Barcelonában még mindig csil lagokat látnak a Getafétől kapott csütörtöki pofontól, a Király-kupa elődöntőjében elszenvedett sokkoló vereség (0–4) után két nappal azonban az elkeseredettség és az önmarcangolás fázisát lassan felváltotta a következő szakasz, a bűnbakkeresés.
És ezúttal nem holmi szurkolói pletykákról, vagy egy-egy játékos homályos célozgatásáról van szó, a kemény következtetéseket ugyanis személyesen a vezetőedző, Frank Rijkaard vonta le. A holland szakember szerint a Barcelona eljutott abba az állapotba, ahonnan már csak nagyszabású átalakítással lehet továbblépni.
Félreértés ne essék, Frank Rijkaard nem a stadiont akarja megújíttatni, de még csak nem is a taktikai módszerein akar változtatni, a helyzet ennél sokkal konkrétabb: a játékoskeretet kívánja radikálisan felfrissíteni.
„Nagyszerű együttes felépítését tervezzük, olyat, amelyre mindenki büszke lehet – jelentette ki
a vasárnapi, Betis elleni bajnoki előtt egy nappal az edző. – A jelenlegi gárda rengeteget elért, és sok boldogságot szerzett a szurkolóknak, de elérkezett az idő a változtatásra. Ha megnézik a sportág történetét, észrevehetik, hogy az igazán nagy csapatok mindig csak három-négy évig tudtak a többiekhez képest kiemelkedően teljesíteni, utána szükség volt valamilyen újításra, a játékoskeretben, az edző személyét illetően.”
Az edző személyét illetően?
Különösen érdekes ez a mondat Frank Rijkaard szájából, akinek a távozása az elmúlt hónapokban többször is felvetődött a Barcelonánál. Egy ezzel kapcsolatban megfogalmazott újságírói kérdésre a szakember sejtelmesen így válaszolt: „Az én jövőm a jelenem.
Megtiszteltetés számomra ennél a klubnál dolgozni, és most nem tudok másra gondolni, mint a bajnokság méltóságteljes befejezésére.”
Az edző sorsa tehát még bizonytalan (valószínűleg a bajnoki cím megnyerése avagy elvesztése is sokat nyom majd a latban), de néhány futballista távozása, főleg a fenti nyilatkozat nyomán, már-már biztosra vehető. Noha neveket hivatalosan még senki sem emleget, nem lenne meglepetés, ha egykét nagyágyú is odébbállna.
Ha például a Barcelona szurkolóinak pénteki tüntetését vesszük alapul, amelyen többen „Ronaldinho, menjél Milánóba!” kiáltásokkal üzentek a brazilnak, a 2005-ös aranylabdás búcsúját sem tekinthetjük abszurd eshetőségnek. A távozás mellett szól az is, hogy a Barca öltözőjében állítólag előfordultak összezördülések Ronaldinho és Samuel Eto’o között, márpedig a csapaton belüli széthúzás most senkinek sem hiányzik az amúgy is gödörben lévő gárdánál.