Ha a Milan nem „csúfítaná el” a jelenlétével a statisztikákat, azt is mondhatnánk, hogy teljes őrségváltás van az európai labdarúgás elitjében. Bármilyen különös, és bármennyire is ellentmond a szokásos papírforma-gondolkodásnak”, a 2006–2007-es Bajnokok Ligája negyeddöntőjének mezőnyében a megelőző kiírásban szereplő együttesek közül csak a lombard klub maradt meg hírmondónak.
Hogy ebből milyen következtetést vonhatunk le?
Egyrészt azt, hogy a rendkívül feszült, sőt kissé túlfeszített európai élfutballban – gondoljunk csak a kockán forgó félelmetes összegekre, a rendkívül zsúfolt versenyprogramra és a végsőkig kizsigerelt játékosokra – már senki sem mehet biztosra, egy apró porszem is tönkreteheti az egyébként gondosan megtervezett gépezetet. Becsúszik egy váratlan kapushiba, egy rossz ütemű szerelés vagy egy kihagyott tizenegyes, és az adott klub többévi munkája, sok(euró)milliós befektetése foszlik egy pillanat törtrésze alatt semmivé.
Emellett azt is észre kell venni, hogy az együttesek közti „rotáció”, bár alapvetően az élklubok egy szűk csoportját érinti, mégis hagy egy csekélyke esélyt a kívülállóknak is, a közép- vagy alsókategóriás futballországok képviselőinek: szinte mindig akad meglepetéscsapat, amely nem a Barcelona–Real Madrid–Valencia– Chelsea–Liverpool–Manchester United–Arsenal–Milan–Inter–Juventus–Roma-Bayern München–Lyon tengely tagja. A mostani kiírásban, például a PSV a „kilógó” gárda. Habár a Fehér Csabát foglalkoztató alakulat hazájában, Hollandiában kétségkívül a szűk elitbe tartozik, nem hibázunk nagyot, ha azt feltételezzük, hogy a Bajnokok Ligája negyeddöntőjének sorsolásán mind a hét rivális Ronald Koeman együttesét akarta ellenfélnek (a véletlen végül a Liverpoolt segítette, azt a csapatot, amely az őszi csoportmérkőzések során már összefutott a hollandokkal, és akkor az idegenben elért 0–0 után otthon 2–0-ra legyőzte a gárdát.) A tendenciákat figyelve azonban megállapíthatjuk, hogy a hagyományosan „keleteurópai” seregszemlének számító UEFA-kupával ellentétben (igaz, az aktuális sorozat ebből a szempontból éppen kivételt jelent) a Bajnokok Ligája inkább a nyugati csapatok különversenye. Nem véletlen, hogy az Elbától és a Lajtától keletre fekvő országokból leg