Ha megnézzük a két nagy euró pai kupasorozat még versenyben lévő nyolc együttesét, érdekes megállapításokra juthatunk: a Bajnokok Ligája és az UEFAkupa elődöntőseit – a Milant és a Werder Brement leszámítva – két ország „adja”, Anglia és Spanyolország.
Anglia és Spanyolország, így, szigorúan ebben a sorrendben.
Mert amíg a három brit együttes, a Manchester United, a Chelsea és a Liverpool az első számú kupaversenynek számító BL mezőnyét uralja, addig a Sevilla, az Espanyol és az Osasuna Európa „másodosztályú” sorozatában, az UEFAkupában remekel. Persze ez nem jelenti azt – vagy legalábbis nem feltétlenül –, hogy a futballországok képzeletbeli rangsorában automatikusan Spanyolország elé helyezhetjük Angliát, a tendenciákat tekintve azonban mégis sokat elárul az összevetés. A labdarúgással foglalkozók körében újra és újra felvetődő nagy kérdésre, amely a bajnokságok erősorrendjére igyekszik választ kapni, az elmúlt napokban több felelet is érkezett. Előbb Sir Alex Ferguson, a Manchester United menedzsere szögezte le, hogy a Premier League a csúcsok csúcsa, később pedig, miután csapata az UEFA-negyeddöntőben elbúcsúztatta a Tottenhamet, Juande Ramos, a Sevilla edzője is hallatta hangját a kérdésben.
„Sokat elárul a spanyol futball erejéről, hogy három klub képviseli az UEFA-elődöntőkben – beszélt haza a szakvezető. – A Sevilla számára azonban nagyon nehéz feladatnak ígérkezik az ismételt döntőbe jutás.”
Ne feledjük ugyanis, hogy tavaly az andalúziai csapat nyerte meg a sorozatot, így a Real Madrid 1985-ös és 1986-os diadala után a Sevilla lehet az első olyan alakulat, amely képes megvédeni UEFA-kupa-győztes címét. A spanyol csapat a Tottenham Hotspur együttesét búcsúztatta, miután az első mérkőzésen aratott 2–1-es győzelmét követően csütörtökön idegenben – kétgólos vezetése után – 2–2-es döntetlent ért el.
„Emelt fővel távozunk a kupából, hiszen a sevillaiak korai két gólja után képesek voltunk talpra állni, és a második félidőben a győzelmet is megszerezhettük volna” – értékelt Martin Jol, a kiesett gárda menedzsere.
Ami a Spursnek nem sikerült, sikerülhet az Osasunának az elődöntőben: megállítani a Sevillát. A pamplonai csapat továbbjutása egy percig sem forgott kockán, a negyeddöntő első találkozóján berámolt három gól után a visszavágón még egyet lőtt a Leverkusennek, így az ellenfélre nézve már-már megalázó, 4–0-s összesítéssel került be az elődöntőbe.
És ha már szóba került a Leverkusen: a nyugat-németországi csapat legnagyobb UEFA-kupasikere az volt, amikor az 1987–1988-as kiírás döntőjében 0–3-as első meccs és 3–0-s visszavágó után tizenegyesekkel legyőzte az Espanyolt, és ezzel megszerezte a trófeát. A kisebbik barcelonai együttes azonban az idén már biztosan „megelőzte” a németeket, hiszen a Benfica ellenében kiharcolta a továbbjutást.
„Egy olyan csapat számára, mint amilyen mi vagyunk, az UEFA-kupa elődöntőjébe kerülés történelmi pillanat – lelkendezett Ernesto Valverde, az Espanyol vezetőedzője. – A döntőről azonban még ne álmodjunk, hiszen ahhoz előbb túl kell jutnunk a Werder Bremenen.”
Azon a csapaton, amely csütörtökön a hosszú idő után ismét gól(oka)t szerző Miroslav Klose vezetésével 4–1-re kiütötte az AZ Alkmaart, és ezzel a három spanyol gárdával szemben egyedül képviseli az európai futballt a második számú kupában.
Erős spanyolfal áll előtte!