A síelés elkezdése bármely korcsoportban ajánlott, akár egészen kis (3-4 éves) gyermekek, akár nyugdíjas korban lévők (60-70- éves) bátran, kockázat nélkül elkezdhetik tanulni a havas lejtőkön való csúszkálást, amennyiben megfelelnek néhány alapvető feltételnek:
- Egy alap (néhány tízezer forintos) felszerelésre van pénzük
- Rá tud szánni legalább 20 óra tanulást az alapkészségek elsajátítására
- Megfelelő erőnléttel rendelkezik. Azaz nem küzd jelentős túlsúllyal
- Egészséges a térd és csípőizülete
- Egy alap (néhány tízezer forintos) felszerelésre van pénzük
- Rá tud szánni legalább 20 óra tanulást az alapkészségek elsajátítására
- Megfelelő erőnléttel rendelkezik. Azaz nem küzd jelentős túlsúllyal
- Egészséges a térd és csípőizülete
Az első lépésekA felszerelések beszerzésére időt kell szánni. Tévhit, hogy a sízés csak a gazdagoknak való sport, mert olyan drága a felszerelés.
Manapság bárki megtalálja a neki megfelelő felszerelést, mind minőségben, mind árfekvésben
SílécKezdőknek teljesen felesleges új lécet vásárolniuk, a használt tökéletesen megteszi. Érdemes több kereskedést végigjárni, amíg megtaláljuk a nekünk leginkább megfelelő lécet. A lécek talpát kell megvizsgálni, hogy azok ne legyenek túl karcosak, a fedlapjára ne legyen túl sok lyuk fúrva, de ha az némileg karcos az nem probléma. Egy ilyen kategóriájú lécet (kötés nélkül) 4-15 ezer forintért vehetünk.
KötésA kötésnél a legfontosabb, hogy a síelő súlyának megfelelő kötést válasszunk, hogy esésnél az leoldja a lábunkról a lécet – kérjük ki szakember véleményét. Ha külön vesszük a lécet és a kötést, akkor annak felszerelését, beállítását szakszervizben végeztessük. Egy kezdőnek való kötéshez 3-10 ezer forintos áron juthatunk.
BotA botnak legalább könyökmagasságig kell érnie, fontos, hogy legyen rajta hótányér. Már 1000 forinttól beszerezhető.
BakancsÖntött műanyag bakancsot érdemes a kezdőknek vásárolni, 4-5 csattal. Fontos, hogy szorosan becsatolva a bakancsot a lábszárunk előre dőljön. A megfelelő sícipő kiválasztása nagyon fontos, a túl nagy cipőben nehéz síelni, ha a cipő szorít, akkor pedig nagyon hamar elmehet a kedvünk a síeléstől, mert nyomni fogja a lábunkat. A legtöbb időt a megfelelő bakancs kiválasztására érdemes szentelni, ajánlatos a kinézett bakancsot kibérelni, és ha sízés közben is megbizonyosodtunk róla, hogy tökéletes, akkor megvásárolni. Kezdőknek 4-12 ezer forint közötti összegért lehet vásárolni sícipőt.
EgyébMindenképp vízhatlan, alacsony légátersztésű ruhában síeljünk, amiben könnyen tudunk mozogni, nem kell feltétlenül drágát vásárolni, hiszen nem a ruha síel helyettünk. Persze egy jobb minőségű ruha emeli a komfort érzetet. A kesztyű feltétlenül szükséges, csakúgy, mint a sapka. A sí szemüveg hóesésben és erős napsütésben segít, ha veszünk, akkor mindenképp olyat válasszunk, amely nem párásodik (leheljünk rá, és kiderül), egy párás szemüveg többet árt, mint használ. Mindenképp UV-szűrős szemüveget válasszunk, hiszen a fényterhelés havon nagyon erős. Nagy forgalmú sípályákon – a gyerekeknek sok helyen kötelező is – ajánlott a bukósisak viselése.
Boltok, szervízek kölcsönzők listája
KorhatárA sísport elkezdésének felső korhatára nincs, az alsó azonban érdekes kérdés.
- 5 éves korig a gyermek személyfüggő, tehát az egyéni foglalkozás, akár a szülő által ajánlott
- 6-8 éves korban már kiscsoportos oktatások is hatékonyak, figyelembe véve, hogy a játékigény még mindig nagy
- 9-11 éves kor között lehet komoly hangsúlyt fektetni a technika elsajátítására
Síoktatók listája Síterepek Magyarországon