején szintén, egyedül a szilvesztert kapja meg szabadnapnak…
– Mit tegyünk? Közeleg a világbajnokság. De nehogy már bárki is sajnáljon, nincs nekem semmi problémám ezzel az életritmussal. A szilvesztert a barátnőmmel töltjük odahaza, nem lesz itt nagy bulizás, hiszen másnap reggel már edzés van. Január ötödikén pedig utazunk Durbanbe, Dél-Afrikába edzőtáborozni. Augusztusban kaptam egy hónap pihenőt, akkor úgy ahogy sikerült kikapcsolódnom, de szeptemberben már újra elkezdtük az edzéseket.

– Turi mester azt is kérte, nehogy megpróbáljak olyan ígéretet kicsikarni önből, hogy majd világcsúcsot úszik Melbourne-ben…
– Hát, ne is… Tudja, az elmúlt hónapokban tudatosan treníroztam magam arra, hogy egyetlen világversenyre se utazzak ki konkrét helyezés tervével. És úgy néz ki, jól haladok az önszuggesztióval, a szellemi tréninggel. A világbajnokságon egyetlen célom lesz: életem legjobb idejét úszni, s hogy ez milyen helyezésre elegendő, azzal nem foglalkozom. Önmagam ellenfele leszek.

– Ez elméletben nagyon szépen hangzik. Hallott egy bizonyos Michael Phelps nevű amerikai fickóról?
– Találkoztunk már, a medencében is, de sajnos még sohasem sikerült legyőznöm. Viszont nem is izgat, mint már mondtam, önmagammal versenyzem.

– Egyébként milyen viszonyban vannak?
– Semmilyenben. Ha összefutunk, köszönünk egymásnak, ennyi.

– Jól megy az angol nyelv?
– Megy, megy… Nem vagyok perfekt, de megy. Most éppen egy angol képregénysorozatot olvasok, megértek szinte mindent, köszönöm szépen.

– Most akkor megy lefeküdni, szundít egyet a délutáni edzés előtt?
– Lefeküdni?! Megyek korrepetálásra analízisből!

– Ilyenkor?
– Nappali tagozatos vagyok a Műszaki Egyetemen, ugyanazt meg kell tanulnom, mint a többieknek. Még szerencse, hogy az élsport megtanított arra, hogyan zsúfoljak bele egy napba negyvennyolc órányi tevékenységet…

---- 1. Cseh László (úszás) 25 pont
A helsinki rövid pályás Európa-bajnokságon egy arany- (200 vegyes) és két ezüstérmet (400 vegyes, 200 pillangó) szerzett.
2. Gyurta Dániel (úszás) 20 pont
A rövid pályás Eb-n 200 mellen első lett, az országos csúcsot két másodperccel javította meg.
3. Braun Ákos (cselgáncs) 16 pont
Előbb Szegeden magyar csapatbajnok lett, majd Dél-Koreában az egyetemi és főiskolás világbajnokságon egy arany- és egy bronzérmet szerzett, nyolc meccséből hatot megnyert.
4. Berki Krisztián (torna) 12 pont
A Sao Pauló-i Világkupa-döntőn lólengésben a második helyet szerezte meg.
5. Bor Barna (cselgáncs) 10 pont
A csapatbajnoki cím megszerzése után Szuvonban is remekelt a nehézsúlyú dzsúdós, egyéniben világbajnok lett, a csapattal bronzérmes, hét meccsből hetet nyert meg.
6. Boulsevicz Beatrix (úszás) 8 pont
Egy ezüstöt (200 pillangó) szerzett Helsinkiben, legyőzve azokat a klasszisokat – az Európa-csúcstartó Otylia Jedrzejczak kivételével –, akiktől a nyári budapesti Eb-n kikapott.
7. Jakab János (asztalitenisz) 6 pont
Aranyérmes az U21-es ProTour-döntőn, korábban magyar versenyző még nem ért el ilyen sikert, és a bajnokságban is remekelt.
8. Ladányi Balázs (jégkorong) 4 pont
A szlovén tornán remeklő magyar válogatott legjobbja volt.
9. Gál Gyula (kézilabda) 2 pont
A BL-nyolcaddöntőben a dán Kolding ellen továbbjutó MKB Veszprém egyik legjobbja volt.
10. PÁLINGER Katalin (kézilabda) 1 pont
Az Európa-bajnokságon ötödik helyen végző válogatott legjobbja volt. ---- 1. CSEH László (úszás) 94 pont

