Térdre hullott a Keleti Fenevad kihívója

THURY GÁBORTHURY GÁBOR
2007.01.22. 01:51
Az, hogy a 33 éves Nyikolaj Valujev (46–0, 34 K. O.) és a 36 esztendős Jameel McCline (38–7–3, 23 K. O.) címmecscsén nem ütéstől fogott padlót az amerikai, talán jelképes: nehéz időket élünk a nehézsúlyban.
Az orosz Nyikolaj Valujev érdeklôdéssel figyeli a szorító sarkából, sikerül-e talpra állítani térdét fájlaló ellenfelét, az amerikai Jameel McCline-t
AFP
AFP

Bázelban 270 kiló csapott össze a St. Jakob Halléban, a „Big Time” becenévre hallgató kihívó, McCline számára azonban nem most jött el a nagy pillanat… A tényekhez hozzátartozik, hogy az amerikai a harmadik menet végén a gongszó pillanatában elcsúszott, és olyan szerencsétlenül esett rá a bal térdkalácsára, hogy a mérkőzés feladására kényszerült. Ettől persze az első három menet hozhatott volna sziporkázó összecsapást a fatális sérülésig, de nem hozott.

A rendkívül alacsony iramú mérkőzés a behemótoktól megszokott tapogatózással kezdődött. Igaz, a „Keleti Fenevad” a második menetben aktívabb volt, előkészítő egyenesével a három perc nagy részében kibokszolta McCline-t, aki egyébként a harmadik menetben – még – lábra kapott, és közelről néhány kombinációval megsorozta a címvédőt, de az utolsó kísérletébe szó szerint belebukott, egyensúlyát vesztette, és egy ártatlannak tűnő esés után képtelenné vált a folytatásra. A találkozó hivatalos végeredménye: technikai K. O. a harmadik menetben. Valujev tehát negyedik alkalommal is megvédte a WBA világbajnoki címét. Ennyi. Illetve még valami. Ezt a borzalmat 63 országban látták…

„Sajnálom, hogy Jameel megsérült, a szurkolók ennél többre számítottak. A következő mecscsemre már most megkezdem az előkészületeket” – nyilatkozta a győztes.
„Nagyon csalódott vagyok, ezt soha életemben nem felejtem el” – mondta Jameel McCline, aki harmadik világbajnoki címmeccsét is elveszítette. Az orosz még hozzátette: nagyon köszöni a svájci szurkolóknak, hogy mellette álltak, s ha ellenfele nem sérül meg, akkor a hatodik vagy a hetedik menetben kiütötte volna. A legtréfásabban a dróthajú menedzser, Don King – ki más? – állt a történtekhez: „Valujev olyan keményen ütötte McCline-t, hogy eltörte a térdét.”

Az orosznak a szeme se rebbent, elszántan kijelentette, nem pihen sokáig, április 15-én ismét a kötelek közé lép. Ellenfele a WBA hivatalos kihívója, a veretlen Ruszlan Csagajev. Nem fogják kitalálni, mi az üzbég beceneve! Ő a „Fehér Tyson”. Ismerve a túlzó beceneveket, tegyük hozzá – állítólag…
Nyikolaj Valujev nem mindennapi rekord megdöntésére készül: mindössze három győzelemre van a legendás Rocky Marciano szintén legendás, 49 mérkőzésből álló veretlenségi csúcsától : „Ha alkalom adódik, hogy ilyen rekorddal beírd magad a történelembe, tedd meg. Ez azonban nem jelenti azt, hogy gyenge ellenfeleket választok. Ha például Vladimir Klicsko még a rekorddöntés előtt akar velem bokszolni, állok elébe.”

Túl azon, hogy Klicsko, a Nemzetközi Bokszszövetség (IBF) ukrán világbajnoka március 10-én, Mannheimben az amerikai Ray Austin ellen védheti meg címét, tehát nem Valujev ellen akar bokszolni, a „Keleti Fenevad” igazán jelentős ellenféllel még nem találkozott. Ami nem csak az ő hibája – ilyen bunyós jelenleg egyszerűen nincsen.

Ide tartozó hír, hogy a múlt héten ünnepelték Muhammad Ali 65. születésnapját. Az előbányászott felvételekből is kiderült, milyen nagy formátumú egyéniségek harcoltak az ő idejében a ringben. Se „Fenevadak”, se „Fehér Tysonok”, mégsem juthatott eszükbe, hogy Marcianóhoz hasonlóan veretlenek maradjanak.