A jelek szerint Sepp Blatter, a FIFA elnöke mindenre képes, csak hogy megvalósíthassa legutóbbi nagy tervét, a külföldi játékosokra vonatkozó létszámkorlát elfogadtatását. Nem ismer lehetetlent, ha zárva a főbejárat, a hátsó kiskapun próbálja megközelíteni célját.
Hogy ne beszéljünk rébuszokban: a 72 éves svájci sportdiplomata öt játékosban maximálná az egy csapatban egy időben bevethető külföldi futballisták számát, és mivel a javaslat az EU és az UEFA merev ellenállásába ütközött, a nemzeti szövetségek vezetőihez fordul segítségért. Blatter a jövő hónapban esedékes, Sydneyben tartandó éves rendes FIFAkongresszuson igyekszik meggyőzni a 208 tagország képviselőit az ötlet előnyeiről, a terv elfogadásához pedig a szabályok értelmében a résztvevők legkevesebb 75 százalékának támogatását kell megszereznie.
A koncepció eddig felemás fogadtatásra talált, hiszen akadnak ugyan lelkes hívei, de az EU szerint élesen szemben áll a munkaerő szabad áramlására vonatkozó elvvel, az UEFA pedig mérsékeltebb újításokat szorgalmazna. Az európai szövetség megelégedne azzal, hogy a kluboknál a saját nevelésű futballisták számáról egyezzenek meg a minimális kvótában – állampolgárságtól függetlenül. A FIFA ugyanakkor hevesen bírálja a „kistestvér” javaslatát, mondván, robbanásszerű változásokkal járhat a fiatal játékosok adásvétele terén.
A nemzetközi szövetség elnökének furcsa „megegyezési terve” tovább mélyítheti a FIFA és az UEFA közötti szakadékot, amely a közelmúlt eseményeinek következtében amúgy is igen széles. Legutóbb Michel Platini, az UEFA elnöke öntött olajat a tűzre azzal, hogy a múlt héten nem állt Blatter mellé, amikor ő Brüsszelbe készült az EU vezetőivel tárgyalni a külföldi játékosokra vonatkozó létszámcsökkentés ügyében. A váratlan reakció kínos helyzetbe hozta a FIFA-t, és Blatter végül kénytelen-kelletlen lemondta az utazást. (Egyúttal üzent Platininak: ha továbbra sem hajlandó a kérdésben mögé állni, „jelentős következményekkel számolhat” kettejük kapcsolatában.)
„Ami az EU-val tervezett egyeztetéseit illeti, attól tartok, Blatter úr döglött lovat hajszol, ugyanis teljesen felesleges bármiféle megbeszélésekbe bocsátkoznia velünk” – öntött tiszta vizet a pohárba egy név nélkül nyilatkozó uniós szakember. Többen arra figyelmeztették a FIFA elnökét, ha az EU és az UEFA ellenkezése dacára megszerzi a kongresszuson a megfelelő támogatást javaslatához, hosszú és rendkívül költséges perek sora vár rá. A helyzet hasonló lehet az 1995-ös Bosmanügyet megelőzőhöz, amely akkor precedensértékű bírósági döntéshez vezetett, és alapvetően átrendezte a nemzetközi labdarúgás viszonyait.
S hogy az elnök miért ragaszkodik foggal-körömmel elképzeléseihez?
„Számára ez elvi kérdés – igyekezett rávilágítani a motivációra egy névtelenségbe burkolózó FIFA-vezető. – Nem akar ő háborúzni sem az UEFAval, sem az EU-val. Mindössze arról van szó, hogy elnökké választása előtt ígéretet tett a lépésre, így érthetően az egyik legfontosabb programpontjának tekinti. Abban bízik, hogy képes lesz egyfajta gentlemen's agreementet kötni a nemzeti szövetségek vezetőivel.”
Egyes UEFA-források szerint ugyanakkor Blatter naiv, amikor azt gondolja, manapság elég a partnerek szavára építeni: „Ha ilyen kaliberű döntést valaki át akar verni a szövetségi vezetőkön, először is biztosnak kell lennie abban, hogy tényleg úriemberekkel van dolga. Márpedig személyes véleményem szerint a mai világban efféle megállapodás kivitelezhetetlen.”