2. KOVÁCS Katalin, JANICS Natasa (kajak) 66 pont

3. NEMCSIK Zsolt (vívás) 64 pont

4. HUSZÁR Erika (rövid pályás gyorskorcsolya) 50 pont

5. HORVÁTH Viktor (öttusa) 49 pont

6. DÁVID Kornél (kosárlabda) 42 pont

7. KÁSÁS Tamás (vízilabda) 41 pont

8. ERDEI Zsolt (ökölvívás) 36 pont

9. BERKI Krisztián (torna) 34 pont

10. KOVÁCS Ágnes (úszás) 30 pont

11. LŐRINCZ Tamás (birkózás) 25 pont
TÓTH Tímea (kézilabda)
BENEDEK Dalma (kajak)
NAGY Tímea (vívás)

15. OCSKAY Gábor (jégkorong) 22 pont

16. BIROS Péter (vízilabda) 20 pont
KNOCH Viktor (rövid pályás gyorskorcsolya)
MAJTHÉNYI Szabolcs, DOMOKOS András (vitorlázás)
MADARAS Norbert (vízilabda)
BALOGH Gábor (öttusa)
DÁRDAI Pál (labdarúgás)
UNGVÁRI Miklós (cselgáncs)
LÉKÓ Péter (sakk)
GYURTA Dániel (úszás)
BOR Barna (cselgáncs)

26. DARÁZS Rózsa, HEIDUM Bernadett, LAJTOS Szandra (junior gyorskorcsolyaváltó) 16 pont
HADFI Dániel (cselgáncs)
PAPP Krisztina (atlétika)
SZÁVAY Ágnes (tenisz)
SEBESTYÉN Júlia (műkorcsolya)
BRAUN Ákos (cselgáncs)

32. VÖRÖS Zsuzsanna (öttusa) 14 pont

33. HATOS Gábor (birkózás) 13 pont

34. KOVÁCS Iván (vívás) 12 pont
PAKSY Tímea (kajak)
PAKSY Tímea, KOVÁCS Katalin,
JANICS Natasa, KERESZTESI Alexandra, PATYI Melinda, LAKNERNÉ FAZEKAS Krisztina (kajak négyes)
HOSNYÁNSZKY Norbert (vízilabda)
CSERNOVICZKI Éva (cselgáncs)
KOVÁCS Mária (ökölvívás)

40. GÖRBICZ Anita (kézilabda) 11 pont
KÁLOVICS Anikó (atlétika)
42. CSERNY Réka (kosárlabda) 10 pont
SZÍVÓS Márton (vízilabda)
BENIK Balázs (rali)

45. SZALAY Balázs (rali) 8 pont
PÉREZ Carlos (kézilabda)
KŐVÁGÓ Zoltán (atlétika)
ZSIVOCZKY Attila (atlétika)
KAMMERER Zoltán, KUCSERA Gábor (kajak)
CSOMOR Erika (triatlon)
BOULSEVICZ Beatrix (úszás)

52. HORMAY Adrien (vívás) 7 pont

53. DARÁZSI Zsolt (rali) 6 pont
PALKOVICS Krisztián (jégkorong)
BOCZKÓ Gábor (vívás)
TANCSICS László (súlyemelés)
SÁNDOR Tamás (labdarúgás)
BENKŐ Zoltán (kajak)
MIKLÓS Nóra (teke)
JAKAB János (asztalitenisz)
LADÁNYI Balázs (jégkorong)
GÁL Gyula (kézilabda)

63. VARGA Ákos (motorsport) 4 pont
CZINK Melinda (tenisz)
CSABA Edina (vívás)
BEJCZI Zsuzsanna (cselgáncs)
SZÉCSI Zoltán (vízilabda)
KISS Gergely (vízilabda)

69. PÁLINGER Katalin (kézilabda) 3 pont

70. MÁTYÁS Zoltán (vízilabda) 2 pont
IVÁNCSIK Gergő (kézilabda)
SZABÓ Brigitta (cselgáncs)
BÁTORFI Csilla (asztalitenisz)
NÉMETH Krisztián (labdarúgás)
SZÁSZ Emese (vívás)
KOLONICS György, KOZMANN György (kenu)
CSÁSZÁR Gábor (kézilabda)

78. SZŰCS Gabriella (kézilabda) 1 pont
BODROGI László (kerékpár)
GEREBICS Roland (sportlövészet)
SIDI Péter (sportlövészet)
HREPKA Ádám (labdarúgás)
BÉRES Tímea (kosárlabda)
VERRASZTÓ Evelyn (úszás)
MOLNÁR Tamás (vízilabda)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik