A lengyelek sikereinek kulcsa egy holland kezében van. Leo Beenhakkerrel, a válogatottat 2006 óta irányító szakemberrel Lengyelországnak összejött, ami korábban soha, egyetlen kapitánnyal sem sikerült: kijutott az Európa-bajnokságra.
Mégpedig nem is akárhogyan. A gárda selejtezőcsoportjában többek között Szerbiát és Portugáliát is megelőzte, ráadásul úgy, hogy a második helyre szorított Cristiano Ronaldóék ellen egy győzelemmel (2–1) és egy döntetlennel (2–2) büszkélkedhetett. A menetelés főszereplőinek természetesen a fehér-piros mezt magukra öltő futballistákat tekinthetjük, ám a siker fő kovácsa Beenhakker mester volt. Az ország történetének első külföldi kapitányát nem csupán a kvalifikációs találkozókon nyújtott ragyogó teljesítménye, hanem a csapatépítés terén elért eredményei miatt is tisztelik: megbecsültségére jellemző, hogy 2007-ben a Wprost hetilap az év emberévé választotta, az idén februárban pedig Lech Kaczynski államelnök a Lengyel Újjászületés Érdemkeresztjével tüntette ki.
„Rémisztő légkört tapasztaltam a csapatnál, amikor elkezdtem a munkát – emlékezett vissza az első időszakra az ősz mester. – Az újságírók folyamatosan támadták a futballistákat, a szurkolók nem mutattak semmiféle kötődést a gárdához, ilyen körülmények között pedig a játékosok sem voltak igazán magabiztosak és lelkesek. Akkor azt mondtam a fiúknak: a kérdés nem az, jó vagy rossz labdarúgók vagytok-e, hanem az, képesek vagytok-e kiharcolni az Európa-bajnoki részvételt.”
Utólag elmondhatjuk: képesek voltak.
S hogy a „sárból” épített vár tényleg olyan erős-e, mint amilyennek most a lengyelek hiszik, júniusban egyértelműen kiderül.
Egyesek szerint az Eb-újonc lehet a torna meglepetéscsapata, ehhez azonban vélhetően a vele
egy csoportba sorolt németeknek, osztrákoknak és horvátoknak is lesz egy-két szavuk.
A skótoknak pedig már volt is. Az osztrák–svájci versenyről lemaradó nemzet szurkolótábora, a sportszerűségéről ismert Tartan Army felszólította híveit, hogy – jobb híján – támogassák a lengyeleket. Az indoklásból kiderül, a skótoknak ezúttal az az általános irányelv sem adott támaszt, hogy Anglia mindenkori ellenfelének drukkoljanak, így választották ki a – Skóciában nagy számban élő lengyel bevándorlók miatt – hozzájuk amúgy is közel álló együttest. A skót–angol szomszédi feszült viszonyt elnézve furcsa egybeesés: a tornát szégyenszemre kihagyó Angliában is a népes lengyel kolónia miatt sarkallják a futballrajongókat a kelet-európai csapat buzdítására.
A szurkolói hátszél mellett még egy érv mindenképpen a lengyelek mellett szól: Euzebiusz Smolarek. A 27 éves támadó a selejtezők során elért kilenc góljával elévülhetetlen érdemeket szerzett abban, hogy az ország legjobbjai most nem júniusi nyaralásukat szervezik. Nagyon bíznak benne, a hónap második felére sem kapnak vakációt.
Következik: Németország