Van a labdarúgás vérbeli vezér egyéniségeinek egy furcsa ismérve: az őket övező tisztelet miatt a pályán és a pályán kívül sokszor más szabályok vonatkoznak rájuk, mint a többiekre. Bizonyítja ezt Francesco Totti hét végi esete is.
A Roma csapatkapitánya az Udinese elleni, 3–1-re megnyert bajnokin az őt óriási gólhelyzetben akadályozó Nicola Rizzoli játékvezetőt nyomdafestéket nem tűrő szavakkal szidalmazta – egyéb nyelvi fordulatok mellett egymás után háromszor elküldte melegebb éghajlatra –, a kirohanásért azonban csupán sárga lapot kapott. Szakmai körökben általános a vélemény, hogy ha a 38 éves bíró nem Tottitól kapja a fejmosást, valószínűleg gondolkodás nélkül kiállította volna a vétkest.
Az ügyet ráadásul a fegyelmi testület is szinte egy kézlegyintéssel intézte el, már-már nevetséges, ezereurós büntetés kiszabásával. Ahogy a döntésen élcelődő szakírók megjegyezték: a háromszor elhangzó „Menj a …ba!” kifejezés darabjának ára 333.33 euró…
„Hibáztam – ismerte el bűnét a pályafutása során 13 piros és 117 sárga lapot begyűjtő Totti. – A meccs hevében átléptem a határt, nem mutattam kellő tiszteletet sem Rizzolival a játékvezetővel, sem Rizzolival az emberrel szemben.”
Felvetődik a kérdés, ki tanította be a támadónak a bocsánatkérő szöveget, a gesztus ugyanis nem tűnik teljesen őszintének. Amikor például Giovanni Cobogli Gigli Juventus-elnök kommentárjával („Az eset engem arra a valóságshow-ra emlékeztet, amelyben épp a napokban szavaztak ki valakit goromba káromkodása miatt”) szembesítették, hányaveti módon csak anynyit válaszolt: „Örülök, hogy ő is nézi a Big Brothert.”
Azt viszont talán Totti sem gondolta volna, hogy éppen a feszültség elsimítására tett kísérletével okozza a legnagyobb galibát. A futballista ugyanis elmondása szerint többször próbálta hívni Pierluigi Collinát, a játékvezető-jelölő bizottság vezetőjét, hogy tőle is elnézést kérjen a tettéért. Igen ám, csakhogy a hír kapcsán a sorok között olvasó Pietro Leonardi Udinese-sportigazgató felvetett egy igen érdekes kérdést: „Csodálkozom, honnan van meg Tottinak Collina telefonszáma. Amikor Andrea Dossena kiállítása kapcsán szerettem volna felvenni a kapcsolatot a bírói testület vezetőivel, azt mondták, az edzői konferencián beszélhetek majd velük.”
A homályos utalás a Roma és a bírói testület között meglévő gyanúsan jó viszonyra igyekszik rávilágítani, az efféle vádaskodás azonban már-már mindennapos az olasz labdarúgásban. Erősebb kritikát fogalmazott meg a játékvezetői testület döntésével kapcsolatban Roberto Mancini, az Inter vezetőedzője. A bajnoki címért a Romával versengő, négy pont előnnyel álló gárda szakvezetője szerint hasonló esetben a Sampdoria botrányhőse, Antonio Cassano nem ezereurós büntetést, hanem legalább ötmérkőzéses eltiltást kapott volna.
Csak hát ugye a futballban vannak olyanok, akikre külön szabályok vonatkoznak. A La Gazzetta dello Sport összeszedte, kik az olasz labdarúgás történetének nagy „érinthetetlenjei” – a listán olyan nevek szerepelnek, mint Giampiero Boniperti, Armando Picchi, Diego Maradona vagy Franco Baresi. Ezennel Francesco Totti is „belépett” a társaságba.