Temérdek kézilabdabarát érkezett Norvégiába a környező országokból, főleg Dániából (ők kisebb fiesztát tartottak Lillehammerben, megünneplendő a győzteseket), Németországból (a világbajnok gárdának óriási a tábora) és Svédországból, sőt az olimpiai bajnok horvát csapatot (amely sérülésektől tizedelve is eljutott az ezüstéremig) is több százan kísérték.
A varázslatos hangulatú versenyen a világelit csapatai között olykor csak hajszálnyi különbség döntött. Ez alátámasztja azt a véleményt, amely szerint kifejezetten jó eredmény a kontinens legjobb tíz csapata közé bekerülni (a vb-2. lengyelek a hetedikek, a legutóbbi Eb-2. spanyolok a kilencedikek lettek, az éremesélyes Oroszország pedig be sem jutott a legjobb 12 közé).
Az olimpiai selejtezőre aspirálók közül a norvégok és a svédek lettek a befutók. A magyarok lemaradtak az ötkarikás kvalifikáció lehetőségéről, de a körülmények ismeretében nem szabad lebecsülni a roppant erős mezőnyben megszerzett, sok vetélytárs által irigyelt nyolcadik helyet.
A teljes magyar keret csupán néhány napot tölthetett együtt az Eb előtt. A decemberi Karácsony-kupán csak részfeladatokat gyakorolhattak a csapatrészek, valamint néhány fiatal tudását mérhette fel a kapitány. Aztán a franciák elleni két mecscsen, majd már Norvégiában a Posten-kupán összerázódhatott a Putics Barnát, Buday Dánielt, Díaz Ivót nélkülöző együttes, amelyből többen sérülésen, műtéten estek át a közelmúltban. Emiatt viszonylag kevesebb feladatot kapott klubjában Császár Gábor, Fazekas Nándor, Gál Gyula, Laluska Balázs és Nagy László, de az Eb-n – szerencsére
– nem mindegyikükön lehetett észrevenni a kihagyást. Skaliczki László okos taktikusként a meccseken szakaszonként pihentette a fáradni látszókat, és az ellenfelek harcmodorához is igazodva hozta meg döntéseit.
Az élete legjobb formáját nyújtó Ilyés Ferencnek és társainak bravúros győzelmei nem bizonyultak elégnek az elődöntőre, mert hirtelen és nehezen érthető formahanyatlásuk miatt pontokat hullajtottak el Svédország és Izland ellen. Ezzel betolták maguk elé az elődöntőbe Fortuna kegyeltjeit, a németeket.
Az ellenfelek egymás elleni, nekünk esetleg kedvező eredményeiben hiába bíztunk a középdöntő utolsó fordulójában. Sem a németek, sem a horvátok nem a mieink reményei szerint végeztek, így az Eb-n szerezhető két olimpiai kvalifikációs hely a norvégoké és a svédeké lett (Dánia kontinensbajnokként pekingi résztvevő).
A jövő januári világbajnokság Horvátországban lesz, de akadnak, akik már előre néznek. Ilyen például a 2011-es férfi vbre pályázó Svédország, amely már a decemberi női vb-n, majd most az Eb-n is gőzerővel lobbizott a vb-rendezés jogáért, amelyre Magyarország is pályázik, s az IHF-ből kiszivárgó hírek szerint nem is rossz eséllyel.