Berki Krisztián már jó ideje egy szerre specializálódott tornász. Nem volt ez mindig így, juniorként a lovon kívül a többi szeren is kifejezetten jó volt, ám közbeszólt egy bokasérülés. Amely sehogyan sem akart meggyógyulni. Még évekkel később is fájt, bedagadt, nem javult. Berki válaszút elé került. Vagy hátat fordít a sportágnak, vagy egyetlen szerre koncentrál. Döntését mindannyian ismerjük, ma ő a legjobb magyar lovas. Arra készül, hogy a világ legjobbja legyen.
A tökéletes gyakorlat mögött sok munka van
A világbajnokságot szeptemberben Stuttgartban rendezik. Addigra kell csúcsformába lendülnie Berkinek.
Hogy a világ jelenlegi leganyagerősebb lólengésgyakorlata egyúttal a legjobb is legyen a vb-n.
De mit is jelent valójában az, hogy Berki gyakorlata indul a legmagasabb pontszámról (6.7) a világon?
„Ez csak akkor van így – pontosít Berki –, ha végre is tudom hajtani az új elemet, ha sikerül az olló egész fordulatot feltennem kézállásba.”
A próba eddig jól sikerült, hiszen két Világkupaverseny két érmet hozott Berki Krisztiánnak – egy bronzot (Párizs) és egy aranyat (Cottbus). Az április végi, amszterdami Európabajnokság után még okosabbak leszünk, addig azonban a gyakorlásé a főszerep:
„Szerda és szombat kivételével délelőtt és délután is van edzés, csak a vasárnap pihenőnap. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a torna teljes egészében kitölti mindennapjaimat. Persze előfordul, hogy néha szeretném a velem egykorúak szabadabb életét élni, olyankor azonban mindig belém hasít a cél: világbajnoknak kell lennem az idén! Ugyanis csak akkor indulhatok a pekingi olimpián. ”
Ezért dolgozik tehát naponta keményen. Ezért építette be az új elemet a gyakorlatába. És nem csak ezt…
És ha az újítás nem lenne elég az aranyhoz...
„Van még egy titkos fegyverünk, ám azt csak akkor vetjük be, ha végre nemcsak az olimpiai bajnok Teng Haj-pin, hanem a világbajnok, szintén kínai Hsziao Csin gyakorlatát is meglátjuk” – árulja el Berki.
Cottbusban, a Vk - viadalon ugyanis nyilvánvalóvá vált: új gyakorlatával Berki képes megverni a szer ötkarikás győztesét, a világbajnokkal viszont az idén még nem találkozott. És könnyen meglehet, hogy a vb-ig már nem is fog. A taktika megvan azonban erre az esetre is: „Megnézzük Hsziao Csin gyakorlatát a vb selejtezőjében, és ha úgy látjuk, hogy kevés a 6.7-es kiinduló pontszám, akkor kockáztatunk. Egész egyszerűen nincs más választásunk.”
Hogy mivel?
„Egy 720 fokos orosz kombinációval, amikor egy kápán csinálom a köröket” – avat be Berki. Nem újdonság ez, de mivel úgynevezett F elemről van szó, amely a legerősebbnek számít a tornasportban, csak nagyon kevesen építik be. Mindez még egy tizedet hozzáadna az induló pontszámhoz. Ám ennek révén annyival nehezedne a gyakorlat, hogy könnyen előfordulhat: a több kevesebb.
A mentális felkészülés legalább olyan fontos
„Ha úgy látjuk jónak, vállalom a kockázatot. Nem tehetek mást. Mindenesetre most azt gondoljuk, elég lehet a 6.7-es kiinduló pontszám, persze csak akkor, ha hibátlan a végrehajtás – így Berki.
Amennyiben nem sikerül a kézállás, úgy Berki gyakorlata 6.5-ről indul. Ez még mindig nagyon magas alap. De erre nem gondol sem az edző, sem a tanítványa.
„Krisztián képes arra, hogy megcsinálja az új elemet, képes arra, hogy világbajnok legyen Stuttgartban – fogalmaz Kovács István.
– Mondom ezt annak ellenére, hogy tudom, tudjuk, sok múlik majd azon az egy percen, amikor a lovon lesz, azon, hogy mennyire képes összpontosítani, mennyire zárja ki a külvilágot, mennyire tudja függetleníti magát az elvárásoktól. A világbajnokság közeledtével egyre nagyobb szerepet kap majd a mentális felkészülés is.”
Edző és tanítványa 14 éve dolgozik együtt. Tökéletes az összhang közöttük. Egyszerre is teszik hozzá: „Figyelünk az ellenfelekre, főként a kínaiakra, de leginkább arra, hogy amit elterveztünk, azt meg is valósítsuk.”